אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וכהן חשפו ניסיונות לפגיעה במתקני הגז; הצנזורה אסרה הפרסום בזמן אמת צילום: עומר מסינגר

נתניהו וכהן חשפו ניסיונות לפגיעה במתקני הגז; הצנזורה אסרה הפרסום בזמן אמת

מהצנזורה נמסר שאמנם בזמן אמת הפרטים היו אסורים לפרסום, אך מרחק הזמן והדרך שבה הדברים נאמרו עתה, בלי מועד ומיקום מדויקים, היתה מביאה לאישור פרסומם

09.12.2015, 07:54 | רוני זינגר

נתניהו כמו ראש המוסד הנבחר יוסי כהן, המכהן כעת כראש המועצה לביטחון לאומי, חשפו במהלך דיוני ההיוועצות על מתווה הגז מידע שהיה נתון תחת איפול של הצנזורה.

בחלק הראשון שלדבריו אתמול בדיון בוועדת הכלכלה, ביקש נתניהו להתייחס לדיווח שלשום בערוץ 2, שלפיו משרד הביטחון כלל לא העביר חוות דעת בנוגע למתווה הגז, אף שהוא מאושר באמצעות סעיף 52 לחוק ההגבלים בשל הצורך הביטחוני בו. במסגרת התייחסותו, חשף ראש הממשלה מסמך שכתב משרד הביטחון בחודש אפריל ובו ניתוח ההשלכות הביטחוניות של קידום המתווה או אי־קידומו.

"בניגוד למה ששמעתי באחד מאמצעי התקשורת, אנחנו קיבלנו בעניין הזה עמדה ברורה ממשרד הביטחון", אמר נתניהו, "נדמה שאני אחראי על הסיווגים, זה כתוב כאן, אני משחרר את הסודיות של המסמך הזה כי הוא פחות או יותר אומר את מה שאני אומר כאן – בראיית הביטחון הלאומית, יש עדיפות מובהקת לפיתוח שדה לווייתן במועד המוקדם האפשרי", אמר נתניהו, שנופף במסמך וחייך כשאמר שהוא חושב שהוא לא חושף חומר מסווג.

ראש המוסד הנכנס, יוסי כהן, השבוע בוועדת הכספים , צילום: עומר מסינגר ראש המוסד הנכנס, יוסי כהן, השבוע בוועדת הכספים | צילום: עומר מסינגר ראש המוסד הנכנס, יוסי כהן, השבוע בוועדת הכספים , צילום: עומר מסינגר

בשם הדיון הביטחוני והצורך לשכנע את הציבור בלהט של גורמים עוינים לפגוע במקורות האנרגיה של ישראל, הזכיר אתמול נתניהו את ניסיונות החמאס לפגוע במהלך ימי מבצע צוק איתן בתחנת כוח הנמצאת בדרום הארץ.

הניסיון - והיה יותר מאחד כזה - לא הצליח, אך כדי לא לעודד את חמאס לניסיונות נוספים, אסרה הצנזורה לפרסם דיווחים עיתונאיים בעניין.

זו לא הפעם הראשונה שמידע סודי נחשף השבוע בדיוני הוועדה. ביום ראשון גילה כהן, עדיין כראש המועצה לביטחון לאומי וטרם ההודעה על מינויו לראש המוסד, שהחמאס ניסה לירות לעבר אסדת הגז בים. "לשמחתנו הנשק לא היה מדויק, אולם מאז אמצעי הלחימה שלהם השתכללו", אמר כהן.

גם אירוע זה נפסל לפרסום על ידי הצנזורה בזמן אמת, אולם עתה שני האישים חשפו את המאורעות. על פי החוק, כלי התקשורת היו צריכים לבקש את אישור הצנזורה לפני פרסום דבריהם של כהן ונתניהו. אולם מהצנזורה נמסר שאמנם בזמן אמת הפרטים היו אסורים לפרסום, אך מרחק הזמן והדרך שבה הדברים נאמרו עתה, בלי מועד ומיקום מדויקים, היתה מביאה לאישור פרסומם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות