אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל שלוחת בנק ברקליס בישראל לן רוזן זומן לחקירה צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל שלוחת בנק ברקליס בישראל לן רוזן זומן לחקירה

על פי החשד, ברקליס, המספק שירותי ייעוץ השקעות לחברות גדולות, החליט לסווג תשלומים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים כפטורים ממס, בניגוד לכאורה לחוות דעת מוקדמת של רשות המסים

03.02.2016, 07:21 | תומר גנון ועמרי מילמן

התפתחות בחקירת רשות המסים נגד בנק ברקליס הבריטי בחשד להתחמקות מתשלומי מס. ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"ל השלוחה הישראלית של ברקליס לן רוזן זומן להיחקר ברשות המסים בימים הקרובים.

רוזן תושאל כעד עם פתיחת החקירה לפני כחצי שנה. עוד נודע כי רואה החשבון שייצג את ברקליס בישראל רגב יצחקי, שותף בפירמת ארנסט אנד יאנג, מסר עדות במסגרת החקירה.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בסוף יולי 2015 פשטו חוקרים מיחידת חקירות מע"מ ת"א של רשות המסים על נציגות בנק ברקליס בישראל, תפסו מסמכים וחקרו באזהרה לפחות שני מעורבים.

מנכ"ל ברקליס ישראל לן רוזן. במגעים עם רשות המסים להסדר תשלומים, צילום: עמית שעל מנכ"ל ברקליס ישראל לן רוזן. במגעים עם רשות המסים להסדר תשלומים | צילום: עמית שעל מנכ"ל ברקליס ישראל לן רוזן. במגעים עם רשות המסים להסדר תשלומים, צילום: עמית שעל

על פי החשד של הרשות, ברקליס, המוגדר על ידי בנק ישראל כבנק חוץ המספק שירותי ייעוץ השקעות לחברות גדולות במשק באמצעות הנציגות בארץ, החליט לסווג חלק מהתשלומים שקיבל מחברות בישראל כפטורים ממס, בניגוד לכאורה לחוות דעת מוקדמת שקיבל מרשות המסים, לפיה עסקאות מסוג מסוים חייבות במע"מ. מדובר בכמה עסקאות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים על פני כמה שנים. אחת העסקאות שנבדקות בהקשר זה, כך נודע, היא לגבי הכנסות שהתקבלו מחברת טכנולוגיה מוכרת.

ברקליס הוא אחת מחברות השירותים הפיננסיים הגדולות והוותיקות בעולם. מטה הבנק נמצא בלונדון והוא בעל פעילות גלובלית ענפה הן בבנקאות פרטית והן בבנקאות השקעות. הוא מעסיק כ־150 אלף עובדים ברחבי העולם. נציגות ברקליס בישראל נפתחה ב־2008 ואינה נותנת שירותים ללקוחות פרטיים, אלא ייעוץ השקעות לחברות.

במקביל לחקירה הפלילית, כך נודע, בנק ברקליס, המיוצג על ידי עו"ד פנחס רובין ממשרד גורניצקי ושות', מנהל מגעים עם רשות המסים להגיע להסדר על תשלומי המס שבמחלוקת. בין הצדדים עדיין קיימים פערים. על פי הערכות, ידרשו בברקליס כתנאי להסדר עסקת חבילה שתכלול גם את סיום החקירה נגד הבנק.

גורם הקשור לבנק הבריטי טען אתמול כי: "קבוצת המס הגלובלית של ברקליס ממוקמת בלונדון ועובדת ישירות מול רואי החשבון של הבנק, ארנסט אנד יאנג. ברקליס ישראל ומנהליו אינם מעורבים כלל במדיניות המס".

גורם הקשור לבנק הבריטי טען אתמול כי: "קבוצת המס הגלובלית של ברקליס ממוקמת בלונדון ועובדת ישירות מול רואי החשבון של הבנק, ארנסט אנד יאנג. ברקליס ישראל ומנהליו אינם מעורבים כלל במדיניות המס".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "אנחנו לא נוהגים להתייחס לחקירות".

מטעמם של בנק ברקליס ולן רוזן לא נמסרה תגובה.

מטעמם של ארנסט אנד יאנג ורגב יצחקי נמסר: "אנחנו לא מוסרים מידע הקשור בלקוחותינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות