אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השווי של ענקיות הנפט נחתך ב-240 מיליארד דולר תוך שבוע צילום: בלומברג

השווי של ענקיות הנפט נחתך ב-240 מיליארד דולר תוך שבוע

מאז החליטו באופ"ק שלא להוריד את מכסות הייצור צלל הנפט לשפל של שבע שנים. כתוצאה מכך, חברות הנפט הגדולות מחקו מאות מיליארדי דולרים מהשווי שלהן. אקסון מובייל, חברת הנפט הגדולה בעולם, מחקה 11 מיליארד דולר. פטרו צ'יינה - למעלה מ-17 מיליארד דולר

12.12.2015, 13:04 | בלומברג

חברות הנפט הפסידו 240 מיליארד דולר מהשווי שלהן בשבוע שעבר מאז החליטו באופ"ק לא להוריד את מכסות הייצור, וגרמו למחירי הנפט לצנוח לשפל של שבע שנים.

קראו עוד בכלכליסט

 שווי השוק של חברות המייצרות, מזקקות, שואבות ומחפשות נפט, וכן של החברות המספקות להן שירותים, עמד ביום שישי על 3.72 טריליון דולר, זאת לעומת שווי של 3.96 טריליון דולר, נכון ל-3 בדצמבר, יום לפני פגישת נציגי המדינות החברות באופ"ק בווינה. אקסון מובייל, חברת הנפט הגדולה בעולם, מחקה 11 מיליארד דולר מהשווי שלה, בעוד שפטרו צ'יינה מחקה למעלה מ-17 מיליארד דולר.

קידוח נפט של רויאל דאץ קידוח נפט של רויאל דאץ' באלסקה | צילום: US Coast Guard קידוח נפט של רויאל דאץ

הירידה במחירי הנפט נמשכת כבר יותר מ-18 חודשים - אחת התקופות הארוכות ביותר שבהן נרשמת ירידה זה עשרות שנים. כתוצאה מכך, החברות נאלצות לקצץ בהוצאות, לצמצם את כוח האדם ולדחות פרויקטים. חברות האנרגיה רשמו את הביצועים הגרועים ביותר עד כה השנה במדד MSCI העולמי, אפילו יותר גרועים מהביצועים של חברות הכרייה, שנפגעו מהירידה במחירי הסחורות.

"החברות ייאלצו להכריז על סיבוב נוסף של קיצוצים כדי להתמודד עם מחירי הנפט הנמוכים", מעריך אלכסנדר אנדלאואר, אנליסט נפט בחברת אלפא ווליו בפריז. להערכתו, צפויים פיטורים נוספים כתוצאה מכך שהנפט ירד לרמה של מתחת ל-40 דולר לחבית.

שברון, חברת הנפט השנייה בגודלה בארה"ב, הודיעה מוקדם יותר השבוע כי התקציב שלה לשנה הבאה יהיה קטן ב-24% לעומת התקציב הנוכחי. בדומה, קונוקו פיליפס מתכוונים להפחית את ההוצאות ב-25% בשנה הבאה ל-7.7 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות