אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיש העשיר בהודו ישקיע מיליוני דולרים בסטארט־אפים ישראליים צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

האיש העשיר בהודו ישקיע מיליוני דולרים בסטארט־אפים ישראליים

המיליארדר מוקש אמבאני שהונו מוערך בכ־29 מיליארד דולר, מתכנן להשקיע עם גורמים מקומיים 30 מיליון דולר במסגרת חממה של המדען הראשי. החממה תקום במתחם JVP בירושלים במקום חממת המדיה של JVP שצפויה לסיים את דרכה בשנה הקרובה

01.03.2016, 07:08 | מאיר אורבך

חברת הענק ההודית רילייאנס של המיליארדר והאיש העשיר בהודו מוקש אמבאני תשקיע בחברות סטארט־אפ ישראליות, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

החברה ההודית, בשיתוף קרן ההון סיכון הירושלמית JVP, מוטורולה סולושנס והאוניברסיטה העברית הגישו הצעה משותפת למכרז החממות של המדען הראשי במשרד הכלכלה. אם תזכה הקבוצה במכרז היא תשקיע בחברות הייטק ישראליות כ־30 מיליון דולר בשבע השנים הקרובות.

רילייאנס היא חברה ציבורית שהוקמה ב־1966 על ידי מוקש אמבאני, כיום האיש העשיר בהודו שהונו האישי מוערך בכ־29 מיליארד דולר. שווי השוק שלה נאמד ב־43 מיליארד דולר. התאגיד אחראי ל־15% מהיצוא של הודו, ל־4% משווי שוק המניות ומייצר 3% מהכנסות המס של המדינה. התאגיד מעסיק כ־25 אלף עובדים ברחבי העולם, והוא מנוהל כיום על ידי בנו של אמבאני.

גדי תירוש. JVP, צילום: מיקי נועם אלון גדי תירוש. JVP | צילום: מיקי נועם אלון גדי תירוש. JVP, צילום: מיקי נועם אלון

בשיחה עם "כלכליסט" אמר ויוק די גופטה, מנהל קרן ההשקעות ברילייאנס כי החברה הבינה ש"היום ישראל היא המרכז לחדשנות וטכנולוגיה. אנחנו עומדים להשיק בקרוב רשת פס רחב ל־200 מיליון משתמשים בהודו ואם אנחנו רוצים ליצור ערך מוסף בעבור המשתמשים שלנו, אנחנו חייבים להביא להם את הטכנולוגיה הטובה ביותר".

החממה תשקיע בראייה ממוחשבת, אינטרנט של הדברים, סייבר, מסחר ועוד. היא תיחשף לחברות ישראליות בתחומים המעניינים אותה ותעמיד לטובת השותפות בחממה את כל צוות GenNext, קרן ההשקעות של רילייאנס, שיסייע לחברות החממה שירצו להתחיל לפעול בשווקים שרילייאנס פועלת בהן. החממה תקום במתחם JVP בירושלים ותחליף את חממת המדיה של JVP שצפויה לסיים את דרכה בשנה הקרובה.

גדי תירוש, שותף בקרן ההון סיכון JVP אמר ל"כלכליסט" שפוטנציאל שיתוף הפעולה בין הקרן לרילייאנס אינו מסתיים כאן, וכי נבחנות השקעות משותפות בישראל וכן הקמת קרן השקעות בהודו. GenNext משקיעה בחברות בהודו ובארה"ב ותחל לבצע השקעות בישראל במסגרת החממה המשותפת. כלומר, ההשקעות ממוקדות בתחומים כגון פתרונות תקשורת, פתרונות Internet of Things, פתרונות תוכנה לארגונים ולמפעלים ועוד.

מייסד רילייאנס מוקש אמבאני. מייצר 3% מהכנסות המס של המדינה, צילום: בלומברג מייסד רילייאנס מוקש אמבאני. מייצר 3% מהכנסות המס של המדינה | צילום: בלומברג מייסד רילייאנס מוקש אמבאני. מייצר 3% מהכנסות המס של המדינה, צילום: בלומברג

 

מספר 39 בעשירי תבל ומחזיק בבית היקר בעולם

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

מוקש אמבאני הוא האיש העשיר ביותר בהודו והאיש השני העשיר ביותר באסיה כולה. ב־2015 דורג במקום ה־39 ברשימת עשירי פורבס עם הון מוערך של קרוב ל־29 מיליארד דולר.

אמבאני גר במבנה הפרטי היקר ביותר בעולם, בניין הנקרא אנטיליה וממוקם בלב מומבאי. הבניין בן 27 קומות ויש בו שלושה מנחתי מסוקים, סטודיו לריקוד, אולם נשפים, קולנוע ביתי ולו 50 מושבים וחניון תת־קרקעי שיכול להכיל 160 מכוניות.

מלבד ששת בני המשפחה מתגוררים בו גם כ־600 אנשי תחזוקה ושירות. על פי הערכות השקיע אמבאני במבנה כמיליארד דולר. אמבאני, יליד 1957, הבית נקרא אנטילה, על שם אי מיתולוגי, וניתן לראות ממנו נופים של מומביי והים הערבי.

לדברי אחד משותפיו העסקיים של אמבני, הוא פשוט "בנה בית שיתאים לדרישותיו, כמו שכל אחד אחר היה עושה. הוא לא יכול פשוט להיכנס לקולנוע ולראות סרט כמוך וכמוני. זו שאלה של נוחות ודרישות. זה רק עוד בית שבו גרים אנשים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות