אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משכנתא 90%" חוזרת לדיון - וצפויה להיכשל צילום: עומר מסינגר

"משכנתא 90%" חוזרת לדיון - וצפויה להיכשל

ההצעה של ח"כ לוי-אבקסיס תידון מחר בוועדת שרים לענייני חקיקה, אך רוב השרים לא תומכים בה

13.02.2016, 22:47 | רוני זינגר

הצעת החוק לערבות מדינה למשכנתא בגובה 90% של אורלי לוי־אבקסיס תחזור מחר (א') לדיון בוועדת שרים לענייני חקיקה. משום שאין רוב עבור הצעת החוק בקרב השרים, ומשום שמשרד האוצר לא תומך בה, היא צפויה להיכשל.

את ההצעה קידמה לוי־אבקסיס כבר לפני כמה חודשים, ואולם אז פנו אליה אנשי משרד האוצר בבקשה לדחות את ההצבעה לטובת ניסיונות להגיע לסיכום משותף בעניין. שר האוצר משה כחלון הביע תמיכה מסוימת ברעיון והוצע כי לוי־אבקסיס תיפגש עם החשכ"לית בנושא. אך פגישה כזו לא יצאה עד כה לפועל, ולכן החליטה הח"כית להעלות את הצעת החוק לדיון מחודש.

משה כחלון. הביע בעבר תמיכה מסוימת בהצעה משה כחלון. הביע בעבר תמיכה מסוימת בהצעה משה כחלון. הביע בעבר תמיכה מסוימת בהצעה

על פי הצעת החוק, יוקטן ההון העצמי הנדרש עבור משכנתא לרכישת דירה ראשונה. בדברי ההסבר בהצעה מצוין כי כך תתאפשר רכישת דירה אף אם אין ברשות הרוכש "הון עצמי התחלתי למימון מלוא סכום הרכישה". עוד מוצע בהצעת החוק להעניק לשר האוצר סמכות לקבוע תנאים ואמות מידה לזכאות שנקבעת בהצעת החוק כדי להתמודד עם בירוקרטיה סבוכה.

לוי־אבקסיס מסרה: "מאז שהגשתי את הצעת החוק בכנסת הקודמת אני מקבלת תמיכה עצומה הן מהציבור והן מחברי הכנסת והשרים, שמבינים שהמצב הקיים - ובו אוכלוסיות שלמות מנועות לרכוש דירה כי אין להן הון עצמי מהבית - הוא בלתי נסבל. אותם צעירים נאלצים לקחת הלוואות מגורמים כמו חברים, משפחה או הלוואות מ־2–3 בנקים שונים כשאף אחד אחר לא היה מאשר להם לאור יכולת השתכרותם. רבים פונים בייאוש לשוק האפור ולוקחים הלוואות בריביות רצחניות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
90% מימון צריך לחול בשלב הראשוני אך ורק על דירות מחיר למשתכן
מדובר בעשרות אלפי דירות שבנייתם מבוקרת ממילא ע"י המדינה, הן ברמת המחיר הסופי לצרכן והן בקצב הבנייה. 90% מימון הוא דבר מסוכן אך ייתכן שהוא הכרחי לאוכלוסייה המוחלשת מכיוון שאינם מצליחים לגייס הון ראשוני של מאות אלפים. בנק ישראל צפוי להתנגד למהלך כזה משום שזה ייקר לחלוטין את כל מחירי הדיור בארץ (הגדלת הביקוש), אולם אם זה יחול רק על דירות מחיר למשתכן בשלב ראשוני אז המהלך יהיה מבוקר מאוד ויקטין את הסיכון לנוטלי המשכנתא.
יהודה בצלאל  |  14.02.16
8.
ההצעה ראויה
אך הסיכון רב מידי. במידה וההצעה תתקבל, יהיה מרוץ מטורף לרכישת דירה בכל מחיר. ואז המחירים ינסקו לשמיים, בהמשך רבים מהרוכשים לא יצליחו לעמוד בהחזרים החודשיים של המשכנתה. חלקם יישארו ללא דירה ועם חובות. הדבר גם יכול לפגוע במערכת הפיננסית של הבנקים, עקב התחרות לספק את הסחורה לכמה שיותר רוכשים. ראוי אך מאוד מסוכן.
יהודה  |  14.02.16
לכל התגובות