אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: הגמל סוגר את 2015 עם תשואה של 2% בלבד, פדיונות גדולים בקרנות צילום: שאטרסטוק

הערכות: הגמל סוגר את 2015 עם תשואה של 2% בלבד, פדיונות גדולים בקרנות

לאחר שענף הגמל רשם תשואה של 5% במהלך השנה, הוא מסיים אותה בקול ענות חלושה - כך על פי הערכות של כלכלני מיטב דש; תעשיית קרנות הנאמנות ספגה פדיונות גדולים של כ-34 מיליארד שקל וקיטון של כ-12% בנכסים

03.01.2016, 15:28 | רחלי בינדמן ואמיר רוזנבאום

שנת 2015 התחילה ברגל ימין בתעשיית קופות הגמל, כתוצאה מהשפל בריבית בנק ישראל והעדר אלטרנטיבות - כאשר הן שוק המניות והן שוק אגרות החוב מפגינים עוצמה. כמו כן, שיפור הנתונים הכלכליים בישראל ובכלכלת ארה"ב לצד ירידת האבטלה באירופה. דחפות  את קופות הגמל לתשואה ממוצעת נאה של כ-5.1% עד לסוף חודש מאי.

קראו עוד בכלכליסט

רצף אירועים שליליים שגרמו לחוסר יציבות בשווקים הפיננסיים העולמיים, ביניהם, ההאטה בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית (ובעיקר ההאטה הכלכלית בסין ונפילת הבורסה בשנגחאי באוגוסט-בספטמבר), צניחת מחירי הסחורות ובראשן הנפט, והמיתון המתמשך ברוסיה, ציננו את האופטימיות שהייתה בתחילת השנה. בהתאם, תעשיית קופות הגמל סגרה את השנה בתשואה חיובית ממוצעת של 2.1% בלבד (לפני דמי ניהול).

בכל הנוגע לחודש דצמבר, לפני נתוני מיטב-דש התשואה של ענף הגמל צפויה להיות שלילית ולעמוד על 0.9%- כאשר הקופות שצפויות לבלוט לרעה הן אלו שהשקיעו רכב גדול בשוקי המניות בארץ ובחו"ל, בשוק האג"ח הקונצרניות ובשוק האג"ח הממשלתי הצמוד בארץ.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

בתעשיית הקרנות נאמנות החלה השנה בסערת גיוסים של 7.5 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות, אבל בסיכומה של השנה הקרנות המסורתיות רשמו פדיונות של כ-7.4 מיליארד שקל - המתחלקים לפדיונות של כ-11.6 מיליארד שקל בקרנות המנוהלות ולגיוסים של כ-4.2 מיליארד שקל בקרנות המחקות.

קרנות אג"ח מדינה שפתחו את השנה עם גיוסים גדולים מאוד של 4.6 מיליארד שקל ב-4 החודשים הראשונים,  איבדו מאז כ-12.8 מיליארד שקל - ב-8 חודשים רצופים של פדיונות. בסיכום שנתי רשמו פדיונות של כ-8.2 מיליארד שקל, לעומת גיוסים של כ-14.3 מיליארד שקל ב-2014.

 

מגמת הפידיונות הורגשה גם בקרנות הכספיות, שספגו פדיונות של 26.6 מיליארד שקל - קרוב לחצי מנכסיהן, וגם בקרנות השקליות שחלקן קרנות מק"מ, או קרנות מק"מ עם תוספת קטנה של מניות ו/או אג"ח קונצרניות פדו כ-2.3 מיליארד שקל.

קרנות אג"ח כללי, קבוצת הקרנות הגדולה ביותר, המהווה כ-31.2% מנכסי תעשיית קרנות הנאמנות, גייסו השנה כ-2 מיליארד שקל, סכום נמוך ביותר מ-90% מהגיוס הפנומנאלי שלהן ב-2014.

 

תעשיית הקרנות מנהלת נכון לתחילת 2016 כ-229.2 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות