אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצחקי: "בוחנים כניסת פועלי בניין מרצועת עזה, וכן חברות בנייה פלסטיניות" צילום: עמית שעל

יצחקי: "בוחנים כניסת פועלי בניין מרצועת עזה, וכן חברות בנייה פלסטיניות"

יו"ר מטה הדיור אמר את הדברים בשיחה בכנס של ארגון הקבלנים; הוא הצביע על הכשלים בשוק הדיור, אך אמר כי "נשווק כמות כזו של קרקעות עד שתקיאו מהן"

28.01.2016, 19:49 | אמיתי גזית
"נשווק כמות כזו של קרקעות עד שתקיאו מהן", כך אמר היום (ה') יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, בשיחה עם קבלנים בכנס של ארגוני הקבלנים בירושלים ובבאר שבע והנגב. לדבריו, ניתוח כלכלי שמשרד האוצר מבצע בימים אלה מצא כי אחת הסיבות למשבר הדיור ועליית המחירים היא ספסור הקרקעות שהנהיגה המדינה, אך "שר האוצר הודיע כי הפסיק את השיטה. זו אשמה של מדינת ישראל שלא סיפקה לשוק את הכלים לבנות מספיק דירות" אמר יצחקי, "לכן בשנתיים הקרובות נמלא את המדינה בתכנון, ובקרקעות במטרה שעד סוף 2016 נשווק קרקעות לבניית 60 אלף דירות". במהלך השיחה ציין יצחקי כי נבחנת כניסת פועלי בניין מרצועת עזה במטרה להקל על מצוקת הבנייה, ואף אמר כי עלו הצעות להכניס חברות בנייה פלסטיניות לשוק הנדל"ן הישראלי. 

קראו עוד בכלכליסט

יצחקי הציג עוד כמה מכשולים שלדבריו היו בין הגורמים למשבר הדיור, ואותם הוא מתקשה לפתור: "הבעיה הראשונה היא מחסור בעובדים זרים, זו הבעיה המרכזית של בניית הדירות", הסביר יצחקי, "היה לנו חלום על עובדים סינים, אבל הוא בגדר חלום. אמנם יש עדיין מגעים, אבל בעצם החלום הזה נשבר". יצחקי הסביר גם כי כעת הוא פועל להגדיל את כמות הפועלים הפלסטינים, ואמר כי "היה לנו שיח עם מתאם הפעולות בשטחים כדי להגדיל את הרשאות הלינה של הפועלים, ועל מנת להגיע למצב שגם פלסטינים שלא יודעים לעבוד יוכלו לעבור כאן הכשרה".

 , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי  , צילום: אלכס קולומויסקי

בנוסף, לראשונה הודה יצחקי כי הוא בוחן יחד עם מערכת הביטחון כניסת פועלים מעזה. זאת ועוד, יצחקי סיפר לנוכחים כי "עלו הצעות להכניס חברות בנייה פלסטיניות". לדבריו, הוא מתכוון לתאם מפגש בין הקבלנים למתאם הפעולות בשטחים לבחון שיתוף פעולה אם אותן חברות. יחד עם המחשבות להכניס חברות בנייה פלסטיניות, יצחקי סיפר כי הוא פועל להכניס גם חברות קבלניות ממדינות אחרות, במודל דומה לאופן הפעולה של חברת ילמזלר הטורקית ש-1,200 מעובדיה כבר עובדים בארץ.

בעיה נוספת המעכבת בנייה ועליה הצביע יצחקי היא עיכוב בהקמת תשתיות על, בעיקר כבישים ומחלפים המובילים לשכונות החדשות. הבעיה היא שלרוב, תוכניות בנייה מתנות את מתן היתרי הבניה בהקמת אותן תשתיות. כדי לפתור זאת יצחקי סיפר כי בכוונתו להציע למשרד התחבורה שהמטלות האלה יעברו למטה הדיור במשרד האוצר, שבראשו הוא עומד.

עוד אמר יצחקי שיש במדינה פוטנציאל לבניית "קרוב ל-300 אלף יחידות דיור על קרקעות פרטיות שלא נבנות מסיבות שונות, רק בנתניה יש 14 אלף". לדבריו אחת הסיבות העיקריות לכך היא שהאגרות וההיטלים שנגבים המיזמים לא מספיקים לפיתוח אותן קרקעות. "אנחנו נמצא פתרון" הצהיר יצחקי, "נפתור גם את הבעיות של הקרקעות הפרטיות בכל עיר על מנת לאפשר להם לבנות"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות