אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש של ועדת החוקה נגד חוק ההון השחור: "סמכויות פולשניות" צילום: עומר מסינגר

היועמ"ש של ועדת החוקה נגד חוק ההון השחור: "סמכויות פולשניות"

הוועדה אמורה לקיים הבוקר דיון בהצעת החוק המרוככת שמקדם משרד האוצר, אך עדיין לא ברור אם הוא יתקיים בשל התנגדות הסיעות החרדיות

09.03.2016, 06:50 | רוני זינגר

היועץ המשפטי של ועדת החוקה של הכנסת אלעזר שטרן יוצא נגד חוק ההון השחור. שטרן שלח אתמול (ג') חוות דעת משפטית חריפה לחברי הכנסת החברים בוועדה, התוקפת את הצעת החוק שמבקשת לאשר לרשות המסים לקבל דיווח מהבנקים על מצב חשבון הלקוחות, וזאת כדי לאתר העלמות מס. "כל אדם עלול לקום בבוקר ולגלות שהוא תחת חקירה", כתב שטרן.

על פי הצעת החוק המרוככת, ששונתה מאז הובאה לכנסת זו שביקשה רשות המסים לקדם, ואשר גובשה במסגרת המגעים בין האוצר ליו"ר הוועדה ניסן סלומיאנסקי וחבריה — הרשות תוכל לדרוש מגופים פיננסיים מידע על בעלי חשבונות פרטיים בעלי הכנסה של 100 אלף שקל בשנה ויותר. הבוקר אמור להתקיים דיון בוועדת החוקה בהצעת החוק, אך לפי שעה לא ברור האם יתקיים לבסוף. לאור התנגדותן הנחרצת של הסיעות החרדיות לחוק, הנהלת הקואליציה סיכמה כי יש לאפשר להן לנסות ולהגיע להבנות בנושא עם משרד האוצר. לכן, בכל אופן ללא תתקיים מחר הצבעה בוועידה.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי

על פי הצעת החוק, רשות המסים יכולה לבקש מידע בהתבסס "על יסוד סביר להניח" שלקוחות עברו על חוקי מס "וזאת ללא קיומו של חשד קונקרטי". היועצים המשפטיים של הוועדה יצאו נחרצות נגד דבר זה וכתבו בחוות הדעת: "המשמעויות מרחיקות הלכת של קבלת מידע על קבוצות אנשים על בסיס חששות תיאורטיים (...) מאפשרות להפעיל סמכויות שלטוניות פולשניות ופוגעניות כלפי קבוצות נרחבות של אנשים פרטיים". עוד נטען כי המהלך יביא ל"יצירת חשדות כלפי אנשים תמימים. קבוצות שלמות יהפכו לטעונות בדיקה. אישורו של ההסדר המוצע עלול להוביל לכך שכל אדם במדינת ישראל עלול לקום יום אחד בבוקר ולגלות שהוא תחת חקירה של רשות המסים, ויידרש להסביר שהוא אינו עבריין מס".

עוד נכתב בחוות הדעת כי מדובר בהסדר תקדימי "ואישורו יוביל לבקשה להעתיקו גם לרשויות אכיפה אחרות. כך תוכל המשטרה לבקש סמכות להגדיר סוגים שונים של תופעות שמקימות חשד נגד קבוצות של אנשים ולהפעיל כלפיהם סמכויות אכיפה של האזנות וחיפושים". עוד נטען כי מדובר בפגיעה חמורה בפרטיות, ומועלות תמיהות באשר ל"טיבם של הסממנים לקיומו של יסוד סביר להעלמת מס".

כאמור, החוק שמקדם משרד האוצר מעורר התנגדות עזה בקרב הסיעות החרדיות. שר הפנים אריה דרעי כבר שיגר לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב ובו הודיע כי לא יתמוך בחוק, וראש מטהו משה ארבל מקיים מול ראש רשות המסים משה אשר וסגן שר האוצר יצחק כהן דיונים אינטנסיבים כדי לייצר נוסח מוסכם. יושב ראש ועדת הכספים של הכנסת משה גפני הביע הסתייגות נחרצת מכל נוסח שהוא, ואמר כי יסרב לאשר את הצעת החוק. מבקריו של גפני טוענים כי הוא דואג בעיקר למגזר שלו, מחשש שיש בו שיעורים גבוהים יחסית של הכנסות לא מדווחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות