אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדמן זאקס יפצה משקיעים שהוליך שולל ב-5.1 מיליארד דולר צילום: בלומברג

גולדמן זאקס יפצה משקיעים שהוליך שולל ב-5.1 מיליארד דולר

הבנק האמריקאי חתם על הסדר כדי ליישב תביעות שלפיהן רימה משקיעים שרכשו אג"ח מגובות משכנתאות בשנים שלפני משבר 2008

15.01.2016, 11:07 | שירות כלכליסט
גולדמן זאקס ישלם קרוב ל-3.3 מיליארד דולר כדי ליישב תביעות שרימה משקיעים שרכשו אג"ח מגובות משכנתאות. ההסדר כולל גם 1.8 מיליארד דולר נוספים שיוקצו לפעילויות הקלה על הלקוחות כמו הפחתת מאזן ההלוואות למשקי בית שהמשכנתאות שלהם אוחדו לתוך האג"ח הבעייתיות. פירוש הדבר שהעלות הכוללת של ההסדר תעמוד על 5.1 מיליארד דולר, גבוה מההערכות המוקדמות ל-3 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק האמריקאי מסר כי חתם על ההסדר כדי ליישב תביעות אזרחיות "ממשיות ופוטנציאליות" בנוגע לפעילות המשכנתאות שלו בין השנים 2005-2007 מצד משרד המשפטים, משרדי התובע הכללי של ניו יורק ושל אילינוי ומוסדות פדראליים נוספים. עם זאת, בגולדמן לא הודו כי פעלו שלא כשורה, אלא רק פרסמו את "הסכם העקרונות".

ההסדר הזה הוא האחרון בשורה של עסקאות בין התובעים וחברות הפיננסים של וול סטריט בנוגע להתנהלותן בשנים לפני המשבר הפיננסי ובמהלכו. בנוסף לההאשמות כי החברות הונו משקיעים שרכשו אג"ח מגובות משכנתאות, הבנקים חתמו על הסדרים סביב האשמות שסייעו לקרטלי סמים להלבין כספים מפעילותם הלא חוקית, עזרו לאמריקאים עשירים להחביא כספים מחוץ למדינה כדי להימנע מתשלום מסים, קשרו קשר להטות מכרזים שבהם הוצעו למכירה אג"ח מוניציפליות, ניסו לערוך מניפולציות על שוקי המט"ח והפרו את הסנקציות שהטילה ארה"ב על מדינות כמו איראן וסודאן.

מטה הבנק בלונדון, צילום: בלומברג מטה הבנק בלונדון | צילום: בלומברג מטה הבנק בלונדון, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות