אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבינוי: לא נעביר לשיבא את יחידות הדיור שבתחומו ללא תמורה צילום: שאול גולן

מנכ"ל משרד הבינוי: לא נעביר לשיבא את יחידות הדיור שבתחומו ללא תמורה

מדובר ב-337 דירות המנוהלות על ידי חברת עמידר ושמשמשות לתיירות מרפא; ארמוני: "הדירות שייכות לציבור ואנחנו חייבים לו תשובות"

22.02.2016, 19:51 | דותן לוי
משרד הבינוי כי לא יעביר את 337 יחידות דיור-ציבורי הנמצאות בתחומו לבעלות המרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר ללא תמורה, כך אמר היום (ב') מנכ"ל משרד הבינוי אשל ארמוני, בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. 

קראו עוד בכלכליסט

בשנת 2014 חשף דו"ח המבקר כי המרכז הרפואי השכיר דירות שירות, המיועדות לשמש את צוות בית החולים, לאורחים המגיעים מחו"ל במסגרת תיירות המרפא בניגוד לנהלים. בשטח המרכז הרפואי נבנו 560 יחידות דיור, מהן 337 דירות השייכות למשרד הבינוי והשיכון. במהלך השנים המשרד מסר את ניהול הדירות לידיה של החברה המשכנת עמידר, והיא משכירה אותן למרכז הרפואי, המשכיר את הדירות לשוכרים מטעמו - עובדים שהוא מוצא חיוניים לצרכיו. דירות אלה הושכרו במשך עשרות שנים כאשר התקבולים המגיעים מדמי השכירות הועברו לטובת הדיור הציבורי.

בנוסף חשף הדו"ח כי משנת 2000 לא עדכנו משרד השיכון ועמידר את גובה שכר הדירה החודשי עבור כלל הדירות, והוא עמד מאז ועד שנת 2013 על כ-146 אלף שקל - כרבע משכר הדירה החודשי שהמרכז היה אמור לשלם בפועל, בהתאם לסיכומים עם משרד השיכון ולפיהם שכר הדירה השנתי יקבע על פי הערכת השמאי הממשלתי ויוצמד למדד המחירים לצרכן אחת לשלושה חודשים. לאחר פרסום הדו"ח אמרו במשרד השיכון כי הם פועלים ליישום המלצות מבקר המדינה שעיקרן עיגון היחסים וזכויות המדינה מול המרכז הרפואי, בחוזה חדש.

בית החולים שיבא, צילום: יריב כץ בית החולים שיבא | צילום: יריב כץ בית החולים שיבא, צילום: יריב כץ

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה בדיון כי "דירות רבות מדי של הדיור הציבורי, משמשות שורת מוסדות ציבוריים כעמותות, בתי כנסת, בתי חולים, צה"ל, רשויות מקומיות וגני ילדים - ולא מועברות לזכאים. מאות משפחות חלשות ונזקקות זועקות, או ממתינות לדיור-הולם זמן רב מדי, או חיות בתנאי מגורים קשים ביותר וללא טיפול הולם מצד הרשויות".

המנכ"ל ארמוני, הוסיף כי כבר לפני כחודש וחצי הוקמה ועדה בעניין שמטרתה לקבוע את לוח זמנים לפינוי הדירות ולגבש תבחינים ברורים למסירת דירות כאלו לגופים ציבוריים. מסקנות הוועדה צפויות לעבור לשר הבינוי בעוד חודש בדיוק ולאחר מכן לוועדה לביקורת המדינה."לא ניתן לנושא הזה להתמוסס, הדירות שייכות לציבור ולכן אנו חייבים לציבור תשובות", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות