אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלני סיטי היו מהירים מדי: מדוע הריבית בישראל לא תרד בקרוב צילום: אלכס קולומויסקי

ניתוח כלכליסט

כלכלני סיטי היו מהירים מדי: מדוע הריבית בישראל לא תרד בקרוב

לפי התחזית של סיטי, בנק ישראל צפוי להחליט על ריבית שלילית בתוך שלושה חודשים, אלא שיש מספר גורמים המקשים על כך, כמו המצב בשוק הדיור והחשש מעידוד הלוואות מסוכנות

13.02.2016, 20:12 | מיקי פלד

תחזית כלכלני סיטיבנק, שהתפרסמה בסוף השבוע ושלפיה בנק ישראל יוריד את הריבית במשק מ־0.1% ל־0.1%־ בתוך שלושה חודשים מתבססת על האינפלציה השלילית במשק בשנתיים האחרונות ועל הציפיות שהאינפלציה השנה תהיה נמוכה מ־1%–3%. אלא שמנגד ניצבים גורמים שיקשו על הנהלת הבנק לתמוך בהורדת ריבית נוספת.

קראו עוד בכלכליסט

שיעור האבטלה הנמוך במשק (5.2%) מסמן לכאורה שהפעילות הכלכלית ברמה טובה יחסית, כך שאין סיבה להוריד ריבית שאמורה להאיץ את הביקוש וההשקעות ומכאן את הפעילות הכלכלית. הורדת ריבית נוספת אף תעמוד במפורש נגד דרישת שר האוצר משה כחלון להעלאת ריבית כדי להוריד את הביקוש לדירות מצד המשקיעים. הבנק אמנם מדגיש שהוא עצמאי בהחלטותיו אך ספק שירצה לתקוע אצבע בעינו של השר.

סיבות נוספות הן חשש מעידוד הבנקים לצאת להרפתקאות של הלוואות מסוכנות וניסיונו הטרי יחסית של הבנק להשתמש ביוקרתו כדי לנווט את ציפיות השחקנים ולהוריד את שיעורי הריבית לטווח הארוך. הורדת ריבית קרובה תפגע באמינות הבנק וביכולתו להשתמש בהכוונה עתידית בהמשך.

אך הסיבה המרכזית היא שאין מי שימשוך את החבל מקצהו השני. כדי שתעשיין ינצל את הריבית הנמוכה וישקיע בפס ייצור חדש, לא מספיק שהוא יוכל לקחת אשראי בזול - הוא צריך לדעת שיהיה מי שיקנה את התוצרת. וזה המקום שהממשלה צריכה לשקול להתערב. אם הממשלה תשקיע בחינוך, בריאות ותשתיות יהיו קבלנים וחברות שייקחו את הכסף מהבנקים כדי לבנות את מה שהממשלה רוצה. אבל כשאין ממשלה שיודעת ורוצה למשוך מהצד השני של הצינור את החוט שבנק ישראל דוחף, אז כל מה שיקרה זה שהצינור ייסתם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
המצב קטסטרופלי. להוריד את הריבית זה לזרוק דינמיט למדורה
הפעילות העסקית במשק (מלבד הההי-טק) אפסית, שליש מהאנשים מועסקים בשכר מינימום ועוד 35% לא עובדים בכלל (אז מה רלוונטי פה אחוז האבטלה? מספר מטומטם), וכל הצמיחה שהמשק השיג בשנים האחרונות זה פשוט ניפוח מחירי הדיור. תעלו את הריבית ותתחילו להשקיע בכלכלה אמיתית.
כלכלן  |  14.02.16
7.
למדינה אין עניין להוריד את מחירי הדירות
ענף הנדלן הוא תרנוגלת מטילת ביצי זהב למדינה ולא שוחטים תרנגולת כזו. כנ"ל הדלק. האם כתוצאה ממחירי הדירות או הדלק הגבוהים כמויות הדירות או הרכבים הנימכרים ירדה? המדינה מפזרת הצהרות חסרות בסיס , האזרחים קונים בטרוף וכולם מבסוטים (קצת מקטרים אבל נהנים מהקיטור). הורדת ריבית משרתת את אוצר המדינה (יותר עסקאות ויותר מס) ולכן שלא לציטוט הם יתמכו בה . כלפי חוץ הם ימשיכו לפזר הצהרת כי הנגידה גורמת לעלית מחירי הדירות ,
יוסי  |  14.02.16
לכל התגובות