אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשמע מוכר? ביהמ"ש בדרום אפריקה יכריע אם הנשיא ישיב כספי ציבור בהם שיפץ את ביתו צילום: בלומברג

נשמע מוכר? ביהמ"ש בדרום אפריקה יכריע אם הנשיא ישיב כספי ציבור בהם שיפץ את ביתו

על פי התביעה שהוגשה על ידי האופוזיציה במדינה הנשיא ג'ייקוב זומה השתמש בכ-13.3 מיליון דולר מקופת המדינה לבניית אמפיתיאטרון ובריכת שחייה בביתו שבקוואזולו-נטאל ועליו להשיב חלק נכבד מתוכם. זומה: "מעולם לא ביקשתי את השידרוגים. שר המשפטים פסק כי הם חיוניים לצרכי אבטחה"

09.02.2016, 11:21 | שירות כלכליסט
בית המשפט הגבוה בדרום אפריקה יפסוק היום (ג') האם יש לחייב את הנשיא ג'ייקוב זומה לשלם בחזרה חלק מכספי המדינה ששימשו לשדרוג ביתו הפרטי.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה, שהוגשה על ידי מפלגות האופוזיציה במדינה, דורשת כי זומה יציית לממצאי החקירה של התובע הציבורי, תולי מדונסלה, לפיהם עליו לשלם חלק מתוך 215.9 מיליון ראנד (13.3 מיליון דולר) מכספי המדינה שהוצאו לבניית אמפיתיאטרון, טירה, לולי תרנגולים ובריכת שחייה בביתו בנקאנדלה במזרח פרובינציית קוואזולו-נטאל. האופוזיציה דורשת עוד כי זומה יודה כי הפר את שבועת הנשיאות שלו בכך שנכשל בהגנה על נכסי המדינה.

זומה מסר בתגובה כי מעולם לא ביקש את השדרוגים וכי שר המשטרה פסק שהשיפוצים נבעו מצרכי אבטחה. עוד הוסיף כי הממצאים של מדונסלה היו בגדר המלצה בלבד ולא הוראה החייבת בחוק.

ביתו של זומה. האופוזיציה דורשת עוד כי זומה יודה כי הפר את שבועת הנשיאות שלו בכך שנכשל בהגנה על נכסי המדינה, צילום: Eyewitness News ביתו של זומה. האופוזיציה דורשת עוד כי זומה יודה כי הפר את שבועת הנשיאות שלו בכך שנכשל בהגנה על נכסי המדינה | צילום: Eyewitness News ביתו של זומה. האופוזיציה דורשת עוד כי זומה יודה כי הפר את שבועת הנשיאות שלו בכך שנכשל בהגנה על נכסי המדינה, צילום: Eyewitness News

במקביל לפסיקת בית המשפט הגבוה ביוהנסבורג מתוכננת להתקיים גם הפגנת מחאה נגד "השחיתות והעדפת המקורבים", כך מסר דובר של מפלגת לוחמי החירות הכלכלית (EFF), אחת המפלגות שהגישו את התביעה. במפלגתו של זומה כינו את המחאה המתוכננת "תרגיל פוליטי".

שערוריית מימון השיפוצים נמשכת כבר זמן מה, ובפברואר השנה שעברה אף פרצה קטטה בפרלמנט בזמן נאומו השנתי של זומה, לאחר שמנהיג מפלגת EFF, ג'וליוס מאלימה צעק בעת הנאום "תחזיר את הכסף", ויו"ר הפרלנט קרא למאבטחים להוציא אותו וחברי פרלמנט אחרים מהאולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות