אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נבחנת הקמת ועדה ציבורית במקום נבחרת הדירקטורים

בלעדי לכלכליסט

נבחנת הקמת ועדה ציבורית במקום נבחרת הדירקטורים

מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב צפוי לאבד מכוחו - שרים בממשלה דורשים הקמה של ועדה ציבורית חיצונית שתכשיר מינוי דירקטורים לחברות הממשלתיות. במשרד האוצר נוטים לתמוך במהלך

01.02.2016, 07:00 | רוני זינגר

שרים בממשלה מקדמים הקמת ועדה ציבורית חיצונית שתאשר מינוי דירקטורים בחברות הממשלתיות על פי קריטריונים חדשים, ותחליף את מנגנון נבחרת הדירקטורים כפי שהוא פועל כיום. עיקר המהלך הוא בהוצאת האחריות על מינוי הדירקטורים מידי רשות החברות הממשלתיות, שבראשה עומד כיום אורי יוגב, והעברתה לוועדה ציבורית חיצונית.

כפי שפורסם אתמול (ב') ב"כלכליסט", ש"ס מקדמת באמצעות סגן שר האוצר יצחק כהן - בהתאם להסכמים הקואליציוניים שנחתמו ובתמיכת שרים נוספים בממשלה - את פירוק נבחרת הדירקטורים כפי שהיא פועלת כיום, וזאת בכדי לאפשר לכאורה כניסה של אוכלוסיות אחרות כחרדים, דרוזים, ערבים ואתיופים.

קראו עוד בכלכליסט

אורי יוגב, צילום: אוראל כהן אורי יוגב | צילום: אוראל כהן אורי יוגב, צילום: אוראל כהן

עם או בלי פוליטיקה

המהלך נבחן משפטית בימים אלו כדי שאפשר יהיה לשנות את תנאי הסף הקיימים כך שהאוכלוסיות הנוספות יתאימו לדרישות. על פי הידוע, הליך המיון של הדירקטורים צפוי להתקיים במתכונת דומה לזו שקיימת היום, באמצעות חברת השמה חיצונית שתמיין את המועמדים שיציעו עצמם. אולם הקריטריונים לבחירת הדירקטורים והניקוד שיינתן להם צפויים כאמור להיבחן מחדש. במשרד האוצר צפויים לשקול את המהלך הזה בחיוב על רקע חוסר שביעות הרצון שקיימת שם ממילא מתפקודו של אורי יוגב כראש רשות החברות הממשלתיות.

מדובר בצעד חיובי לכאורה, ואף שהוא נועד להצר את צעדיו של אורי יוגב נתפס גם על ידי מקורביו כמהלך שאינו חותר תחת הרעיון הבסיסי של נבחרת הדירקטורים — כלומר ניתוק יכולתם של השרים להשפיע על מינויים בחברות הממשלתיות לטובת נבחרת מקצועית ובלתי תלויה. עם זאת, זהות חברי הוועדה והאופן שבו ישונו הקריטריונים לבחירת הדירקטורים יקבעו במידה רבה אם השינוי הזה ממשיך את רעיון העל של ניתוק הפוליטיקה מהמינויים, או שמא מדובר במהלך שיחזיר אותנו לימים החשוכים של מינויים פוליטיים בחברות הללו.

הנושא שמקפיץ חצי ממשלה

מדובר ברעיון שנבחן בעבר על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא הראל לוקר, וכמעט נכנס להסכמים הקואליציוניים שליוו את הקמת הממשלה הקודמת. אז קידמו אותו דווקא אנשי הבית היהודי. מי שהרים בסוף את הכפפה והוציא אותו לפועל היה אורי יוגב, בעידודו של שר האוצר הקודם יאיר לפיד.

יצחק כהן סגן שר האוצר, צילום:  גדי קבלו יצחק כהן סגן שר האוצר | צילום: גדי קבלו יצחק כהן סגן שר האוצר, צילום:  גדי קבלו

לפני כשלושה שבועות התקיימה ישיבת ממשלה בנושא הרפורמה בנציבות שירות המדינה ובמסגרת הדיון עלה נושא נבחרת הדירקטורים.

הנושא נפיץ דיו כדי להקפיץ חצי מהממשלה, שכן יושבים בה שרים שנמנעים תקופה ארוכה ממינוי דירקטורים משום שלטענתם אינם מצליחים לבחור מינויים ראויים בשל המנגנון והעומד בראשו — כלומר יוגב.

הנוכחים בישיבה שמעו את השרים נפתלי בנט, ישראל כץ, יריב לוין וחיים כץ מותחים ביקורת ברורה על נבחרת הדירקטורים. חלקם, כמו לוין, אף דיברו על הצורך בפירוקה. שרי ש״ס והבית היהודי מובילים בבירור קו שדוחף להקמה של אלטרנטיבה ל״נבחרת״, ואליהם מצטרפים גם כאמור כמה שרים מהליכוד.

השר ישראל כץ אמר בסוף השבוע כי הוא סבור שאי אפשר להחליט בשביל השרים את מי למנות מתוך הנבחרת ולאן, וכן שניסיונות השיבוץ של רשות החברות בעייתיים והורסים את החברות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות