אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון: בוטלה השביתה הכללית במשק שתוכננה להיום צילום: אלכס קולומויסקי

ברגע האחרון: בוטלה השביתה הכללית במשק שתוכננה להיום

על פי ההסכמה שהושגה בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות יקבלו עובדי המגזר הציבורי תוספת שכר של 7.5% שתתפרס על פני 3 שנים - מחציתה תהיה באחוזים מהשכר ומחציתה תינתן בשקלים קבועים, כך שהתוספת לבעלי שכר נמוך תהיה בשיעור גבוה יותר; זו הפעם הראשונה בה ניתנת תוספת שכר דיפרנציאלית; כמו כן יקבלו העובדים מענק של 2,000 שקל שמחציתו תשולם בינואר הקרוב, ומחציתו בעוד שנה

23.12.2015, 02:41 | מיקי פלד

השביתה הגדולה במגזר הציבורי שתוכננה להיום בוטלה הלילה ברגע האחרון לאחר ששר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הגיעו להסכמה על תוספות השכר שישולמו לעובדי המגזר הציבורי.

450 אלף עובדים במגזר הציבורי יקבלו תוספת שכר של 7.5% עבור השנים 2013-2017 - כאשר חצי מהתוספת תחולק באופן דיפרנציאלי בהתאם לרמת השכר של העובדים וחצי מן התוספת תהיה קבועה לכל רמות השכר. באופן הזה בעלי השכר הנמוך יקבלו תוספת שכר הגבוהה מ-7.5%.

בהתאם לכך, ביולי 2016 תינתן תוספת שכר של 1% בממוצעלעובד; במרץ 2017 תינתן תוספת שכר של 1.75%; בינואר 2018 - תוספת של 1.5%; ביוני 2018 - תוספת של 1.75%, והפעימה ההאחרונה תתבצע בדצמבר 2018 בשיעור של 1.5%. זו הפעם הראשונה שבה נחתם הסכם שכר דיפרנציאלי במגזר הציבורי.

עובד שמשתכר 5,500 שקל יקבל תוספת של 11.9%, כלומר 654 שקל; בשכר של 10,000 שקל בחודש - תוספת של 8.3%; בשכר של 12 אלף שקל - תוספת של 7.5%;

בשכר של 30 אלף  שקל התוספת תהיה של 3.75% ועוד 450 שקל - ובסך הכל 1,575 שקל.

 

בנוסף יינתן מענק חד-פעמי של 2,000 שקל לכל עובד, שישולם בשתי פעימות - 1,000 שקל בינואר 2016 ועוד 1,000 שקל בינואר 2017.

הסכם השכר שהושג הלילה הוא גם הסכם תוספת השכר הראשון בו גם עובדי הקבלן במגזר הציבורי יקבלו תוספת שכר. שכרם של עשרות אלפי עובדי ניקיון ושמירה יוצמד לזה של העובדים מן המניין.

הסכמות נוספות שהושגו הלילה במסגרת הסכם השכר החדש:

  • הורים אשר עובדים במגזר הציבורי יקבלו יום חופש נוסף באוגוסט, שניתן יהיה לנצלו גם לקיצור ימי עבודה בחודש זה.

  • סוכם על הנהגת מכרז בין-משרדי לגיוס כוח אדם במקום המכרז הפנימי. סיכום זה יתרום לצמצום תקופת הגיוס של עובדים וצמצום הביורוקרטיה במטרה לשפר את התנהלות המגזר הציבורי.


  • עוד סוכם על פתרון סוגיית ההעסקה בחוזים האישיים בשלטון המקומי וקביעת מכסה של 5% מהעובדים שיועסקו בחוזים אישיים.


מימין שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, צילום: אלכס קולומויסקי מימין שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן | צילום: אלכס קולומויסקי מימין שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, צילום: אלכס קולומויסקי

שני הצדדים, גם כחלון וגם ניסנקורן, יכולים בסופו של דבר לחזור הביתה מרוצים, למרות שלא קיבלו חלק גדול מדרישותיהם. כחלון הצליח להביא את ההסתדרות להסכמה על כך שבפעם הראשונה נקבע מראש שתוספת השכר לא תחולק רק באופן שווה באחוזים בין כל העובדים,  באופן שמגדיל את הפערים בין העובדים בדרגות השכר הנמוכות לדרגות השכר הגבוהות. ניסנקורן מצידו הצליח להביא תוספת שכר מאוד גדולה, דומה לזו שהצליח להביא קודמו, עופר עיני – 1.5% לשנה במקרה של ניסנקורן, לעומת 1.8% שהשיג עיני בהסכם השכר הקודם.

בית הדין הארצי לעבודה שהתכנס הלילה לדון בבקשת ארגוני המעסיקים לאסור על קיום השביתה, קיבל דיווח על ההסכם שהושג עם ההסתדרות, והתפזר ללא צורך לקבל החלטה. בית הדין הורה לאוצר ולהסתדרות לדווח לו בתוך 10 ימים על ההתפתחויות במשא ומתן ביניהם.

שר האוצר, משה כחלון מסר בתום המשא ומתן כי "ההסכם הזה משנה את כללי המשחק ואומר באופן ברור – מה שהיה הוא לא מה שיהיה. העובדים מקבלי השכר הגבוה הראו סולידריות חברתית ואמרו באופן מפורש שהם מוכנים לוותר עבור מקבלי השכר הנמוך. ההסכם הזה הוא לא פחות מהיסטורי. לאחר שנים של הסכמים שהרחיבו את הפערים בין מקבלי השכר הגבוה למקבלי השכר הנמוך במגזר הציבורי, אנחנו מביאים היום בשורה של ממש".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "עשינו היום יחד היסטוריה בעלת משמעותית חברתית חסרת תקדים. הוכחנו שבהידברות אמיתית ניתן לבצע מהלכים שטרם נראו כאן בהיקפם ומשמעותם. הסכם השכר החדש במגזר הציבורי מחולל מפנה. לראשונה הפכו הסכמי השכר לכלי אפקטיבי לצמצום פערים לבעלי שכר נמוך במגזר הציבורי. זו דרמה גדולה - אנו משנים מוסכמות יסוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות