אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי ועדת הכלכלה תוקפים את חוק העסקים הקטנים והבינוניים צילום: אלכס קולומיסקי

חברי ועדת הכלכלה תוקפים את חוק העסקים הקטנים והבינוניים

הח"כים ונציגי הארגונים הגיעו לדיון שהתקיים הבוקר וטענו כי מדובר בחוק עקר שאינו מתייחס לנושאים רבים המטרידים את העסקים, כמו רגולציה, מכרזים ורכש ומוסר תשלומים

02.02.2016, 12:04 | עמרי מילמן

בדיון שהתקיים הבוקר בוועדת הכלכלה תקפו חברי הוועדה ונציגי הארגונים השונים את הצעת החוק שאמורה לשפר את מעמדם של העסקים הקטנים והבינוניים ולהעניק סמכויות לסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. לטענתם הצעת החוק מסדירה את מעמד הרשות לעסקים קטנים ובינוניים, אך לא תשפר את מצבם של העסקים הקטנים.

קראו עוד בכלכליסט

רועי כהן, נשיא לה"ב התייחס בדיון לריקנות הצעת החוק ואמר: "אין התייחסות לנושא המכרזים, הרכש, הרגולציה שמהווה את החסם הגדול ביותר לעסקים קטנים. חייב להיות גוף אחד שיקבל סמכות מול הרשויות המקומיות שיהיה one stop shop שלא יצטרך ללכת למשרדי הממשלה השונים".

כהן התייחס גם לפרצה בחוק שפורסמה ב"כלכליסט" לפיה מימון שמגיע לרשויות המקומיות ממשרדי הממשלה לא מחויב למוסר התשלומים בחוק: הרשויות נדרשות לשלם לספקים רק 10 ימים לאחר שקיבלו את התקציב מהממשלה.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) שניהלה את הדיון התייחסה גם לפן המגדרי: "פגשתי מישהי שלא כותבת במכרזים שהעסק הוא בשליטת אישה כי היא הגיעה למסקנה שזה לא עוזר", זאת כתגובה לטענה כי החוק לא עוסק בסוגיה זו כלל.

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, צילום: דוברות הכנסת ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה | צילום: דוברות הכנסת ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, צילום: דוברות הכנסת

עו"ד רן גזית אמר כי "35 שנה אני עורך דין ועוסק בעסקים הקטנים. לא השתנה כלום, חוץ מכמה פקידים שקיבלו עוד משכורת. אם לא יהיה מישהו אובייקטיבי שיעסוק בנושא עם סמכויות לא ישתנה כלום".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ננזף במהלך הדיון על כך שלמרות שהוועדה זימנה את נציגי המעו"ף במטרה לשמוע מהשטח את הבעיות של העסקים הקטנים, הסוכנות הנחתה אותם שלא להגיע. קויתי התגונן ואמר "יש לי קבלני משנה לכל מיני נושאים, אני מנחה אותם, ואומר להם איך לפעול".

ח"כ יעקב פרי תקף גם הוא את החוק: "אתם תצטרכו לשכנע אותנו שמצבם של העסקים הקטנים ישתפר לעומת מצבם היום. כל מה שכתוב בחוק זה לייעץ לייעץ לייעץ לייעץ".

ישראלה מני מאיגוד לשכות המסחר אמרה: "יש לי דה ז'ה וו - דיון עם חבר הכנסת ברוורמן אנחנו באותה סיטואציה. 67% מהעסקים בישראל הם במסחר ושירותים ורק 22% תעשייה שנחשבים בינוניים וגדולים. חוק עסקים קטנים ובינוניים הוא אחד החשובים ביותר. המגזר העסקי הציע חוק שקוצץ בעיקר בגלל תקציבים כי ההצעה חייבה את המדינה לשים כסף ולהתאים את עצמם"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות