אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקפה על אורי יוגב בוועדת הכספים: "לא רק נצלוב אותו, נוודא שהוא הולך הביתה"

התקפה על אורי יוגב בוועדת הכספים: "לא רק נצלוב אותו, נוודא שהוא הולך הביתה"

ח"כ מיקי זוהר אמר בוועדה: "יוגב חייב לסיים את תפקידו". זאת בעקבות מתקפה על התנהלות מנהל רשות החברות מצד כחלון. ח"כ טרכטנברג: "אם נותנים לשרים למנות מאות דירקטורים זה האמא של השחיתות"

08.02.2016, 12:45 | רוני זינגר

"בואו נוציא החלטה שממליצה לשר האוצר לסיים את תפקידו של אורי יוגב. הוא חייב לסיים את תפקידו", אמר הבוקר (ב') ח"כ מיקי זוהר בדיון שהתקיים בוועדת הכספים בנושא התנהלות רשות החברות הממשלתיות. לאחר שזוהר פנה ושאל אחד אחד את חברי הוועדה לעמדתם אמר ח"כ מיקי רוזנטל: "תגידו כבר שאתם רוצים את הראש של האיש הזה וזהו" ועל כך ענה לו זוהר "פקיד שלא מכבד את הוועדה, לא רק נצלוב אותו אלא נוודא גם שהוא הולך הביתה". בתגובה ח"כ רוזנטל צעק לעברו כי "ככה מדברים במאפיה". זוהר חזר בו בהמשך הדיון מאמירתו על צליבת יוגב.

ח"כ רועי פולקמן ממפלגתו של שר האוצר משה כחלון אמר "אני מתנגד לצליבה הפומבית הזו של פקיד בכיר. את התוצאה הלא מספיק טובה שנקראת נבחרת הדירקטורים צריך לשים על שולחן הניתוחים ולדרוש תיקונים. אבל אני קובל על חוסר הכבוד לפקידות הבכירה וזה קורה בזמן האחרון יותר מדי פעמים", הוסיף פולקמן.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון נערך לבקשתה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס שהטיחה דברים קשים בהתנהלותו של ראש הרשות אורי יוגב: "הפקידים בישראל הפכו להיות חזקים יותר מראש ממשלה. אני מדברת על פקיד ספציפי, הוא חסין. ראש ממשלה אפשר להחליף, אבל אותו לא. אין סיכוי שאנשים כמוני וכמו יצחק וקנין, דודי אמסלם או גפני ניכנס לנבחרת הדירקטורים שלו…הנבחרת היא אליטיסטית, אנחנו לא דומים לחברים של אורי יוגב, לא באנו מאותה קאסטה ולא מאותה אג׳נדה. השרה לשעבר לימור לבנת, שהיתה אמונה על הקופה הציבורית, לא נמצאה ראויה לשבת בנבחרת. אבל אנשים שכשלו בבקרה בוועדת הביקורת בחברת החשמל ולא ראו את השוחד נמצאו ראויים…רצינו למנוע את שימוש של הפוליטקאים שייכנסו את החברים שלהם וסידור עבודה למקורבים ויצרנו מנגנון שכל כולו ג'ובים לחברים של ראש רשות החברות", אמרה לוי-אבקסיס.
אורי יוגב. לוי-אבקסיס:"יצרנו מנגנון שכל כולו ג אורי יוגב. לוי-אבקסיס:"יצרנו מנגנון שכל כולו ג'ובים לחברים של ראש רשות החברות" | צילום: אוראל כהן אורי יוגב. לוי-אבקסיס:"יצרנו מנגנון שכל כולו ג

יוגב לא הגיע לדיון המתקיים הבוקר, במהלכו נרשם רוב לחברי הכנסת שיוצאים נגד התנהלותו של יוגב, הנמצא בימים אלה במוקד מתקפות שמוביל שר האוצר משה כחלון, אך שותפים לו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושורה של שרי הממשלה. עיקר הטענות בממשלה הן כלפי הקושי של השרים למנות את מי שהם מוצאים לנכון לתפקידים מרכזיים בשירות המדינה. ואולם הדיון הבוקר מתרכז בטענות שמובילה ש"ס בדבר "הגוון הבהיר" כדבריו של סגן שר האוצר יצחק כהן בעבר, וחוסר הגיוון בנבחרת הדירקטורים.

למרות המאמצים הגדולים של רשות החברות, נושא המינויים הפוליטיים אינו יורד מסדר היום הציבורי. ההערכות הן שיוגב "נכנס לכוונת" של כמה שרים, כולל שר הרווחה חיים כץ, שר התחבורה ישראל כץ וגם כחלון, בזכות הניסיונות שלו להדוף מינויים שיש להם זיקה למפלגות השונות.

מי שהגדיל לעשות היה ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר אתמול (א'), לאחר אישור מינויה של עו"ד מיכל הלפרין לתפקיד הממונה על הגבלים עסקיים, שהוא מבקש לבטל את ועדות האיתור. נתניהו צוטט כמי שאומר שהליכוד נבחר כדי למשול, ואם השרים לא יכולים למנות אנשים מטעמם אז העיקרון הזה נפגע. לדברי נתניהו, אם הציבור יחשוב שהשרים טעו בבחירותיהם, הם ישלמו את המחיר בבחירות הבאות.

 

בדיון היום השתתף גם ח"כ דודי אמסלם שמוביל בימים אלה הצעת חוק שתבטל את איסור ה"זיקה הפוליטית" במינוי של אדם במגזר הציבורי. הצעתו של אמסלם נדחתה לדיון בוועדת השרים לחקיקה בשבוע הבא. אמסלם אמר בדיון "אני לא רוצה לדבר על יוגב, אבל לא יעלה על הדעת שיו"ר רשות החברות מחליט מי ימונה ומי לא. השר צריך להחליט ויש לו סכמות כמו שאני מחליט מי יעבוד איתי. בחלק מהחברות דירקטורים לא ממונים שנים. יש כיפופי ידיים אבל הפקיד הוא רק פקיד, הוא לא שר ולא קובע אג'נדה".

ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי "יוגב כשל בתפקידו מהרבה טעמים. ראש הממשלה אמר שאתם מתכוונים לבטל את ועדות האיתור והמשמעות היא להחזיר את הג'ובים ולרמוס את הפקידות הבכירה בישראל. כל מי שלא מסכים איתכם, אתם רומסים ותביאו יס-מנים".

פרופ׳ טרכטנברג אמר כי השיטה אולי נכונה אבל התוצאה גרועה - "צריך לייצג את מגוון הציבורים בישראל, החברות הן לא נחלתם של אף ציבור בישראל. אבל אם נותנים לשרים למנות מאות דירקטורים זה האמא של השחיתות השלטונית. אי אפשר לעשות תן וקח - תהיה נאמן לי ואתן לך 'גודיס'. אבל האם השיטה של רשות החברות כיום נכונה? נראה שלא. פקידים בכירים צריכים להיות תחת ביקורת נוקבת של הכנסת ופחות של השר".

ח"כ רועי פולקמן מ"כולנו" של כחלון אמר כי "אף פעם לא היה גיוון. לא פריפריה, לא חרדים, לא ערבים, לא צעירים, לא יוצאי אתיופיה ולא נשים, אלא אותם מעגלים. צריך לתקן את התוצאה הסופית בלי לשפוך את התינוק עם המים".

ח"כ זהבה גלאון אמרה בדיון כי "חוק הייצוג בדירקטוריונים לא מיוצג ועל זה אין מחלוקת. אני מבינה שיש כוונה להדיח את יוגב ואין לי כוונה להגן עליו אבל אני מוטרדת מהסיבה שבגללה ראש הממשלה מבקש להדיח את יוגב והיא לא קשורה למה שנאמר בדיון על חוסר הייצוג. צריך לדבר על תרבות הג'ובים ובואו לא נטאטא את זה. יש בעיה במינוי מקורבים לתפקידים כאלה על אף שאני לא פוסלת את זה באופן גורף, אבל תרבות הג׳ובים בעייתית".

לפיד: "לקנות שלטון בכסף של הציבור!"

״ממשלת ישראל על כל סיעותיה מצאה נושא להתאחד סביבו: רוצים להחזיר את המינויים הפוליטיים, רוצים שיאפשרו להם למנות בחברות הממשלתיות חברי מרכז שיצביעו בשבילם אחר כך בפריימריס ומקורבים לבחירות. זה לקנות שלטון בכסף של הציבור!", כך אמר בצהריים יו"ר סיעת יש עתיד יאיר לפיד בהתייחסות ראשונה לכוונת שרים ובראשם שר האוצר משה כחלון לבצע שינויים בנברחת הדירקטורים ולאחר שהביעו ביקורת על התנהלות העומד בראש רשות החברות אורי יוגב. יוגב מונה לתפקידו על ידי לפיד בעת שהיה שר אוצר ונבחרת הדירקטורים היא מהלך שהותנע בגיבוי לפיד.

"עד ששינינו את זה, עד שניקינו את המערכת...  אם זה יעבור, הכסף של אזרחי ישראל ישמש למינויים פוליטים. שוב אנשים יקבלו ג׳ובים לא לפי כישורים אלא לפי קשרים. ואחרי זה צעירים אומרים ובצדק שמי שאין לו קשרים לא יתקדם כי הם מבינים שרק בעלי קשרים מתקדמים. זה לא עניין של משילות זו שחיתות אין קשר בין ניהול ובין מינויים של חברי מרכז לדירקטורים. זה שוחד פוליטי על חשבון אזרחי ישראל", אמר לפיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
אתם מתגעגעים לשי ברס בנתיבי ישראל או אלון חסן בנמל אשדוד?
אם יוגב היה באמת מושחת הוא היה עושה קומבינה עם כץ וכחלון, ממנה כמה אנשים שהם רוצים והם ממנים היו בתמורה כמה "חברים שלו" ככה כולם עושים נראה לכם שבנאדם מושחת היה ככה מתאבד על תפקיד ממשלתי?
חיים אביטן , מרכז הליכוד  |  08.02.16
15.
יוגב: כישלון קולוסאלי
עשרות מינויים של עורכי דין ורואי חשבון ללא כל ניסיון עסקי אושרו ומונו לדירקטורים. מועמדים שאושרו באמצע שנת 2014 ולא מונו, נדרשו להתחיל בתהליך בשנת 2015 מחדש. למה? אולי כי עובדת לשעבר של רשות החברות, נאוה קרמר, החלה לעבוד עם פרישתה בחברת ההשמה שמיינה את המועמדים לנבחרת??? מנכ״לים וסמנכ״לים מכהנים של חברות ממשלתיות לא אושרו לנבחרת. בקיצור, אורי יוגב הביא את זה על עצמו, ביג טיים.
אריק  |  08.02.16
לכל התגובות