אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אכיפת שקיפות המחירים בחוק המזון יוצאת לדרך: יהיה ניתן להטיל קנסות על קמעונאים צילום: AOL

אכיפת שקיפות המחירים בחוק המזון יוצאת לדרך: יהיה ניתן להטיל קנסות על קמעונאים

ועדת הכלכלה אישרה תקנות המסדירות הפחתת ענישה של קמעונאי שלא יעמוד בדרישות החוק, שהיו הכרחיות כדי שיהיה ניתן להטיל עיצום כספי על רשתות שיווק

03.02.2016, 12:16 | נורית קדוש

אכיפת פרק שקיפות המחירים בחוק המזון יוצאת לדרך. למרות שהחוק נכנס לתוקף כבר לפני 9 חודשים, לא נאכף החוק. זאת כיוון שלא נקבעו לו תקנות המסדירות הפחתת הענישה של קמעונאי שלא יעמוד בדרישות החוק.

הבוקר (ד') אישרה ועדת הכלכלה תקנות הקובעות מקרים ונסיבות שבהם ניתן יהיה להפחית עד 50% מסכום העיצום הכספי על רשת שיווק שתטעה צרכנים או לא תפרסם מחירים.

קראו עוד בכלכליסט

החוק הקובע כי רשת שיווק שתפר את ההוראות עלולה לשאת בעיצום כספי בהיקף של 45 אלף שקלים, בהתאם להחלטת הרשות להגנת הצרכן. עם זאת, ללא תקנות ההפחתה שאושרו, כאמור, היום בוועדה לא ניתן היה להטיל את העיצומים.

סדרנים שמים מדבקות עם מחירים בסופרמרקט (ארכיון), צילום: כרמית פלר סדרנים שמים מדבקות עם מחירים בסופרמרקט (ארכיון) | צילום: כרמית פלר סדרנים שמים מדבקות עם מחירים בסופרמרקט (ארכיון), צילום: כרמית פלר

לפי התקנות שאושרו, ניתן יהיה להפחית עיצומים במקרים בהם מדובר בהפרה ראשונה ב-5 שנים (בשיעור של 20%), או הפרה ראשונה ב-3 שנים (10%). במקרים בהם המפר הפסיק את ההפרה מיוזמתו, דיווח עליה ואף נקט פעולות למניעת הישנות ההפרה והקטנת הנזק להנחת דעת הרשות להגנת הצרכן, שיעור ההפחתה המוצע יהיה 50%. במקרים בהם המפר יקבע נהלים לטיפול במקרים דומים ומניעתם הוא יוכל לזכות בהפחתה של 10% מהעיצום.

מנהל תחום השיווק באיגוד לשכות המסחר, נמרוד הגלילי, ביקש להגדיל את אחוזי ההפחתה של העיצומים הכספיים, ולקבוע כי ההפחתה המרבית תעמוד על 75%. הוא הסביר כי סכום העיצום לפי חוק המזון הוא גבוה יותר מסכומי העיצום לפי חוק הגנת הצרכן, ותקנות השקיפות הרבה יותר קשות ליישום.

היועץ המשפטי של שופרסל, עו"ד ערן מאירי, אמר כי הרשתות מחויבות לפרסם מחירים של מיליוני מוצרים, כולל מספרים קטלוגיים ונתונים נוספים שהצרכן רואה כשהוא ניגש למוצר בסופר. "החל מה-20 במאי 2015 שופרסל מעבירה נתונים כל שעה, כמו שעון, של 6 מיליון פריטים. מדובר במערכות שלוקחות בחשבון שורה של מבצעים והעיצומים יכולים להביא לתוצאה אבסורדית", אמר.

אלא שהיועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, הסבירה כי הרשות פועלת לצמצם את ההפרות ואת העיצומים, ולא תטיל עיצומים במקרים בהם מדובר בטעות אנוש. עם זאת היא הזכירה כי במקרה הזה העיצומים חלים רק על הקמעונאים הגדולים, ולכן ביקשה שלא להיענות לדרישתם ולא להפחית יתר על המידה את העיצומים. ח"כ פריג' קיבל את הדברים של הרשות להגנת הצרכן, ואמר כי אין כוונה להתקין תקנות שיהפכו את ההפרות למשתלמות לרשתות השיווק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות