אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בסין: הרשויות ביטלו את הפסקת המסחר האוטומטית צילום: Gettyimages, אימג'בנק

דרמה בסין: הרשויות ביטלו את הפסקת המסחר האוטומטית

ההחלטה הגיעה שעות אחרי שהמסחר בבורסה הסינית הופסק היום לאחר 30 דקות בלבד, זאת בעקבות נפילה של 7.2% במדד ה-CSI300, שמורכב ממניות 300 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסות שנחאי ושנזן

07.01.2016, 17:14 | אמיר רוזנבאום

על רקע הירידות החדות בבורסות הסיניות, הרשויות בסין כינסו היום (ה') ישיבת חירום ובה החליטו על ביטול מנגון הפסקת המסחר האוטומטי (circuit breaker) שהותקן רק לאחרונה וכבר הופעל פעמיים.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה הגיעה שעות אחרי שהמסחר בבורסות הסיניות הופסק לאחר 30 דקות מסחר בלבד, בעקבות נפילה של 7.2% במדד ה-CSI300, שמורכב ממניות 300 החברות הגדולות ביותר הנסחרות בבורסות שנגחאי ושנזן. מדובר בפעם השנייה השבוע בה מופסק המסחר בסין בשל ירידות חדות.

כאשר מתרחשים שינויים חדים במדד, מופעל מנגנון הפסקת מסחר באופן אוטומטי. מנגנון זה נועד למתן תנודות שערים חדות הנגרמות עקב טעויות או עקב פעילות חריגה במהלך המסחר. במידה שמדד ה-CSI300 עולה או יורד ב-5%, המסחר מופסק למשך 15 דקות ולאחר מכן ממשיך, במידה והמדד נע ב-7%, למעלה או למטה, המסחר מופסק לכל היום.

צעד זה מתווסף לשורת צעדים שהרשויות הסיניות נקטו במטרה להפחית את התנודיות ולהרגיע את המשקיעים, כמו הגבלת מכירת מניות על ידי בעלי מניות גדולים, והזרמת הכסף למערכת הפיננסית ביום שלישי.

יניב חברון מאקסלנס טוען כי "מנתק הזרם של בורסת שנגחאי קצר מידי, המרחק מנפילה של 5%, שמפסיקה את המסחר ל-15 דקות עד לנפילה של 7% שמפסיקה את המסחר ליום שלם, הוא קצר מדי. זה מה שמוביל את המשקיעים למכור כמה שיותר מהר לאחר ההפסקה הראשונה"

רונן מנחם, מנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה בבנק מזרחי: "נראה שהסינים חושבים שהנזק מהמערכת, שהחלה לפעול רק בימים האחרונים, רב מהתועלת. מתברר כי העבודה שהמסחר התקיים רק חצי שעה הביאה, באווירה הנוכחית, לבהלה יותר מאשר לרגיעה, מה עוד שזה קרה פעמיים בשבוע"

מנחם מסכם כי "ככל הנראה ימצא מנגון אחר וייתכן שתהייה לזה השפעה חיובית בהמשך. ירידות יוכלו לתקן במהלך המסחר כי שקורה לא מעט בשוק תנודתי כמו זה הסיני".

 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות