אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתיחת עסקים בת"א בשבת: הממשלה תיאלץ להכריע צילום: צביקה טישלר

פתיחת עסקים בת"א בשבת: הממשלה תיאלץ להכריע

השרים יתבקשו לאשר ביום ראשון הקמת ועדת מנכ"לים בין משרדית שתביא את המלצותיה בעניין; לפיכך יהיה צורך להעביר את סמכויות שר הפנים בנוגע לפקודת העיריות לממשלה

11.12.2015, 14:52 | רוני זינגר

אף אחד בממשלת נתניהו לא מעז להתמודד עם אישור פעולתם של בתי עסק בשבת בתל אביב, אך תפוח האדמה הלוהט הזה מגיע ביום ראשון לישיבת הממשלה: השרים יתבקשו לאשר את הקמתה של ועדת מנכ"לים בין-משרדית ש"תבצע עבודת מטה ותביא לממשלה המלצותיה בעניין המדיניות" בעניין. לצורך כך, שוב יתבקשו שרי הממשלה להעביר סמכויות ממקום למקום, הפעם את סמכויות שר הפנים בנוגע לפקודות העיריות, חוקי עזר עירוניים - פתיחה וסגירה של חנויות, והעברתן לידי הממשלה.

"זה lose-lose situation", הגדיר בכיר בממשלה את הסאגה הבלתי נגמרת שבה לא מצליחה ממשלת נתניהו לקבל החלטה בעניין. כעת על פי ההחלטה שמביא משרד ראש הממשלה, תוקם ועדה בראשותו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, ובה יהיו חברים גם מנכ"לית משרד הפנים, מנכ"לית משרד המשפטים, מנכ"ל משרד הדתות ומנכ"ל משרד הכלכלה שיתבקשו לגבש המלצות בתוך 90 יום.

בנימין נתניהו. מה יעשה עם תפוח האדמה הלוהט?, צילום: עומר מסינגר בנימין נתניהו. מה יעשה עם תפוח האדמה הלוהט? | צילום: עומר מסינגר בנימין נתניהו. מה יעשה עם תפוח האדמה הלוהט?, צילום: עומר מסינגר

למעשה, אין הם צריכים כלל לגבש כל החלטה, ומה שנדרש בשלב זה משר הפנים הוא לחתום על המתווה לפתיחת עסקים שהכינה עיריית תל אביב , זאת אחרי התנהלות ארוכה בבתי המשפט. אלא שמדובר בהחלטה שהיא הרבה יותר פוליטית מאשר עניינית, ובקואליציה צרה המורכבת גם ממפלגות דתיות וחרדיות יש חשש ממשי שחתימה על ההסדר של עיריית תל אביב כפי שהוא, תיצור משבר קואלציוני מחד, ומאידך תגרום לשר שיחתום עליה רק הפסד שכן בוחריו לא יאהבו זאת.

את כאב הראש הזה הוריש לממשלה הנוכחית שר הפנים לשעבר גדעון סער, שהורה, בעקבות החלטת בית המשפט, על סגירת בתי העסק הפתוחים בשבת בתל אביב. מאז עברה הסוגייה תהפוכות משפטיות ובעקבותיהם הכינה כאמור, עיריית תל אביב מתווה חדש שיצר קריטריונים ברורים לעסקים שיפעלו או שלא יפעלו בתל אביב בשבת. אלא שהמתווה שיצרה העירייה דרוש אישור וחתימה של שר הפנים - כך קבע בית המשפט. ואולם עד כה נמנעו שרי הפנים לעשות כן. סער כזכור פרש, גלעד ארדן שהגיע אחריו נמנע מלעסוק בעניין ולאחרונה מי שהיה אמור לחתום על המתווה ולסגור את הנושא, היה שר הפנים סילבן שלום. אלא ששלום הודיע לפני כחודשיים לראש הממשלה שהוא מנוע מלעסוק בנושא לאור "ניגוד עניינים" - תרומה שקיבל בעבר מבעל עסק תל אביבי, וגלגל בכך את הסוגיה ללשכת נתניהו. ראש הממשלה מצדו, פנה לשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל וביקש ממנה להיות זו שתגיע להבנה עם הצדדים בנושא. גמליאל מסתבר, קיבלה גם היא תרומה מסוחר תל אביבי אבל במקרה שלה התקבל אישור היועצים המשפטיים שמאפשר לה לעסוק בכך. למרות זאת לאחרונה החזירה גמליאל את הנושא לראש הממשלה בטענה שהיא עמוסה בהקמת משרדה החדש ולא תוכל לעסוק בנושא.

האמת היא, שגמליאל כמו השרים האחרים, פשוט לא רוצים להיכנס לתוך הבוץ הזה. הם מכירים היטב את בוחרי המפלגה שלהם, ובליכוד אין גרוע יותר מאשר להיות מסומן כ"ליברלי" בזמן שהמותג "מסורתי" משחק לטובה. שום טוב לא יצא להם אם יקבלו את המתווה התל אביבי שמאשר פתיחת עסקים בשבת, הגם שמדובר במעט עסקים ובקריטריונים ברורים.

כיוון שחייבת להתקבל החתימה, תוקם הוועדה שתצטרך להחליט מי תהיה היד החותמת. וגם אז, לא ברור איך בדיוק תיגמר הסאגה והאם השר שייבחר לא ימצא דרך לחמוק מהחתימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות