אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויקיליקס של הכדורגל הביאה להתפטרותו של יו"ר טוונטה צילום: אי פי איי

ויקיליקס של הכדורגל הביאה להתפטרותו של יו"ר טוונטה

קבוצת הכדורגל ההולנדית טוונטה FC פועלת לביטול חוזים עם קרן כדורגל לאחר שהחוזים עליהם חתמה עם החברה דלפו לאינטרנט, כך מסר המועדון

02.12.2015, 13:21 | שירות כלכליסט

קבוצת הכדורגל ההולנדית טוונטה FC פועלת לביטול חוזים עם קרן כדורגל לאחר שהחוזים עליהם חתמה עם החברה דלפו לאינטרנט, כך מסר המועדון.

קראו עוד בכלכליסט

ההדלפה הובילה כבר להתפטרותו של יו"ר טוונטה.

בשבוע שעבר הודיעה החברה, דויאן ספורטס אינווסטמנטס כי נפלה קרבן לסחיטה וההדלפה אירעה לאחר שלא הסכימה להיענות לדרישות של האנשים שעומדים מאחורי האתר Football_Leaks. בדויאן לא פירטו מה היו הדרישות. האתר פרסם מאוחר יותר הצהרה שבה טען כי לא בא בשום דרישות, וביקש מדויאן להוכיח את הטענה שהשרתים שלהם היו קורבן של התקפת סייבר. דובר של דויאן סירב להגיב עוד.

שחקן קבוצת טוונטה, צילום: אי פי איי שחקן קבוצת טוונטה | צילום: אי פי איי שחקן קבוצת טוונטה, צילום: אי פי איי

דויאן טענו כי חלק מהמסמכים היו אמיתיים, ואילו אחרים כללו פרטים מוגזמים, אך לא פירטו על אילו מסמכים מדובר.

טוונטה, המדורגת בשלב זה בתחתית הליגה ההולנדית הבכירה, לוותה כסף מדויאן בעקבות משבר פיננסי אליו נקלעה, כך לפי המסמכים שדלפו. הקבוצה קיבלה הלוואה של 5 מיליון יורו ובתמורה הסכימה להעניק לחברה אחוז מהכנסות ההעברה של השחקנים.

מהפרטים שדלפו עולה כי דויאן הייתה יכולה להתערב במדיניות ההעברה של הקבוצה, התנהלות שאסורה על פי החוקים של פיפ"א והתאחדות הכדורגל ההולנדית (KNVB) אולם נראה שהחוזים נחתמו לאחר כניסת החוקים לתוקף ב-2008.

היו"ר המיליארדר של הקבוצה, אלדו ואן דר לאן, שנכנס לתפקידו רק לפני שנה, התפטר בטענה כי הפרטים במסמכים שהודלפו פוגעים בקבוצה. הוא וקודמו בתפקיד היו בקבוצה כאשר החוזים נחתמו. חופ מונסטרמן, היו"ר הקודם, לא הסכים להגיב על הנושא. מדויאן נמסר בהצהרה שפורסמה ביום רביעי שעבר כי כל החוזים שלה חוקיים ומצייתים לרגולציות בכדורגל.

המסמכים שפורסמו באתר ההדלפות מספקים הצצה נדירה להתנהלות הסודית ברובה במסגרתה משקיעים מלווים כסף לקבוצות כדורגל במצוקת מזומנים בתמורה לאחוז מהתשלום שירוויחו בהעברת שחקן לקבוצה אחרת. בפיפ"א החליטו לאסור בשנה שעברה על משקיעים לקחת חלק בשוק העברות השחקנים המגלגל 4 מיליארד דולר, זאת בעקבות תלונות שהמשקיעים מנסים להשפיע על החלטות מקצועיות בקבוצות.

עם זאת, בפיפ"א החליטו כי הסכמים שנחתמו לפני כניסתו לתוקף של האיסור ימשיכו עד לסיומם.

המסמכים המודלפים חושפים גם את מבנה הבעלות המורכב של דויאן, שכולל חברות קש בטריטוריות שונות. עוד עולה כי הבעלים העיקרי הוא טייקון כרייה מקזחסטן. דויאן מסרו כי הגישו תלונה לרשויות בשל ההדלפה. "אנחנו דוחים את ההצהרה המצערת שפרסמו הנציגים של דויאן", מסרו מייסדי האתר Football_Leaks. "המטרה היחידה שלנו היא שקיפות ולסלק את הענן האפור הזה שחג מעל עולם הכדורגל".

באתר קראו לדויאן להוכיח שהייתה קרבן של התקפת סייבר, וציינו כי ההאשמות "משרתות רק כמסך עשן שמסתיר את האמת".

בעוד שהגודל המדויק של דויאן אינו ידוע, המנכ"ל נליו לוקאס אמר ב-2014 כי החברה רושמת רווח נאה, אך שהיא נותרה קטנה ביחס לחברה האם. "הקבוצה זוכה למימון ממשפחות פרטיות", הוא אמר. "ברור שיש לנו השקעות רבות בדברים רבים. מיליארדים בהכנסות. כך ש-100 מיליון הם טיפה בים, ועכשיו 200 מיליון הן שתי טיפות בים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות