אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות האנרגיה הבינלאומית מזהירה: הנפט האיראני יטביע את השוק צילום: בלומברג ורויטרס

סוכנות האנרגיה הבינלאומית מזהירה: הנפט האיראני יטביע את השוק

גם אחרי הקריסה במחירי הנפט שהגיעו לרמה נמוכה מ-30 דולר לחבית, בסוכנות חוששים כי כניסתה של איראן לשוק תגדיל עוד יותר את ההיצע הגלובלי - ותביא למצב בו היצע הנפט יעקוף את הביקוש במיליון חביות נפט ביום

19.01.2016, 11:42 | שירות כלכליסט

מחירי הנפט קרוב לוודאי שימשיכו בירידות השנה, שכן שוק הנפט יתקשה לספוג את האספקות הנוספות מצד יצרניות כמו איראן, כך מזהירה היום (ג') סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA).

קראו עוד בכלכליסט

"שוקי הנפט עומדים בפני האפשרות שיחוו שנה שלישית ברציפות שבה ההיצע יעקוף את הביקוש ב-1 מיליון חביות ביום, והיכולת של מערכת הנפט לספוג ביעילות את האספקה הרבה תיפגע", נכתב בדו"ח החודשי הראשון שמפרסמת הסוכנות לשנה הנוכחית.

הדו"ח הזה יהווה מכה נוספת לשוק הנפט, שכבר מתמודד עם צניחת מחירי הנפט בעקבות מלאי הנפט הרב המייצרות מדינות בתוך אופ"ק ומחוצה לו. אתמול נפל מחיר הנפט בלונדון לרמה של 28 דולר לחבית.

נפט, צילום: בלומברג נפט | צילום: בלומברג נפט, צילום: בלומברג

לפי התחזית של סוכנות האנרגיה, איראן תוכל להוסיף עוד 300 אלף חביות ביום עד סוף הרבעון הראשון. מעבר לכך, חזרתה של איראן לשוק העולמי תקזז את הירידה צפויה של 600 אלף חביות ביום מצד המדינות שאינן חברות באופ"ק.

בתוך הקרטל, הייצור ירד בדצמבר ב-90 אלף חביות ביום ל-32.28 מיליון חביות, בשל ירידה קלה בייצור בסעודיה ובעיראק. עם זאת, מדובר עדיין ב-600 אלף חביות יותר מהממוצע של 31.7 מיליון חביות ביום הנדרש לפי הסוכנות ב-2016.

בסוכנות האנרגיה ממשיכים ומציינים כי בשל התרחבות הייצור באופ"ק וההאטה בביקוש העולמי, ההערכה היא כי רמות המלאי העולמיות יתרחבו השנה ב-285 מיליון חביות נוספות, זאת לאחר שהתנפחו במיליארד חביות בשנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות