אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז הפנסיה של חברת החשמל יוצא היום לדרך צילום: אלעד גרשגורן

נחשף בכלכליסט

מכרז הפנסיה של חברת החשמל יוצא היום לדרך

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט" גופי הפנסיה יוכלו להתחרות ביניהן על ניהול 30 מיליארד השקלים של 13 אלף עובדי החברה הממשלתית; במכרז הקדם שפורסם ב-2010 זכה בית ההשקעות אינפיניטי שהציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר

14.02.2016, 13:58 | רחלי בינדמן

חברת החשמל יצאה היום (א') במכרז לניהול כספי הפנסיה של העובדים שלה. מדובר בסכום עתק של 30 מיליארד שקלים של 13 אלף עובדים שמחפש מנהל השקעות מקצועי, מה שפותח פתח למלחמת דמי ניהול בין גופי הפנסיה שיתחרו במכרז. הידיעה בדבר היציאה למכרז פורסמה לראשונה ב"כלכליסט". הזוכה במכרז יזכה ביוקרה של ניהול סכום זה החל משנת 2017 לתקופה של 5 שנים עם אופציה להארכה של שנתיים נוספות. בינואר 2010 יצאה חברת חשמל במכרז הקודם ואז זכה בו בהפתעה גמורה בית השקעות שנחשב אז קטן ופחות מוכר שניצח את המתחרים הגדולים - אינפיניטי של אמיר אייל. זאת לאחר שהציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר.

קראו עוד בכלכליסט

כלל גופי הפנסיה צפויים להתחרות על ניהול הכסף הזה כשבשלב ראשון יהיה עליהם לרכוש את ספר המכרז. מי שינהל את המכרז יהיה דניאל מרום, סמנכ"ל כוח האדם בחברת החשמל. בתחילת מרץ צפוי להתקיים יום עיון למשתתפים הפוטנציאלים וברבעון השלישי כבר תתקבל החלטה לגבי הזוכה.

לפי ההסכם הקיים עם בית ההשקעות אינפיניטי בשליטתו של אמיר איל, דמי הניהול שמשלמת חברת החשמל עבור ניהול ההשקעות הם קבועים, לא תלויים בהיקף הנכסים המנוהל, ועומדים על 1.6 מיליון שקל בחודש או 19.2 מיליון שקל בשנה. בשיעור מסך הנכסים מדובר בדמי ניהול של 0.07% בלבד. תקרת דמי הניהול החוקית לגבייה בקופות הגמל היא 1.05% וממוצע דמי הניהול בתעשייה עומד על 0.66%. על פי הערכות, במכרז הנוכחי דמי הניהול שייסגרו אף צפויים להיות נמוכים יותר.

קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל בניהולו של עופר בלוך היא קופת גמל משלמת קצבה. להבדיל מפנסיה של כלל הציבור - שם העמיתים חשופים לתנודות הכספים בשוק ההון, הפנסיה של עובדי חברת חשמל מובטחת על ידי החברה באופן שהם צפויים לקבל בפנסיה 70% משכרם האחרון ללא קשר לביצועי ההשקעות של הכספים.

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, צילום: אלעד גרשגורן עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל | צילום: אלעד גרשגורן עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, צילום: אלעד גרשגורן

מטרת הקרן, שמנהלת אינפיניטי, היא למעשה לכסות את ההתחייבויות של חברת החשמל כלפי עובדיה. ניהול השקעות הקרן מתבצע תוך התאמת הנכסים להתחייבויות לעמיתים, ולפיכך באינפיניטי בחרו לנהל את התיק במח"מ ארוך שתואם את תקופת החיסכון של העובדים עד יציאתם לפנסיה. אף על פי שמח"מ ארוך חושף את הנכסים לתנודתיות גבוהה יותר, מכיוון שהקרן לא חשופה לנטישת עמיתים לגופים מתחרים, אינפיניטי היה יכול לנהל מח"מ כזה ביתר קלות. למעשה, ניהול ההשקעות של הקרן התבצע בדומה לאופן שבו מנוהלות ההשקעות של קרנות הפנסיה הוותיקות - עיקר ההשקעה היא באג"ח ממשלתיות ארוכות. העובדה שמדובר בקרן סגורה מאפשרת להשקיע בנכסים בעלי מח"מ ארוך יותר, מבלי לחשוש מתנודתיות של ההשקעה בטווח הקצר. כ־56% מנכסי הקרן מושקעים היום באג"ח ממשלתיות ארוכות (מח"מ ממוצע סביב 12 שנים, לעומת מח"מ של 5–4 שנים אצל קופות הגמל בתעשייה), כ־20% מושקעים באג"ח קונצרניות, 20% במניות והיתרה במזומן. עם זאת, בקרנות הוותיקות יש אג"ח מיועדות שמנפיקה המדינה ושאינן קיימות בקרן של חברת החשמל, ולכן האתגר הניהולי גבוה יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות