אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשתות השיווק יצטרכו לדווח פעמיים בשנה על הרווח מהמוצרים המפוקחים צילום: כרמית פלר

רשתות השיווק יצטרכו לדווח פעמיים בשנה על הרווח מהמוצרים המפוקחים

ועדת המחירים קבעה כי במקביל למעקב אחר הרווחים, המרווח הקמעונאי החדש יילקח בחשבון בקביעת המחיר המרבי לצרכן

01.12.2015, 13:16 | נורית קדוש

5 חודשים אחרי שגובש דו"ח לפיו יש לצמצם את הרווחיות הקמעונאית על מרבית מוצרי המזון המפוקחים, החליטה ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות לעקוב אחר רווחיות הרשתות הקמעונאיות במוצרים המפוקחים ולהחיל מרווחי שיווק חדשים.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך צפוי להוריד בעתיד את מחיר המוצרים המפוקחים לצרכן. החלטת הוועדה התקבלה לאחר בחינה של עלויות הרשתות הקמעונאיות במכירת מוצרי מזון שבפיקוח ושימוע שהתקיים לקמעונאים ולספקים.

המעקב אחר המחירים יבוצע באמצעות חיוב הקמעונאים להגיש לוועדה דו"חות פעמיים בשנה. הדו"חות יאפשרו לוועדה לוודא כי רווחיותן במכירת המוצרים שנמצאים תחת פיקוח מחירים עומדת בקנה אחד עם ציפיות הוועדה. במידה ויתברר כי ההתנהלות הקיימת אינה משתנה תבחן הוועדה צעדים נוספים.

ועדת המחירים מצפה כי במקרים בהם הרשת הקמעונאית מקבלת הנחה מספק המוצר שבפיקוח, מצופה כי חלקה הארי של ההנחה תשורשר למחיר הסופי לצרכן ולא תופנה להגדלת רווחיות הקמעונאי.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

הדיווח הראשון לגבי המחצית השנייה של 2015 יועבר לוועדת המחירים בתאריך 1.4.2016.

במקביל לניטור הרווחים, המרווח הקמעונאי החדש יוטמע במסגרת קביעת המחיר המרבי לצרכן באופן הבא: בביצים הבחינה העלתה כי המרווח כיום גבוה באופן משמעותי מהמלצת הוועדה. בהתאם לכך עדכון המרווח הקמעונאי של הביצים יעשה במסגרת עדכון המחירים השוטף הקרוב (בתחילת 2016).

מכיוון שמדובר בשינוי הדורש צעדי היערכות, העדכון יעשה באופן מדורג, בשתי פעימות. העדכון הראשון בשיעור של מחצית השינוי הנדרש יעשה בעת העדכון השוטף הקרוב, והמחצית השנייה של ההפחתה תעשה שישה חודשים לאחר העדכון הראשון.

במוצרי חלב – עדכון המרווח הקמעונאי יעשה במסגרת עדכון הבסיס הבא של מוצרי החלב. מחירי מוצרי החלב נקבעים כסל של כלל המוצרים כאשר המרווח הקמעונאי של הגבינה הצהובה במשקל צפוי לגדול, והמרווח של שאר מוצרי החלב צפוי להצטמצם. ב

תחום הלחם יתבצע עדכון המרווח הקמעונאי יעשה בעת עדכון הבסיס הצפוי בתקופה הקרובה. המפקח על המחירים במשרד הכלכלה יבחן את הצורך בהמשך הפיקוח על מלח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות