אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

העליון קיבל חלקית את ערעור אולמרט: שנה וחצי מאסר בפועל במקום 6 שנים; "מעולם לא קיבלתי שוחד, מכבד את ההחלטה"

ראש הממשלה לשעבר ייכנס לכלא ב-15 בפברואר; בית המשפט קיבל את ערעורו באופן חלקי והקל את עונשו; הקלה גם בעונשו של אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר, שעונשו הופחת לשישה חודשי עבודות שירות במקום שש שנות מאסר; הקלה בעונשו של דני דנקנר, שייכנס בשנית לכלא, לשנתיים מאסר במקום שלוש; ערעורם של אורי שטרית ומאיר רבין נדחה

29.12.2015, 10:00 | זוהר שחר לוי ומשה גורלי

 בית המשפט העליון פירסם היום (ג') את הכרעתו בנוגע לערעורם של נאשמי פרשת הולילנד, שבהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בראש הרכב השופטים עמד השופט סלים ג'ובראן ולצדו השופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל.

לקריאת הכרעת הדין המלאה לחצו כאן

אולמרט זוכה מעבירת שוחד של חצי מיליון שקל והורשע פה אחד בקבלת שוחד של 60 אלף שקל, זאת זאת בדעת רוב של השופטים הנדל, עמית, פוגלמן וזילברטל ונגד דעתו החולקת של השופט ג'ובראן.  ראש הממשלה לשעבר יקבל הקלה בעונשו - עונש מאסר של 18 חודשים בפועל במקום 6 שנים - ויהיה ראש הממשלה הישראלי הראשון שייכנס לכלא. בפסק הדין הכולל 950 עמודים כתב השופט ניל הנדל: "היום שבו ייכנס מי שכיהן בתפקיד הרם ביותר במדינה לבית הסוהר - היום ההוא יהי חושך".

אולמרט אמר לאחר ההכרעה: "אבן גדולה הוסרה מעל לבי כאשר ביהמ"ש העליון קבע בהחלטתו שאני מזוכה באישום המרכזי שהוא פרשת הולילנד ופסק שאני זכאי בפרשה זו שהיתה בבחינת ענן שחור מציק ומעיק עלי ומטבע הדברים על משפחתי, ילדי, נכדי וכל הקרובים אלי במשך תקופה ארוכה מאוד". 

אולמרט המשיך: "ביהמ"ש הרשיע אותי בפרשה שאינה קשורה לפרשת הולילנד. אמרתי בעבר שמעולם לא קיבלתי שוחד ועל פי אמונתי ודרכי כל חיי אני מכבד את החלטת שופטי בית המשפט העליון. כפי שאתה יכולים להבין בשנים האחרונות היו שנים קשות בעקבות הענן השחור המעיב על חיי יום יום ושעה שעה ועל חיי אשתי, משפחתי, חמשת ילדי ונכדי. זו ההזדמנות דווקא כאן ברגע הלא קל הזה שמעורבים גם סיפוק על הזיכוי במעניין המרכזי והעיקרי שיצר את התהודה לפרשה כולה וגם על ההרשעה בפרשה השנייה - זה הזמן להודות לכל אחד ואחת מהם, לחבק ולשיב להם תודה על אהבתם".

אולמרט הודה לפרקליטיו עוה"ד נווית נגב, איריס ניב-סבג, אלי זוהר ורועי בלכר. "לבסוף אני רוצה להודות למאות ואלפים אנשי ישראל שחיבקו אותי ברחוב, שאיחלו לי הצלחה, שהביעו בי אמון, שאמרו שהם מצטערים על כל מה שקרה ואמרו שהם מאמינים לי שפעלתי במשך שנים למען הציבור ולמען מדינת ישראל", סיכם אולמרט.

בראיון לערוץ 10 אמר אולמרט: "מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד. אני אומר את זה גם היום. אני מכבד את הכרעת בית המשפט". עוד אמר: "אני מביע סיפוק שבאישום העיקרי, אותו אישום שכל הפרשה כונתה על שמו, באישום הזה ביהמ"ש פסק שאינני אשם והסיר מעלי את העננה הכבדה הזו ובוודאי שעל כך אני מביע סיפוק. על כל היתר - אני מאוכזב. זה לא רגע קל זה רגע קשה ואני שהתמודדתי כל חיי, מתמודד גם כעת".

הקלה לצ'רני

בית המשפט הקל בעונשו של הלל צ'רני שנידון ל-3 וחצי שנים ירצה 26 חודשי מאסר. צ'רני זוכה מ-8 עבירות של מתן שוחד למתווך; מעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד; ומעבירה אחת של הלבנת הון. לעומת זאת, הוא הורשע בעבירה אחת של מתן שוחד למתווך ו-8 עבירות אחרות של מתן שוחד.

צ'רני אמר לאחר הכרעת הדין: "לא היה ולא נברא. הפרשנות המאוחרת לאחר 10-12 שנים שתרומות מהוות שוחד אני לא מסכים איתה אבל לא מקבל אותה". על המאסר הצפוי אמר: "זה כמו בשירות הצבאי. יעבור". כשנשאל איפה שגה ענה: "במהלך בניית הולילנד לא שגיתי. החברה הבונה זוכתה. לא היתה שגיאה בהולילנד".

אביגדור קלנר שנידון ל-3 שנות מאסר קיבל הקלה בעונשו והוא ירצה 24 חודשי מאסר. קלנר זוכה מ-4 עבירות של מתן שוחד למתווך ומעבירה אחת של הלבנת הון והורשע בשתי עבירות של מתן שוחד למתווך ובעבירה אחת של הלבנת הון.

 

ערעורו של אורי שטרית, מהנדס העיר ירושלים נדחה פה אחד והוא ירצה 7 שנות מאסר בפועל. שטרית הורשע ב-4 עבירות של לקיחת שוחד; בעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון; ובעבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד.

גם ערעורו של מאיר רבין נדחה. עונשו נותר 5 שנות מאסר. רבין הורשע בפרשת הולילנד פה אחד בעבירה של תיווך בשוחד. רבין הורשע בפרשת תעשיות מלח בדעת רוב של השופטים, בעבירה של תיווך בשוחד ובעבירה של הלבנת הון נגד דעתו החולקת של השופט הנדל.

 

ערעורו של דני דנקנר התקבל חלקית והוא ירצה שנתיים מאסר במקום שלוש וחצי שנים. דנקנר הורשע בעבירה של מתן שוחד למתווך ובעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון, זאת בדעת רוב של השופטים פוגלמן, עמית, ג'ובראן וזילברטל נגד דעתו החולקת של השופט הנדל. לעומת זאת, דנקנר זוכה מעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד בדעת רוב של השופטים הנדל,  עמית, ג'ובראן וזילברטל נגד דעתו החולקת של השופט פוגלמן.

 

בית המשפט המתיק את עונשו של אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר. במקום 6 שנות מאסר הוא ירצה 6 חודשי עבודות שירות. למרות זאת הערעור על הכרעת הדין של לופוליאנסקי נדחה פה אחד והרשעתו ב-7 עבירות של לקיחת שוחד נותרה על כנה.  ההסבר להפחתה בעונשו על פי הכרעת הדין הוא מצבו הרפואי של המערער: "נקבע כי נוכח מצבו הרפואי הקשה של לופוליאנסקי, אין מקום להשית עליו עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח". בסיום החלק העוסק בערעורו הדגיש השופט הנדל כי "כשם שאין בעבירת השוחד בה חטא כדי למחוק את מפעל החסד האדיר שהקים – כך אין במעשי החסד כדי למחוק את העבירה". בפסק הדין אף הובא שירו של הרב קוק במסה "הדור", תוך הדגשה כי לופוליאנסקי אינו אלא בן דורו, וכמוהו – "הוּא כֻּלּוֹ חַיָּב, גַּם כֻּלּוֹ זַכַּאי".

ערעורו של אליעזר שמחיוף התקבל חלקית והוא ירצה שנה וחצי מאסר.  שמחיוף זוכה מעבירה אחת של לקיחת שוחד והורשע בעבירה אחרת של לקיחת שוחד ובעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון.

 

על פי פסק הדין המערערת הולילנד תיירות זוכתה מ-8 עבירות של מתן שוחד למתווך; מעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד; ומעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון. לעומת זאת, המערערת הורשעה בעבירה של מתן שוחד למתווך וב-7 עבירות של מתן שוחד.

ערעור חברת הולילנד שירות לנופש (ישראל) בע"מ נדחה פה אחד. המערערת הורשעה בשתי עבירות של מתן שוחד.

ערעורה של הולילנד פארק בע"מ התקבל במלואו פה אחד. המערערת זוכתה מכל העבירות שבהן הורשעה בבית המשפט המחוזי.

 

אהוד אולמרט. 18 חודשי מאסר במקום 6 שנים, צילום: גיל יוחנן אהוד אולמרט. 18 חודשי מאסר במקום 6 שנים | צילום: גיל יוחנן אהוד אולמרט. 18 חודשי מאסר במקום 6 שנים, צילום: גיל יוחנן

שופטי בית המשפט העליון הבוקר. בפסק הדין הכולל 950 עמודים כותב השופט ניל הנדל: "היום שבו ייכנס מי שכיהן בתפקיד הרם ביותר במדינה לבית הסוהר - היום ההוא יהי חושך", צילום: גיל יוחנן שופטי בית המשפט העליון הבוקר. בפסק הדין הכולל 950 עמודים כותב השופט ניל הנדל: "היום שבו ייכנס מי שכיהן בתפקיד הרם ביותר במדינה לבית הסוהר - היום ההוא יהי חושך" | צילום: גיל יוחנן שופטי בית המשפט העליון הבוקר. בפסק הדין הכולל 950 עמודים כותב השופט ניל הנדל: "היום שבו ייכנס מי שכיהן בתפקיד הרם ביותר במדינה לבית הסוהר - היום ההוא יהי חושך", צילום: גיל יוחנן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות