אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החתמים נאבקים על עמלה שמנה של 10 מיליון שקל בהנפקת כלכלית ירושלים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

החתמים נאבקים על עמלה שמנה של 10 מיליון שקל בהנפקת כלכלית ירושלים

החתמים שלקחו חלק בהנפקה, הכוללת עמלה חריגה בענף החיתום, דורשים שלא לתת ללאומי פרטנרס שהוביל את ההנפקה ומחזיק ב-28% ממניות כלכלית, לקבל מחצית ממנה

28.02.2016, 13:33 | רחלי בינדמן

אחד המאבקים הלוהטים בענף החיתום מתחולל ממש ברגעים אלו מאחורי הקלעים. החתמים שהובילו יחד עם לאומי פרטנרס את ההנפקה בכלכלית במסגרתה גויסו לחברה 500 מיליון שקל, זועמים על מנגנון חלוקת העמלות הצפוי בהנפקה.

קראו עוד בכלכליסט

את ההנפקה הוביל לאומי פרטנרס, גוף בבעלות בנק לאומי שהוא גם נושה של כלכלית ומחזיק תחת שעבוד ב-28% ממניות הבנק. מדובר בעסקה גדולה מאד בענף החיתום ויחסית חריגה, שכן רוב ההנפקות בשנים האחרונות הן הנפקות אג"ח, שם העמלה נמוכה משמעותית. העמלה הכוללת שכלכלית צפויה לשלם לחתמים תעמוד על כ-2% מסך הגיוס, כלומר 10 מיליון שקל.

הנפקות אג"ח, שהן ההנפקות השולטות היום בשוק, כוללות עמלת הפצה של פחות מ-0.5%. החתמים שלקחו חלק בהנפקה לצד לאומי הם צביקה מנס (ברק קפיטל חיתום), צחי סולטן (כלל חיתום), ליאור פייס (רוסאריו קפיטל) ופלג פאר (וליו בייס). גם שרון יגר (אקסלנס חיתום) היה אמור להיות חתם בהנפקה, אך מכיוון שהפניקס השתתפו בה הוא לא יכול לקבל עמלה בשל מגבלות רגולטוריות על השתתפות צד קשור.

מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה

החתמים טוענים פה אחד כי דודו זבידה, מנכ"ל כלכלית ירושלים התחייב בפניהם לפני ההנפקה כי במידה שלאומי יצטרפו אליה כחתם מוביל, העמלה תתחלק שווה בשווה בין כל החתמים וזאת למרות שבדרך כלל מקובל כי החתם המוביל מקבל את רוב העמלה. אלא שלטענת החתמים, כעת מתברר להם כי בכוונת כלכלית להעניק כ-50% מהעמלות – כלומר כ-5 מיליון שקל ללאומי פרטנרס – זאת לאור דרישת לאומי, ובניגוד לסיכומים, כאשר יתר החתמים יתחלקו רק ב-5 מיליון שקל הנותרים, זאת לכאורה בניגוד להסכמות. בסביבת לאומי טוענים לעומת זאת כי מקובל כאשר יש חתם מוביל, שהוא זה שיקבל את מירב העמלה.

החתמים מצידם טוענים כי אסור היה לכלכלית לבחור בלאומי פרטנרטס כחתם מוביל ללא אישור בעלי מניות המיעוט בכלכלית שכן לכאורה מדובר בגוף קשור (לאומי מחזיק כאמור ב-28% ממניות הבנק) ולכן הבחירה בלאומי היא לכאורה עסקת בעלי עניין. לטענתם, זבידה נאלץ לתת ללאומי להוביל את ההנפקה כסוג של פיצוי על הדילול של לאומי כתוצאה ממנה. חשוב להדגיש כי ההנפקה של כלכלית הייתה קריטית גם ללאומי, למרות הדילול, שכן היא בוצעה לאחר ששלמה נחמה נסוג מכוונתו לרכוש את כלכלית ואלמלא ההנפקה ,החברה יכולה הייתה להיקלע לסחרור שהיה הופך את המניות שבידי לאומי לכאלה שלא שוות דבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות