אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תצהיר נתניהו על הגז: "קיים צורך חיוני בחילוצו המהיר של משק הגז מקיפאון" צילום: אלעד גרשגורן , אלכס קולומויסקי

תצהיר נתניהו על הגז: "קיים צורך חיוני בחילוצו המהיר של משק הגז מקיפאון"

את עיקר האשמה מטיל נתניהו על הממונה על ההגבלים לשעבר גילה, שסירב לדבריו לאשר את מתווה הגז הראשון ב-2014; רה"מ ציין 3 פגישות שקיים בינואר המוכיחות כי המתווה יועיל ברמה המדינית - עם סגן נשיא ארה"ב, ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין

08.02.2016, 15:46 | ליאור גוטמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח לפני שעה קלה את התצהיר שהתבקש להעביר לבג"ץ בדבר אישור מתווה הגז הממשלתי, זאת לקראת הדיון שיתקיים בנושא ב-14 בפברואר בבג"ץ.

קראו עוד בכלכליסט

את עיקר ההאשמה מטיל נתניהו על הממונה על ההגבלים העסקיים הפורש דיויד גילה, שסרב לדבריו לאשר את מתווה הגז הראשון שגובש מול החברות עוד בתחילת 2014.

"השתכנעתי כי קיים צורך חיוני בחילוצו המהיר של משק הגז מקיפאון אליו הוא נכנס בעקבות החלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים לחזור בו מטיוטת הצו המוסכם שגובש עם בעלי הזכויות בחזקות תמר ולווייתן ולאחר שהגעתי, על בסיס חוות דעת מקצועיות שהונחו בפני, למסקנה חד-משמעית כי הדבר דרוש, קרי חיוני, מטעמים של מדיניות החוץ ומטעמים של ביטחון המדינה", כותב נתניהו.

בנימין נתניהו בוועדת הכלכלה שדנה במתווה הגז, צילום: עומר מסינגר בנימין נתניהו בוועדת הכלכלה שדנה במתווה הגז | צילום: עומר מסינגר בנימין נתניהו בוועדת הכלכלה שדנה במתווה הגז, צילום: עומר מסינגר

מצב זה, טוען ראש הממשלה, הוא שהביא אותו לחתום לראשונה בתולדות המדינה על סעיף 52 לחוק הגבלים העסקים. החתימה נעשתה בכובעו כשר הכלכלה, והיא מאפשר לעקוף את שיקולי התחרות ובתנאי שהנושא על הפרק (במקרה זה הגז וחשיבות מכירתו מדינות שכנות) הוא בעל משקל מדיני שגובר על התחרות במשק.

בהמשך טוען נתניהו שהקיפאון במשק הגז עלול להוביל לא רק לעיכוב משמעותי בפיתוח שדות הגז אלא גם לפגיעה בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה.

בהתייחסו למצב הקיים בו משק הגז נשען על צינור בודד אותו הקימו בכלל חברות הגז, מגלה נתניהו לשופטים את מה שכולם כבר יודעים. "כמחצית מהחשמל במדינת ישראל מיוצר בגז טבעי. לכן תקלה או פגיעה במערכת הפקת הגז הטבעי ממאגר תמר עלולים להביא לפגיעה קשה באספקת הגז לישראל", מה גם שהשארת המצב הקיים על כנו יוביל לדברי רה"מ ללא פחות מאשר הנצחת המונופול "לשנים רבות" עם מניעת התפתחות המשק והנצחת הריכוזיות הכלל-משקית.

נתניהו מציין שלוש פגישות שקיים בסוף ינואר השנה, שמוכיחות כי המתווה יועיל לישראל ברמה המדינית - עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, עמו דיבר על החשיבות במדינית של ייצוא גז מישראל; ועם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ונשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס - פגישות שעסקו בעיקר במכירת גז לארצות שכנות. עוד מוזכרים מגעים עם טורקיה.

עוד טען ראש הממשלה כי היציבות הרגולטורית שהובטחה לחברות הגז ל-10 שנים - היא תנאי הכרחי לאישור המתווה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אם המתווה האחרון הוא נורא, המתווה הראשון הוא אסון של ממש
אם על המתווה האחרון עוד אפשר להתווכח, המתווה הראשון הוא אסון של ממש ועל זה אי אפשר להתווכח בכלל: מחיר גבוה, הצמדה למדד המחירים האמריקאי בתוספת 1% במקום לשער הגז והנפט, ועוד כהנה וכהנה עוולות. ועל זה ביבי מגן. משהו פה מסריח וזה ראש הממשלה.
גיל , חולון  |  09.02.16
6.
מתווה הגז נתניהו שוכח מי היה ראש הממשלה
לציבור בישראל זיכרון קצר !! ביבי מנצל זאת בציניות. הוא ראש הממשלה בערך מאז שהתגלה הגז בשדה תמר. כל המחדל בכל גדלותו , הוא עליו ורק עליו !!! הממונה על ההגבלים העיסקיים הוא רק פקיד ממשלתי, פקיד בכיר, אבל פקיד ! כל האחריות לכישלון הניהולי והמנהיגותי הוא על ביבי ורק על ביבי !!
יעקב , רחובות  |  08.02.16
לכל התגובות