אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אמסלם: "חברת החשמל לא ספרה בעבר את הממשלה, הגיע השעה לבצע רפורמה"

בכנס "אתגרים עתידיים" של רשות החשמל אמר אורי יוגב כי רשות החברות הממשלתיות התנגדה להוזלת החשמל האחורנה ב-6% כי היא מחלישה את חברת החשמל

30.11.2015, 15:16 | ליאור גוטמן

"חברת החשמל לא ספרה את הממשלה בשנות ה-70 וה-80 ולכן קשה לבוא בדיעבד ולבחון את הסכמי השכר והפנסיה של חברת החשמל", כך אמר היום (ב') הממונה על השכר קובי אמסלם בכנס "אתגרים עתידיים" של רשות החשמל בירושלים.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "רוב ההסדרים של המדינה מול חברת החשמל שייכים לתקופה הראשונה. אז נכון שלרגולטורים ולשרים יש מעמד, אבל הם לא לבד ושינויים לא עובדים חלק ועובדה שבמשך שנים יש ויכוחים עם החברה על הרבה סעיפים לרבות פנסיה. אלו יטופלו בקרוב".

אמסלם אמר שהגיעה השעה לבצע רפורמה בחברת החשמל, והזכיר שרק לאחרונה פרשו מהחברה כ-460 איש בעלות של כ-1.5 מיליון שקל לעובד. "זה נוגד את מה שקורה בשוק שם דווקא מעלים את גיל הפרישה ולא מוותרים על עובדים ותיקים. צריך צמיד לבדוק את העלות מול התועלת של כל מהלך", אמר אמסלם.

מנכ"ל רשות החברות, אורי יוגב, התייחס לתעריף החשמל שירד לאחרונה בכ-6%, ואמר שחברת החשמל עומדת בפני כמה אתגרים עיקריים בשנה הבאה, לרבות מציאת פתרון לעלויות הפנסיה והמימון שלה. "חברת החשמל משלמת 2.5 מיליארד שקל בשנה על עלויות מימון", אמר יוגב. "זה סכום גבוה וזה לא סוד שהתנגדנו להורדת התעריף האחרונה, כיוון שהיא מחלישה את חברת החשמל. בשנה הקרובה חברת החשמל תצטרך לקבל פתרונות להכרה בכל מיני עלויות שיש לה לרבות מחיקת אגרות החוב הצמיתות שיש לחברה מול המדינה ששווין כ-2.5 מיליארד שקל".

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות , צילום: עומר מסינגר אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות | צילום: עומר מסינגר אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות , צילום: עומר מסינגר

מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידוד, אמר שבתחום החשמל יש ארבעה יעדים עיקריים "הראשון הוא אספקת חשמל זמין בעולם בו יש צנרת גז אחת. אני לא ישן טוב בלילה כי יש הרבה מה לעשות עם זה. הדבר השני היא היעילות למערכת והיא לאו דווקא באמצעות התעריף. היעד השלישי הוא לגבש ולקדם התייעלות אנרגטית וחשמל ירוק והצעד האחרון הוא המחיר לאזרחים, שבמצד אחד יהיה סביר ומצד שני ישקף נכונה את מה שהאזרחים מקבלים. אני לא חושב שתפקיד הרשות הוא להפחית תעריפים אלא לשמור על האיזון בין הצרכן ליצרני החשמל", אמר.

בהתייחסו למשק החשמל העתידי אמר מרידור, כי כבר בחודש הקרוב תגובש מסגרת רפורמה בחברת החשמל עם עולם אחר בו יש תחרות, אולם במקביל לשמור על חברת החשמל כמונופול טבעי. "ככל שנצליח להבדיל בין התחרות למונופול יקל על כולם לתפקד, כולל השירות לצרכן", סיכם.

הכנס היום הוא האחרון של אורית פרקש-פרקש כיו"ר מליאת רשות החשמל. כפי שאושר בחוק ההסדרים מינואר הקרוב תחל לפעול רשות חשמל חדשה שתאחד את הקיימת עם מינהל החשמל. הגוף החדש יעבוד תחת משרד האנרגיה כאשר ראשו יהיה כםוף ישירות לשר. המהלך הדיח למעשה את פרקש מתפקידה, כמו גם את ראש מינהל החשמל יהודה ניב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות