אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה זה צאן ברזל? צילום: שאטרסטוק

מה זה צאן ברזל?

בלדד היקר, תמיד רציתי לדעת מהיכן הגיע המונח "נכס צאן ברזל" והאם יש לו קשר ל"צמר פלדה"? תודה, אלון אבירם

18.02.2016, 07:33 | בלדד השוחי

אלון היקר,

 

זה באמת היה יכול להיות נהדר. לו היה לי עדר של כבשים חשמליות שמהן גוזזים צמר פלדה, אני הייתי קורא להן "צאן ברזל". אבל צמר פלדה מגיע ממפעל הפלדה, וקוראים לו "צמר" רק כי הוא מזכיר פקעת צמר בצורתו. ממש כמו צמר גפן וצמר סלעים. חוץ מזה, צמר פלדה מיוצר רק כ־100 שנה, ואילו ויכוחים על צאן ברזל מופיעים במקורותינו כבר בערך 2,000 שנה.

בוא נדמיין לרגע שאני אדם אמיד, ושבין נכסיי יש לי גם עדר קטן של עזים. בעזים האלה צריך לטפל. צריך להוציא אותן למרעה, להחזיר אותן מהמרעה, לחלוב אותן, לגזוז את צמרן — ים עבודה. ולי אין זמן לכל השטויות האלה. רק הגיוני שאני אפנה אליך, רועה צאן מקצועי, ואבקש ממך לצרף את העדר שלי לשלך ולטפל בו תמורת חלק מהתנובה. אבל יש פה בעיה. אם חיה טורפת תתקוף את העדר המשותף שלנו, אני חושש שתמהר להציל את העזים שלך ותפקיר את שלי. גרוע מכך, אתה עלול למכור את העזים שלי ולספר לי סיפורים על חיות טורפות.

לכבשים יש צמר פלדה?, איור: ערן מנדל לכבשים יש צמר פלדה? | איור: ערן מנדל לכבשים יש צמר פלדה?, איור: ערן מנדל

הפתרון הוא לערוך עסקה כובלת. אתה מקבל את העזים ואת הזכות ליהנות מתנובתן, אבל אתה מתחייב להחזיר אותן. ואם חלק מהעזים שלי מתו תחת השגחתך, אתה מפצה אותי במחירן המלא. עכשיו אני יכול לישון בשקט, בידיעה שערך הצאן שלי לא ייפגע. לעסקה כזו, גם אם היא לא קשורה לעזים, קוראים "צאן ברזל"; לא כי היא עשויה ממתכת, אלא כי היא קשוחה ובטוחה יותר. ערכה לא משתנה, והוא יציב וחזק כברזל.

נחמד לדעת שגם לנכסים שמוחזקים ללא אחריות כזו יש שם מיוחד: נכסי מְלוֹג הם נכסים שעוברים לניהול של מישהו שנהנה מפירותיהם ושחייב להחזירם בתום העסקה, אך אינו נושא באחריות לערכם. לא אם מתו כמה עזים, ולא אם שוק הצאן צנח לפתע למחירי רצפה. ואם אתה חושב שהוא לא שמר על הנכס שלך כראוי, אתה מוזמן לתבוע אותו על רשלנות מקצועית.

כיום, כשמדברים על נכסי צאן ברזל מתייחסים לרוב לנכסים רוחניים, והרבה אנשים חושבים שהכוונה היא שאנחנו יכולים לישון בשקט. הערך של הנכסים האלה מובטח. אבל האמת היא שאנחנו לא בעלי הנכסים. אנחנו הרועים שנהנים מהתנובה. נכסים תרבותיים זקוקים לשימור וטיפוח ממש כמו נכסים מוחשיים, ואנחנו אלה שניזונים מפירותיהם. אז אולי עלינו מוטלת האחריות המוסרית לשמור על ערכם. ואולי לא. ההחלטה שלך.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות