אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשעה טובה: האוצר השיק את מחשבון דמי הניהול צילום: shutterstock

בשעה טובה: האוצר השיק את מחשבון דמי הניהול

המחשבון יאפשר לכם לחשב כמה דמי ניהול אתם משלמים עבור החיסכון שלכם לפנסיה, אך לא יאפשר השוואה בין דמי הניהול שמציעים גופי הפנסיה השונים

26.01.2016, 15:41 | שאול אמסטרדמסקי
משרד האוצר השיק בהשקה רכה את המחשבון שיאפשר לכם לחשב כמה דמי ניהול אתם משלמים עבור החיסכון שלכם לפנסיה, ולהשוות בין דמי ניהול שמציעים גופי פנסיה שונים. הסיבה להשקה הרכה במקום בהודעות חגיגיות כפי שהאוצר רגיל אליהן היא שגופי הפנסיה הצליחו לעקר את המחשבון מהאפשרות להשוות את דמי הניהול.

לכניסה למחשבון לחצו כאן

במסך הפתיחה תתבקשו להזין מספר פרמטרים - בני כמה אתם, האם אתם עובדים שכירים או עצמאים, כמה חסכתם עד היום וכמה אתם מפקידים לפנסיה בכל חודש - ולבחור את מוצר הפנסיה הספציפי שאתם מעוניינים לבדוק (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל וגם קרנות השתלמות), וכן לציין את דמי הניהול שאתם משלמים כיום (באחוזים).

לאחר מכן, המחשבון יספר לכם כמה דמי הניהול האלה יעלו לכם (בשקלים) בשנתיים הקרובות, ויראו לכם אפשרויות שונות לחסוך את דמי הניהול לפי ההצעות של גופי הפנסיה השונים. למשל, חוסך בן 50, שיש לו ביטוח מנהלים שבו הספיק לחסוף 300 אלף שקל, שמשלם דמי ניהול של 12% בכל חודש ועוד 1.2% מסך החיסכון המצטבר, יגלה שהוא יצטרך להיפרד מ-12.7 אלף שקל בשנתיים הקרובות בדמי ניהול.

תחת זאת המחשבון יציע לו לעבור לביטוח מנהלים של חברה הכשרה ביטוח, שהגישה הצעה של דמי ניהול נמוכים בהרבה, שיסתכמו בשנתיים הקרובות ב-4,637 שקל בלבד (דמי ניהול של 0% על כל הפקדה חודשית ועוד 0.7% מהחיסכון המצטבר).

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

חוסך בן 45 עם קופת גמל שהצטברו בה כבר 250 אלף שקל, שמשלם עליה דמי ניהול של 1%, יגלה שהוא יצטרך להיפרד בשנתיים הקרובות מ-5,569 שקל בדמי ניהול, לעומת הצעה זולה יותר של אנליסט שמסתכמת ב-3,914 שקל בלבד (שהם דמי ניהול של 0.7% על סך החיסכון המצטבר).

המחשבון יאפשר לגולשים לראות גם מה מדד השירות של כל אחד מגופי הפנסיה, וגם את התשואה שאותו גוף הפנסיה הצליח להשיג בשנים האחרונות בהשקעות בבורסה.

במשרד האוצר קיוו שהמחשבון יתן תמורה טובה יותר לחוסכים לפנסיה, כלומר שיוכלו להשוות בין הצעות רבות של גופי פנסיה שונים, ואולם רוב מוחלט של גופי הפנסיה החליט שלא להעביר למשרד האוצר נתונים מתאימים, ולכן המחשבון לא באמת מאפשר להשוות. מי שישתמש במחשבון יגלה שההצעות של גופי הפנסיה הגדולים זהות - המקסימום הקבוע בחוק - פשוט משום שהן מעדיפות שהתחרות תיעשה במחשכים, ולא במחשבון הנגיש לכולם.

תגיות