אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כרטיס צהוב: האיחוד האירופי מזהיר 6 מדינות שהציגו תקציב בעייתי צילום: אי פי איי

כרטיס צהוב: האיחוד האירופי מזהיר 6 מדינות שהציגו תקציב בעייתי

הנציבות האירופית דורשת שינויים בתקציב מספרד, איטליה, פינלנד, קרואטיה, בלגיה ורומניה - לאחר שתקציב מדינותיהן חרג מתנאי הגירעון המקסימלי של 2.9%. "התקציב בשש המדינות מסכן את האפשרות לעמידתן בתנאי האיחוד"

10.03.2016, 11:22 | מיקי גרינפלד

האיחוד האירופי הוציא אתמול אזהרה ל-6 מדינות ביבשת, לאחר שאישרו תוכנית תקציב שנתית החורגת מהמגבלות שקבע האיחוד – האזהרה יצאה לספרד, איטליה, פינלנד, בלגיה, קרואטיה ורומניה. הארגון קרא למדינות האמורות לנקוט באמצעים לתיקון החריגה.  

קראו עוד בכלכליסט

התנאים הנדרשים באיחוד בכל הקשור למדיניות הפיסקאלית הוחמרו בשנת 2013, כתגובה למשבר החוב אליו נכנסו שורה של מדינות באיחוד, ובכלל זה יוון, ספרד, פורטוגל ואיטליה. לאחרונה יצאו ההנהגות הפוליטיות באיטליה ובספרד נגד המגבלות האמורות.

על פי ההסכם, תקציב מדינה באיחוד לא יכול להציג גירעון של 3% ומעלה, והוא צריך לשקף מהלך של הקטנת חוב המדינה ל-60% מהתוצר. (ההסכם מאפשר "הוצאת" שורה של סעיפים מהחישוב התקציבי, ובכלל זה הוצאות חד חריגות חד פעמיות). לאיחוד יש סמכות לקנוס מדינה שאליה נשלחת אזהרה בדבר אי עמידה בהסכם, ושבכל זאת מביאה את התקציב לאישור בפרלמנט.

"המדיניות התקציבית בשש המדינות האמורות מסכנת את יכולותיהן לעמוד בתנאים שהציב האיחוד, תחת הסכם היציבות והצמיחה. יש להן עדיין זמן ואפשרות לנקוט באמצעים הנדרשים על מנת לתקן את המצב, וזו הסיבה שהעברנו להן אזהרה מוקדמת", אמר היום סגן נשיא הנציבות האירופית, ואלדיס דומבורובסקיס (Valdis Dombrovskis).

במידה ששש המדינות שהוזהרו לא יפעלו לתיקון התקציב, האיחוד עשוי לפתוח נגדן בהליך ענישתי (בשמו הרשמי Excessive Deficit Procedur). ההליך כולל בשלב ראשון הידוק הפיקוח על הכלכלה המקומית, ובהמשך הטלת קנסות.

ספרד למעשה כבר נמצאת בתוך הפרוטוקול, אף שעדיין לא הוטלו עלה קנסות. באיחוד מעריכים כי ההנהגה החדשה בספרד תבקש מהנציבות אישור לחרוג מההסכם באופן חד פעמי בתקציב שנת 2016.

הבנק האירופי הבנק האירופי הבנק האירופי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות