אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: מונופול בדיקות מכון התקנים ייפתח לתחרות

ועדת השרים אישרה: מונופול בדיקות מכון התקנים ייפתח לתחרות

הצעת החוק תאפשר למעבדות שהוסמכו על ידי הרשות הישראלית להסמכת מעבדות לאשר תקינה בינלאומית למוצרים

20.12.2015, 18:24 | הדס גליקו

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של חבר הכנסת רועי פולקמן ממפלגת כולנו שמבקשת לפתוח לתחרות את מונופול מכון התקנים לבדיקת מוצרים ליבוא.

קראו עוד בכלכליסט

כיום, מכון התקנים מהווה מונופול בתחום מתוקף החוק והוא הגורם היחיד שמוסמך לקבוע התאמה לתקנים ישראליים, לבצע בדיקות עמידה בתקן למוצרים מיובאים וגם זוכה לבלעדיות בהנפקת האישורים המתאימים לכך. בדברי ההסבר להצעת חוק נכתב, כי מטרתו היא ליצור תחרות בענף התקינה ועל ידי כך להפחית את הביורוקרטיה המוסיפה עלויות רבות על המגזר העסקי.

הצעת החוק שאושרה היום תאפשר למעבדות שהוסמכו על ידי הרשות הישראלית להסמכת מעבדות או מארגון שהוסמך על ידי ה-ILAC (הארגון הבינלאומי להסמכת מעבדות), לאשר תקינה בינלאומית למוצרים. ILAC הוא הארגון הבינלאומי להסמכת מעבדות המפקחות על מוצרים, שנוסד כדי לסייע להסרת מחסומי סחר בין המדינות.

אם יעבור החוק את כל הליכי החקיקה, ההסמכה שתתקבל מהרשות הלאומית להסמכת מעבדות, תוגדר כהכרה רשמית ביכולת המקצועית של המעבדה שהוסמכה לבצע בדיקות, כיולים, פעילויות פיקוח לכל המעבדות וגופים בודקים אחרים ציבוריים ופרטיים.

ח"כ רועי פולקמן, צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן | צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן, צילום: מיקי אלון

בשבוע שעבר נפגש פולקמן עם נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ועם מזכ"ל ההסתדרות אבי ניסנקורן בניסיון לגבש הסכמות לגבי החוק. השניים מתנגדים לנוסח הנוכחי של החוק שאושר היום בוועדת השרים. ההסתדרות מבקשת להגן על אלף עובדי המכון המאוגדים בהסתדרות וההתאחדות מבקשת להגן על הייצור המקומי. בפגישה סוכם על פגישות נוספות במטרה לגבש הסכמות באשר לנוסח החוק.

עם אישור החוק אמר היום פולקמן, כי "ישנם גורמים ספציפיים שמבקשים להכשיל את אישורו של החוק שייטיב עם אזרחי המדינה, משיקולים לא עניינים תוך הפחדת הציבור בטענה כי פתיחת אישורי התקינה לגופים נוספים תפגע בבטיחות הציבור".

עוד הוסיף פולקמן, כי "התקינה תיפתח לגופים מוסמכים בלבד שיורידו עלויות בלי התפשרות על בטיחות האזרחים. שר האוצר ואני נחושים להביא לשינוי במונופול מכון התקנים - ואני קורא לגורמים הללו לשבת יחד ולהגיע להסכמות לטובת הציבור כולו".

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "לצערנו הצעת החוק הזו אם תתקבל במתכונתה הנוכחית תגרום לזילות בדיקות הבטיחות של המוצרים המיובאים לארץ ובכך תהפוך ישראל לפח הזבל של מוצרים פסולים מכל העולם. מכון התקנים הינו תאגיד סטטוטורי שלא למטרת רווח המבטיח באמצעות בדיקות המעבדה לאזרחי ישראל שהמוצרים המשווקים בארץ בטוחים לשימושם. עלות בדיקות אלו מסתכם בכ-4 פרומיל מעלות המוצרים ואם לא יבוצעו בדיקות בטיחות חיוניות אלו עלות זו לא תחסך מהצרכן, אך תחשוף את ילדינו למפגעים בטיחותיים מיידיים וארוכי טווח. כיום כתוצאה מהבדיקות נפסלים מדי שנה על ידי מכון התקנים עשרות אלפי פריטים שמיועדים לתינוקות בשל סכנות כגון: רעילות, חומרים מסרטנים, חנק. כמו כן, מאות אלפי פריטים נפסלים בשל סכנות התחשמלות, שריפה וכו'. אם יתקבל החוק ותהיה זילות לבדיקות, כמות המוצרים המסוכנים שיגיעו לארץ תגדל ויגיעו לשווקים ולצרכנים, דבר הנמנע כיום בגלל בדיקות מכון התקנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הגיע הזמן לרצוץ את ראש הנחש
הנחש הארסי מכון התקנים, שורש כל רע, בירוקרטיה שחיתות ואין ספור כזבים, הם חונקים את אזרחי המדינה לופתים את היבוא בצוואר, סוחטים יבואנים בדרישות בלתי הגיוניות, "טסים לסין לייעץ ליצרנים ולהסביר להם איך צריך לייצר" על חשבון היבואנים, רבותיי אין גרוע ממכון התקנים, מונוטפוליסטים חלקם שפלים ברמות שקשה לתאר. הלוואי ונראה את המפלצת הזו מגיעה לקיצה.
avi , חיפה  |  23.12.15