אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריו 2016: האם ברזיל תהיה מוכנה בזמן? צילום: איי פי

ריו 2016: האם ברזיל תהיה מוכנה בזמן?

אולימפיאדת 2016 יוצאת לדרך ב-5 באוגוסט בריו דה ז'נרו. אולם פחות משבעה חודשים לטקס הפתיחה ומבול של בעיות מצביעות על כך שלא חל שיפור בהכנות

19.01.2016, 14:18 | שירות כלכליסט

אולימפיאדת 2016 יוצאת לדרך ב-5 באוגוסט בריו דה ז'נרו. אולם פחות משבעה חודשים לטקס הפתיחה ומבול של בעיות מצביעים על כך שלא חל שיפור בהכנות.

בוול סטריט ג'ורנל פרסמו שורה של בעיות שמעוררות דאגה.

קראו עוד בכלכליסט

בעיות סביב תוכנית הניידות של ריו: בריו ממהרים לבנות הרחבה של 16 ק"מ לרכבת התחתית ממרכז העיר לפארק האולימפי, שאמורה להעביר בכל יום 300 אלף אוהדים לתחרויות השונות. הבנייה הזו מחייבת לפי הדיווחים מימון של 247 מיליון דולר מכספים פדראליים, אך בבירה ברזיליה עסוקים יותר כעת בשערוריות השחיתות ותהליכי ההדחה נגד הנשיאה דילמה רוסף. יתרה מכך, הארכה של הרכבת התחתית אמורה להיפתח ב-1 ביולי. האולימפיאדה נפתחת ב-5 באוגוסט, כך שנשאר חלון זמן קטן לעיר לטפל בפגמים שיצוצו בתשתית החדשה. החלק המטריד ביותר: דוברת של המשחקים ציינה בפני העיתון כי אם ההרחבה לא תהיה מוכנה בזמן, "אין תכנית חלופית".

מרכז הטניס בריו. אמור להיות בנוי עד הקיץ, צילום: איי פי מרכז הטניס בריו. אמור להיות בנוי עד הקיץ | צילום: איי פי מרכז הטניס בריו. אמור להיות בנוי עד הקיץ, צילום: איי פי

התפרצות של מחלות הנישאות על ידי יתושים: מספר מחלות יוצאות משליטה בברזיל, ומתפשטות במהירות.

נכון לתחילת דצמבר, דווחו בברזיל מספר שיא של 1.58 מיליון מקרים של קדחת דנגי. נגיף צ'יקונגוניה נמצא גם בעלייה. עם זאת, המדאיג ביותר הוא וירוס חדש שמתפשט במהירות בשם זיקה. לפי הערכת הרשויות, בחודשים האחרונים נדבקו כבר 1.5 מיליו אנשים בנגיף, והוא גרם לפגיעות מוח בקרוב ל-3,200 תינוקות. הנגיף פגע בצורה הקשה ביותר באזור העני של ברזיל בצפון מזרח המדינה, אך הוא מתפשט במהירות למדינת ריו דה ז'נירו.

החשש הוא שהתפשטות המחלות האלה לריו תמנע מאוהדים רבים לנסוע לריו לכבוד האולימפיאדה.

תקציב מתנפח

תקציב מתנפח לנוכח המשבר הכלכלי הלאומי: ב-2015 עלות פרויקטי התשתיות לקראת המשחקים, שמומנו בעיקר על ידי הממשלה הפדראלית והרשויות המקומיות, טיפסה ביותר מ-5.9 מיליארד דולר, גבוה ב-25% מכפי שתכננו. במדינה שעדיין מתאוששת מהמשבר הכלכלי האחרון, הוצאות ציבוריות גבוהות על אירוע שנמשך שבועיים אינן אידיאליות.

הסמל האולימפי בריו. כתוצאה מכל הבעיות שכבר ציינו, וכן בעקבות המשבר הכלכלי, לברזילאיים מתחיל להיות נמאס מהמשחקים. הפגנות קטנות כבר נערכו, וההערכה היא שהפגנות גדולות יותר יתקיימו קרוב יותר למועד טקס הפתיחה., צילום: איי פי הסמל האולימפי בריו. כתוצאה מכל הבעיות שכבר ציינו, וכן בעקבות המשבר הכלכלי, לברזילאיים מתחיל להיות נמאס מהמשחקים. הפגנות קטנות כבר נערכו, וההערכה היא שהפגנות גדולות יותר יתקיימו קרוב יותר למועד טקס הפתיחה. | צילום: איי פי הסמל האולימפי בריו. כתוצאה מכל הבעיות שכבר ציינו, וכן בעקבות המשבר הכלכלי, לברזילאיים מתחיל להיות נמאס מהמשחקים. הפגנות קטנות כבר נערכו, וההערכה היא שהפגנות גדולות יותר יתקיימו קרוב יותר למועד טקס הפתיחה., צילום: איי פי

הפחתת הוצאות

המשבר הכלכלי גורם גם לבכירים לעגל פינות. הוועדה המארגנת דיווחה באוקטובר כי תפחית את ההוצאות ב-30% באמצעות צעדים כמו צמצום הארוחות האיכותיות לאח"מים והפחתת מספר המתנדבים שאמורים לסייע למבקרים. אוהלים זמניים יקומו באתרים מסוימים במקום מבנים יציבים יותר.

טקסי הפתיחה והסגירה גם צפויים להיות פחות ראוותניים לעומת לונדון ובייג'ינג.

מאגרי מים שזוהמו על ידי ביוב, ובלי תכניות לניקוי: השערורייה המדוברת ביותר לקראת האולימפיאדה היא שני מאגרי המים המזוהים (מפרץ גואנבארה ולגונת רודריגו דה פריטאס), שבהם אמורים הספורטאים להתחרות, ולא נרשמו סימנים לשיפור.

כמה ספורטאים שהתאמנו במאגרים חלו, ביניהם שייט גרמני שנדבק בחיידקי MRSA. קריסטינה מנה, מומחית לחיידקים הנישאים דרך המים אמרה לסוכנות החדשות AP בדצמבר: "רמות הווירוסים כל כך גבוהות במאגרים האלה בברזיל, שאם היינו מודדים רמות דומות בחופים בארה"ב, הרשויות קרוב לוודאי שהיו סוגרות את החופים".

אולם בוול סטריט ג'ורנל מדגישים כי התנאים לא ישתפרו בחודשים הקרובים. התכניות לטיפול בביוב לא התממשו, והממשלה משתמשת באמצעים זמניים כמו "סירות אקולוגיות" ששטות במפרץ ואוספות חתיכות גדולות של פסולות.

גרפיטי מחאה נגד המוניאל בריו. ההפגנות נגד האולימפיאדה גם יגיעו, צילום: איי פי גרפיטי מחאה נגד המוניאל בריו. ההפגנות נגד האולימפיאדה גם יגיעו | צילום: איי פי גרפיטי מחאה נגד המוניאל בריו. ההפגנות נגד האולימפיאדה גם יגיעו, צילום: איי פי

סנטימנט ציבורי שלילי

מעט ברזילאיים מפגינים עניין באולימפיאדה, כך לפחות עולה ממכירות הכרטיסים. נכון ל-31 בדצמבר, נמכרו פחות מ-50% מ-4.5 מיליון הכרטיסים שהוקצו לתושבים המקומיים. נתון זה מדאיג במיוחד מכיוון שהוועדה המארגנת נסמכת על המכירות המקומיות כדי לממן 17% מצרכי התקציב.

כתוצאה מכל הבעיות שכבר ציינו, וכן בעקבות המשבר הכלכלי, לברזילאיים מתחיל להיות נמאס מהמשחקים. הפגנות קטנות כבר נערכו, וההערכה היא שהפגנות גדולות יותר יתקיימו קרוב יותר למועד טקס הפתיחה.

הבעיות הרבות המקיפות את ההכנות של ריו בוודאי שרק יחזקו את הטענה שלא משתלם לארח אולימפיאדה.

דילמה רוסוף (משמאל) עם אדוארדו פאאס, ראש העיר של ריו דה ז דילמה רוסוף (משמאל) עם אדוארדו פאאס, ראש העיר של ריו דה ז'נרו. מבטיחים שיהיה בסדר | צילום: אי פי איי דילמה רוסוף (משמאל) עם אדוארדו פאאס, ראש העיר של ריו דה ז

ראש עיריית ריו דה ז'נרו אדוארדו פאאס טוען כי התשתיות בעיר מספיקות כדי למנוע משברים במהלך האולימפיאדה.

החודש האחרון של 2015 לא היה קל לריו דה ז'נרו, שנאלצה לסגור בתי חולים בעיר בשל מחסור במימון ממשלתי. המשבר המפתיע הסתיים לאחר שבמדינת ריו העניקו חילוץ שאפשר את הפתיחה מחדש של בתי החולים.

בנוסף, ההידרדרות המתמשכת של הכלכלה הברזילאית הובילה לירידה במהלך 2015 של 40% בשווי הריאל. עיכובים בהעברת תשלומים לפרויקטי תשתיות בריו כמו קו המטרו מספר 4 הם השלכה נוספת כתוצאה מהמצב. אולם ראש העיר שומר על אופטימיות בנוגע לאולימפיאדה. "יש לנו מספיק כסף לעשות כל מה שצריך לספק, כפי שאתם יכולים לראות כאן", אמר פאאס בטקס הפתיחה של קריוקה ארנה 1 בפארק האולימפי. "זו לא תהיה אולימפיאדה של בזבוז כספים. בריו אתם תראו שהמגרשים מושלמים, הקהל מושלם, אך לא תראו כאן פילים לבנים".

המארגנים ספגו ביקורת לאחר שבששת החודשים האחרונים הארגונים התמקדו בקיצוצים בתקציב, אך פאאס טוען כי אין בסיס לביקורת.

"אנחנו לא סין. אנחנו לא לונדון. אנחנו לא מדינה עשירה, כך שבכל פעם שאנחנו יכולים להוריד קצת מהתקציב לאולימפיאדה נעשה זאת", הוסיף.

בעת הפתיחה של הארנה הראשונה מבין שלוש, פאאס וראש הוועדה המארגנת קרלוס נוזמן שיבחו את איכות המתקן, וטענו כי הוא טוב כמו כל ארנה ב-NBA. המתקן יארח את משחקי הכדורסל, כדורסל נכים ורוגבי נכים, והוא השני שנחנך בפארק האולימפי.

"זה נהדר ומרגש להיות כאן, ויהיה מרגש יותר כשנבחרות הכדורסל הטובות בעולם ישחקו פה", הגיב נוזמן. "זה יהיה אחד מענפי הספורט המרכזיים שלנו באולימפיאדה. נשארו עוד פחות משבעה חודשים לפתיחה ואנחנו על המסלול הנכון".

הוא הוסיף כי קצב מכירות הכרטיסים תואם לכפי שהעריכו שיהיה בשלב זה. מעט פחות ממחצית הכרטיסים המיועדים לברזילאים נמכרו, על אף שהתושבים יכולים לרכוש כרטיסים באופן ישיר דרך האינטרנט. אולם נוזמן הוסיף כי אין כל דיון על האפשרות להוריד את המחירים כדי לעודד את הברזילאים לקנות כרטיסים. "למשחקי פאן אמריקן שמתקיימים כמה חודשים לפני האולימפיאדה הצלחנו למכור את כל הכרטיסים", אמר. "יש לנו מצב דומה עכשיו, ואני מלא ביטחון. יש לנו אותם מחירים בכל רחבי העולם, ואני חושב שהמחירים זולים ביותר, הכי זולים עבור אולימפיאדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות