אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עופר קוטלר ועודד שמיר מועמדים לניהול כלכלית ירושלים צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

עופר קוטלר ועודד שמיר מועמדים לניהול כלכלית ירושלים

שמיר, שניהל את החברה במשך 12 שנה, הוא המועמד המוביל לתפקיד, אך לאחר מכירת המניות לנחמה ייתכן כי מתמודדים נוספים יגישו את מועמדותם לתפקיד

17.02.2016, 07:37 | גולן חזני

נסגרה העסקה בין שלמה נחמה ובנק לאומי לרכישת מניות כלכלית ירושלים (28%) מידי הבנק. שלשום בלילה השלימו עורכי הדין של הצדדים את הפרטים האחרונים בנוגע לשעבוד המניות וליתר תנאי העסקה. הודעה על כך תצא רק כשייכנס ההסכם לתוקף, עם אישור העסקה בדירקטוריון לאומי מחר.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי עודד שמיר ועופר קוטלר מועמדים לכהן בתפקיד המנכ"ל. שמיר שימש מנכ"ל כלכלית ירושלים במשך 12 שנה, עד התפטרותו ב־2013. הוא היה מעורב בהליך הבשלת העסקה יחד עם חברת לביא קפיטל שבבעלות ירום אריאב, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר. שמיר הוא המועמד המוביל לתפקיד, אולם היחסים השוררים בינו לבין אליעזר פישמן עלולים להפריע במינוי.

פישמן הוא בעל השליטה על הנייר בכלכלית ואמור להישאר בעל מניות (17%). קוטלר עזב לפני כחצי שנה את שיכון ובינוי לאחר שבע שנים וחצי כמנכ"ל זרוע התשתיות של קבוצת אריסון.

העסקה סוכמה בין נחמה לירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס, שקיבל את המנדט לטפל במניות כלכלית לפני כשנה. היתה זו החלטה מאוחרת של הבנק, לאחר שהחברה כבר נכנסה לסחרור. המכירה נראתה כמעט בלתי אפשרית כשרוכשים כמו בני שטיינמץ וכמו האחים נקש, שאף חתמו על הסכם, נסוגו. ההסכם שהושג לא מעניק מזומן לבנק בשלב ראשון, אבל מאפשר לו ליהנות מאפסייד עם התאוששות המניה.

עופר קוטלר, צילום: אבשלום ששוני עופר קוטלר | צילום: אבשלום ששוני עופר קוטלר, צילום: אבשלום ששוני

נחמה ישקיע 170 מיליון שקל כסכום ראשוני בחברה־בת שלאומי יקים וייצוק אליה את 28% המניות של כלכלית, ששעבד לו אליעזר פישמן. זה ישמש למימוש זכויות בהנפקת זכויות שמתוכננת בכלכלית בעוד חודשיים לפי שווי של כ־400 מיליון שקל. נחמה צפוי לממש את הזכויות של פישמן ביתר מניותיו בחברה (17%) המשועבדות לבנקים אחרים. כך ירכוש נחמה עוד כ־8% ממניות החברה בהשקעה של 80 מיליון שקל. מהלך זה יגדיל את השקעתו ל־250 מיליון שקל.

לאומי ונחמה ימשיכו להחזיק בחברה־הבת בשיעורים שווים, ונחמה ייטול לידיו את המושכות של הובלתה. לאומי ימשיך להיות משקיע פסיבי עקיף, שיחזיק בכ־14% ממניות החברה. עם זאת, נחמה הציב כמה תנאים מתלים עד להשלמת העסקה שעשויה להימשך כמה שבועות. היות שלכלכלית יש צורך מיידי בגיוס, החברה צפויה לצאת להנפקת מניות. רק בעוד כחודשיים, לאחר שנחמה ישלים את העיסקה, יגיע גיוס נוסף בהנפקת זכויות.

דירקטוריון כלכלית נוטה לקבל את הצעת נחמה ולדחות את ההצעה של עמיר בירם לרכישת החברה־הבת דרבן במיליארד שקל, סכום המשקף את מלוא הונה העצמי. נדרש גם אישור בית המשפט משום שלכלכלית מונו מנהלים מיוחדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות