אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה את חוק האנג'לים החדש צילום: עמית שעל

ועדת הכספים אישרה את חוק האנג'לים החדש

החוק המשופץ צמצם את היקף הכספים שחברה חייבת להוציא בישראל מ-75% ל-50% ואישר הוצאות חריגות. המדען הראשי, אבי חסון: "זה שינוי שידרבן משקיעים"

29.12.2015, 15:18 | מאיר אורבך

ועדת הכספים אישרה היום את חוק האנג'לים החדש, שייכנס לתוקף בתחילת ינואר 2016. החוק, שקיים כהוראת שעה כבר מאז 2011, לא סיפק את צרכי המשקיעים והחברות והתיקונים החדשים אמורים לענות על צרכיהם. עיקר התיקונים מבטיחים זיכוי במס למשקיעים בכל שנות ההשקעה ולא רק שלוש שנים לאחר ההשקעה.

קראו עוד בכלכליסט

שינויים מהותיים נוספים כללו את הורדת סך ההוצאות שחברה חייבת להוציא בישראל ל-50% בלבד לעומת 75% בחוק הקודם. נשמעו טענות רבות לגבי האופי שבו חברות יוכלו להוציא את כספיהן, ובעיקר לגבי המגבלה שמחייבת הוצאת 50% מהכספים בישראל בלבד. אבי חסון, המדען הראשי אומר שמגבלה זו לא חלה על פעילות של התרחבות החברה בחו"ל אלא רק על ההוצאות שבגינן ניתנה ההטבה. החוק החדש קובע כי למדען הראשי יש את הסמכות לקבוע אילו הוצאות לא ניתן להוציא בישראל ולפיכך הן לא יילקחו בחשבון לצורך החישוב של הוצאות החברה, כך שבפועל מגבלת ה-50% גמישה יותר.

אבי חסון, המדען הראשי, צילום: עמית שעל אבי חסון, המדען הראשי | צילום: עמית שעל אבי חסון, המדען הראשי, צילום: עמית שעל

בשיחה עם כלכליסט אומר אבי חסון, המדען הראשי במשרד הכלכלה, "החוק הנוכחי משנה את החוק הקודם במסגרתו אישרו הטבות בסך 500 מיליון שקל על פני ארבע שנים. החוק הקודם לא שירת את המשקיעים והחברות בצורה הטובה ביותר. אנחנו מצפים לגידול משמעותי לעומת ארבע השנים הראשונות של החוק הקודם".

"השינוי המשמעותי לדעתי הוא הביטחון המוחלט שיש למשקיע. אם לאחר שלוש שנים יהיה שינוי החברה היא זו שתחזיר את המס ולא המשקיע. זה שינוי שידרבן משקיעים", אומר אבי חסון. "נתנו פתרון פרקטי לנושא ה-50% בכך שהחרגנו הוצאות שאינן שייכות לכך. שתי הדוגמאות המובהקות הן ניסויים קליניים שתמיד נעשים בחו"ל ושירותים של חוות שרתי ענן בעולם אשר הן הוצאה מרכזית של החברות".

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים אמר נציג אגף התקציבים באוצר, אמיר רשף, כי בעקבות החוק הקודם התבצעו 122 השקעות בהיקף של 500 מיליון שקל. "הבעיה בחוק הקיים שהוא יוצר אי ודאות למשקיע ולכן הבאנו את התיקון הנוכחי להבטחת מסלול השקעה בטוח יותר עבור המשקיעים והקלה באופן קבלת ההטבה במס".

במסגרת החוק יקבלו משקיעים שישקיעו בחברות צעירות חדשניות, שהמדען הראשי אישר כי הן עומדות בתנאי החוק, הטבת מס משמעותית, כאשר יוכלו להפחית מהכנסותיהם החייבות במס את הסכומים שהושקעו בחברות הזנק צעירות.

במסגרת התיקון צפוי להתווסף מסלול חדש לקבלת ההטבות לצד הארכת תוקפו של המסלול הקיים כיום. המסלול החדש יגביר את האטרקטיביות של ההשקעות בחברות סטארט-אפ צעירות בקרב משקיעים, על ידי יצירת וודאות למשקיע שיידע על זכאותו להטבות בעת ביצוע ההשקעה. כמו כן, חברות הממוקמות בפריפריה ייחשבו כחברת הזנק במשך 5 שנים במקום 4 שנים לחברות הממוקמות במרכז. ועדת הכספים אישרה את הוראת השעה לארבע השנים הקרובות, כאשר שר האוצר מוסמך להאריכה ב-4 שנים נוספות באישור ועדת הכספים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות