אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הגאון" עוזב את באיירן. "הרגוע" יחליפו צילום: איי אף פי

"הגאון" עוזב את באיירן. "הרגוע" יחליפו

באיירן מינכן הודיעה כי המאמן שלה, פפ גווארדיולה, יעזוב אותה בתום העונה ושקרלו אנצ'לוטי יחליפו. האם הידיעה שיעזוב תשפיע לטובה או לרעה על קבוצתו?

20.12.2015, 15:28 | אוריאל דסקל

המילה "גאון" משומשת למדי והשימוש החוזר בה כדי לתאר אנשים שמצליחים להצחיק/לקלוע לסל/לבעוט כדור/להיות סבבה כדמות בסרט מביאה לזילות של המושג. אבל כנראה שאין מילה אחרת מלבד "גאון" שיכולה לתאר את פפ גווארדיולה.

קראו עוד בכלכליסט

למרות שהוא שונא את הביטוי, אנשים שפגשו ועבדו איתו מתארים אותו בעיקר עם המילה הזו. האיש, יורד לפרטים שאנשי כדורגל בכלל לא רואים, הוא חוקר כל קבוצה יריבה לעומק, ממציא מערכים חדשים, משפר שחקנים וכמעט כל שחקן ששיחק תחתיו תיאר אותו כ"מאמן הטוב ביותר שהיה לי". המספרים שלו חסרי תקדים. בברצלונה ניצח 71% מהמשחקים שניהל, בבאיירן 77%. אלו מספרים שאין לאף מאמן אחר בעולם.

פפ גווארדיולה , צילום: איי אף פי פפ גווארדיולה | צילום: איי אף פי פפ גווארדיולה , צילום: איי אף פי

אבל כמו כל גאון, פפ אינו חד מימדי ולצד הברקות טקטיות ואימונים אינטנסיביים, מגוונים ומרתקים, יש לא מעט טירוף בסגנון הניהולי שלו. בבאיירן מינכן, למשל, הוא נכנס לריבים עם הרופא לשעבר ד"ר האנס ויליהם מולר ווהלפארט, שנאלץ לעזוב אחרי שנים רבות במועדון בגלל חילוקי דעות לגבי פציעות שחקנים. וגם המחליף שלו ד"ר פולקר בראון רב עם פפ בקשר לשימוש בשחקנים פצועים. אחרי ריב עם פולקר יצא גווארדיולה בעצבים ממשרדו במתחם האימון של באיירן כשהוא צועק "אני לא יכול לעבוד ככה כאן!".

משברי הפציעות של באיירן מינכן בשנים האחרונות נובעים, בין השאר, מחוסר התיאום של פפ עם הצוותים הרפואים וגם מהעובדה שפפ לא מאמין באימוני כושר ללא כדור, מה שהוביל לא מעט שחקנים של באיירן לעשות אימוני כושר ללא כדור בעצמם - מה שגביר את הסיכויים שלהם להיפצע.

לפפ גם יש בעיה עם סגנון הניהול הבווארי והביקורות הפומביות שמשמיעים דמויות חשובות בארגון. למשל, כשפרנץ בקנבאור, נשיא הכבוד של המועדון, אמר שהקבוצה של פפ "מתחכמת", הקטאלני לקח זאת אישית ואמר למקורביו שלא מבינים אותו מספיק טוב בגרמניה בכלל ובבאיירן בפרט. במהלך הטור של המועדון בסין, כשהנשיא קרל היינץ רומינגה אמר שבאיירן תמשיך לשלוט בכדורגל הגרמני גם ללא פפ, המאמן לקח זאת אישית ולא היה מוכן לדבר עם אף אחד בטיסה חזרה לגרמניה.

כמו כן, חוסר תקשורת בסיסי בין פפ להנהלה - המאמן העדיף לשלוח את עוזריו לשיחות על דברים חשובים ביותר מבחינת המועדון - הוביל לכעסים מצד ראשי באיירן, שלמרות הכל רצו שימשיך. אך הם דרשו תשובה מפפ עד פגרת החורף וקיבלו תשובה שלילית. פפ לא ימשיך וצפוי להצטרף בתום העונה למנצ'סטר סיטי (או לצאת לשנת שבתון - לא יודעים עדיין).

ממתינים לרוגע של קרלו

פפ יוחלף בתום העונה על ידי קרלו אנצ'לוטי, שההתנהגות שלו פחות אינטנסיבית ופחות מבוססת על הוראות ויותר על תקשורת טובה בין המאמן לשחקנים ובין המאמן להנהלה. אנצ'לוטי יהווה דמות אחרת, רגועה יותר, ותקשורתית יותר מפפ. במיוחד לאור העובדה שהוא יקח על עצמו את המשימה ללמוד גרמנית ("אם ג'ובאני טראפטוני יכול ללמוד גרמנית גם אני יכול", אמר פעם).

קרלו אנצ קרלו אנצ'לוטי | צילום: איי אף פי קרלו אנצ

"אנחנו מודים לפפ גווארדיולה על כל מה שהוא נתן למועדון שלנו מאז 2013", אמר רומיניגה והתייחס בעיקר למורשת שישאיר אחריו גווארדיולה בסאבנר שטראסה (הרחוב בו ממוקם מתחם האימונים של הקבוצה). המורשת כוללת מערכי אימון וסגנון כדורגל מובהק, שילווה את באיירן עוד הרבה זמן. עם זאת, התאווררות מהאישיות של פפ היא גם כן משהו שמצפים לו בבוואריה. "קרלו הוא רגוע, מאוזן ומומחה", אמר רומינגה על המאמן שיחליף. "הוא יודע להתמודד עם כוכבים ומעדיף סגנון כדורגל מגוון. אנחנו מצפים לזה וולעבוד איתו".

מה ההודעה הזו תעשה לבאיירן? בפעם האחרונה שהודיעו על עזיבת מאמן וצירופו של אחר באמצע העונה, חניכיו של יופ היינקס הביאו לבאווריה טרבל היסטורי. "אנחנו בטוחים שפפ והקבוצה שלנו יעבדו בעוד יותר אינטנסיביות כדי להשיג את המטרות הספורטיביות שלנו - עכשיו במיוחד אחרי שידוע כי פפ יעזוב את באיירן", אמר רומינגה. חמשת החודשים הבאים של פפ בבאיירן, האחרונים שלו בגרמניה, ילמדו אותנו אם "הטריק" הזה יכול לעבוד פעמיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות