אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיבה לרגיעה? לא ממש: "הגורמים שיצרו את הסערה בשווקים לא התפוגגו" צילום: בלומברג

סיבה לרגיעה? לא ממש: "הגורמים שיצרו את הסערה בשווקים לא התפוגגו"

הכלכלן הבכיר מוחמד אל-עריאן אמר בראיון ל-CNBC כי גם השבוע החזק שעבר על השווקים לא פיצה על אי היציבות בהם מראשית השנה; עם זאת, הוא מעריך שהפד ימשיך בהעלאת הריבית

20.02.2016, 11:56 | שירות כלכליסט

גם השבוע החזק שעבר על הבורסות בעולם לא פיצה על אי היציבות שחוו מתחילת השנה, כך אמר אתמול (ו') אמר מוחמד אל-עריאן, המשמש כיועץ הכלכלי הבכיר של תאגיד אליאנץ, בראיון ל-CNBC, "ככל שהייתי רוצה לומר שאי היציבות נמצאת מאחורינו, אני צופה כי היא תחזור בשבועות הקרובים".

קראו עוד בכלכליסט

מדד S&P 500 נפל השנה ביותר מ-6%, ומדד הפחד של CBOE טיפס בכ-13%. יחד עם זאת, שבוע המסחר שהסתיים אתמול היה הטוב ביותר בוול סטריט השנה, והמדדים המובילים עלו ביותר מ-2.5% כל אחד.

אל-עריאן מאמין כי הגורמים הנדירים שיצרו את "הסערה המושלמת" בשווקים השנה לא התפוגגו עדיין, ולכן אי היציבות עדיין אפשרית. הוא הזכיר מאפיינים כמו חולשה בכלכלה העולמית, דאגות לגבי האפקטיביות של צעדי הבנקים המרכזיים וחוסר סבלנות לטווח הארוך.

קיימות ספקולציות האם הצמיחה הנמוכה בעולם וחולשת השוק יאלצו את הפד להאט את מסלול העלאת הריבית. עד כה, הבנק המרכזי האמריקאי אותת כי הוא אכן פועל בכיוון, באיטיות, אך קובעי מדיניות גם הצהירו כי הם עוקבים אחרי מגמות עולמיות. נשיאת הפד בקליבלנד, לורטה מסטר, אמרה כי עולה מנתוני שוק העבודה וההכנסות ש"תשתיות הכלכלה האמריקאית נותרו יציבות". אל-עריאן אמר כי הכלכלה בארה"ב "יחסית בסדר, אבל לא מעולה".

"אם הפד היה מגיע להחלטות בהתבסס על ארה"ב לבדה, הרי שהכלכלה שלה תמשיך להתייצב בזהירות ובאיטיות," אמר אל-עריאן. הוא הוסיף כי סביר להניח כי הפד "ימשיך בהעלאת הריבית" כל עוד המגמה הפיננסית העולמית לא תוביל ל"זיהום" השווקים האמריקאיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות