אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: נשים מכהנות בתפקיד יו"ר רק בארבע חברות בת"א 100 צילום: שאטרסטוק

רשות ני"ע: נשים מכהנות בתפקיד יו"ר רק בארבע חברות בת"א 100

לקראת יום האישה הבינלאומי שיחול מחר, ביצעה המחלקה הכלכלית בדיקה לגבי מצב הנשים בשוק ההון הישראלי; נשים מהוות בממוצע כ-20% מהדירקטוריון בחברה

07.03.2016, 14:48 | רחלי בינדמן

לקראת יום האישה הבינלאומי שיחול מחר, הרשות לניירות ערך פרסמה היום (ב') נתונים על נשים בשוק ההון בישראל. המחלקה הכלכלית בראשה עומדת ד"ר גתית גור גרשגורן ביצעה בדיקה שהעלתה כי בשנת 2016 נשים עדיין משתכרות הרבה פחות מגברים ועדיין נמצאות פחות בעמדות מפתח.

כך עולה כי נשים מהוות רק 13% מכלל נושאי המשרה הבכירה בחברות ציבוריות ובממוצע על כלל החברות גברים נושאי משרה בכירה מרוויחים בכ-52% יותר מנשים באותן משרות.

אחוז הנשים המכהנות כיו"ר דירקטוריון בחברות גדולות עומד על כ-12%. עם זאת, רק 4% מיו"ר הדירקטוריונים בחברות ת"א 100 הם נשים. בממוצע נשים מהוות כ-20% מהדירקטוריון בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

במטרה לצמצם את הפערים בין העסקת נשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות נכנס לתוקף במרץ 2011 תיקון לחוק החברות שדרש כי במינוי דירקטור בחברה ציבורית יגוון הרכב הדירקטוריון בהתחשב במין של המועמד.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

אלא שב-2016 עדיין רק 21% מכלל הדירקטורים בחברות ציבוריות הן נשים וזאת לעומת 18% בשנת 2011, ערב תיקון החוק. ב-9% מהחברות מכהנות בדירקטוריון יותר משתי נשים וזאת לעומת 6% ב-2011.

אחוז הנשים בדירקטוריונים של חברות גדולות בישראל עומד על כ-24% ומעניין כי מדובר בנתון שהוא מעל הממוצע בהשוואה למדינות ה-OECD ובהשוואה לממוצע במדינות אירופה.

אלה אלקלעי, יו"ר IBI ניהול תיקים מסרה בהמשך לפרסום הנתונים כי: "הנתונים העסקיים הגלובליים מעידים כי עסקים בהם משולבות נשים בדירקטוריון מציגים תשואת יתר של כ-26% על פני עסקים בהם מכהנים בדירקטוריון רק גברים (עפ"י Benchmarking women's leadership US). נתון זה בלבד היה צריך לעודד חברות שטובת בעלי המניות לנגד עיניהן לדאוג לשילוב יותר נשים בתהליכי קבלת ההחלטות העסקיות ובמועצות המנהלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות