אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב תלבשו את המקלדת שלכם צילום: Daniel Xu

פורצי הדרך

בקרוב תלבשו את המקלדת שלכם

קסטרו, מאחוריכם: חוקרים ניו זילנדים פיתחו מקלדת שעשויה מיריעת גומי גמישה ויכולה להטמע בפריטי לבוש

29.11.2015, 17:29 | רפאל קאהאן
אחת הבעיות העיקריות שעומדת בפני מפתחי מוצרי מחשוב לביש היא אמצעי קלט מתאים שיהיה גם נוח, עמיד ובעיקר זול וקל להטמעה באריגים. אמנם מקלדות סיליקון הן המצאה ישנה, אך עדיין מדובר בחומר שקשה להגמיש כדי שיתאים לשרוול למשל.

קראו עוד בכלכליסט

חוקרים ניו זילנדים מאוניברסיטת אוקלנד הציגו מקלדת שניתנת לתכנות ושמבוססת על טכנולוגיה שנקראת אלסטומר די-חשמלי (dielectric elastomer): שתי יריעות מוליכות חשמל מודבקות משני צדדיו של חומר שאינו מוליך והעברת זרם דרכן סוגרת מעגל חשמלי. יתרונה של המקלדת בכך שהיא לא מכילה רכיבים חשמליים, זולת שתי היריעות הללו. הטכנולוגיה הזו אפשרה לחוקרים לבנות אב טיפוס שכולל תשעה מקשים הניתנים לתכנות. יתרונותיה כוללים בין היתר עמידות גבוהה מאוד, חסינות לרטיבות ובעיקר גמישות דמויית בד שמאפשרת להטמיע אותה בשלל פריטי לבוש.

דניאל שו מדגים כיצד תראה המקלדת הלבישה, צילום: Daniel Xu דניאל שו מדגים כיצד תראה המקלדת הלבישה | צילום: Daniel Xu דניאל שו מדגים כיצד תראה המקלדת הלבישה, צילום: Daniel Xu

המקלדת עצמה נראית כמו יריעת גומי שחור ומזכירה מאוד בד של חליפות צלילה, אך כאן מסתיים הדמיון. "המקלדת שפיתחנו עשויה לשמש בתחומים רבים", הסביר דניאל שו, החוקר שכתב את המאמר. "היא נראית כמו יריעת גומי דקה וניתן לשלב אותה בתוך כל חפץ או פריט לבוש כמקלדת. בנוסף, ניתן להתאים אותה לשימוש ללכידת תנועה, כאמצעי קלט אינטראקטיבי". אכן, בעקבות המחקר הקימה אוניברסיטת אוקלנד סטארט-אפ בשם StretchSense, שיבדוק דרכים למסחר את הטכנולוגיה הייחודית.

המקלדת מתבססת על איזורי חישה שניתן לתכנת לפי הצורך, כך שאין בה חלקים מכנים כמו במקלדות מסורתיות, אפילו בכאלה המבוססות על סיליקון. החוקרים בדקו את השימוש שלה במשחקי וידאו ואפילו פיתחו כפפה מיוחדת המותאמת לשימוש במשחקי יריות, שמסוגלת לזהות את עוצמת המתיחה של הבד ולהגיב בהתאם.

תגיות