אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיץ' מצפה לחדלות פירעון של 70 מיליארד דולר מחברות האנרגיה והחומרים צילום: בלומברג

פיץ' מצפה לחדלות פירעון של 70 מיליארד דולר מחברות האנרגיה והחומרים

סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית מצפה שחברות בענף שינפיקו אג"ח יתקשו להשיב חובות השנה, בשל הירידה במחיר הנפט

11.03.2016, 16:28 | שירות כלכליסט

סוכנות הדירוג פיץ' אימצה עמדה קודרת יותר מסוכנויות אחרות, לגבי ענפי האנרגיה והחומרים.

קראו עוד בכלכליסט

פיץ' אמרה אתמול כי היא מעלה את התחזית שלה ל-2016 לחדלות פירעון לאג"ח אמריקאי נושאות תשואה גבוהה ל-6% לעומת 4.5% ואמרה כי היא צופה לחדלות פירעון של 70 מיליארד דולר מצד מנפיקות אג"ח אנרגיה וחומרים ל-2016.

שיעור חדלות הפירעון החדש הוא הגבוה ביותר אי פעם שפיץ' פרסמה במצב שאינו מיתון, והוא עולה על התחזית של חדלות פירעון של 5.1% שפרסמה הסוכנות בשנת 2000.

הפקת נפט הידראולית, צילום: בלומברג הפקת נפט הידראולית | צילום: בלומברג הפקת נפט הידראולית, צילום: בלומברג

התחזית של סוכנות מודי'ס הייתה דומה, אולם החששות שהביעה הסוכנות היו פחות מדאיגות מאלו של פיץ'. אזהרותיה של פיץ' מגיעות יום לאחר שמודי'ס העלתה את תחזית חדלות הפירעון ל-2016 על אג"ח עם תשואה גבוהה ל-4.7%, לעומת 4% בדו"ח מהחודש שעבר.

"היכן שהנפט הגולמי התקדם ביותר מ-11 דולר מאז השפל בפברואר, הרי שהצעות הקנייה לאג"ח של חברות חלשות יותר (חיפוש וקידוח) במיוחד, לא הצליחו לתפוס תאוצה בשוק המשני. כרגע אג"ח אנרגיה בהיקף של 77 מיליארד דולר מקבלות מחיר ביקוש של מתחת ל-50 סנט", נכתב בדוח של פיץ'.

ענף הפצלים בקשיים

עד כה השנה כבר נרשמה חדלות פירעון של 18 מיליארד דולר בתחום האנרגיה והחומרים, ובכלל זה חדלות פירעון בהיקף של 13.7 מיליארד דולר של חברת "פסיפיק אקספלוריישין (Pacific Exploration & Production), סאנדריג'י (SandRidge Energy), ארץ' קול (Arch Coal), ואנרג'י XXL.  

היקפו של ענף האנרגיה משוק האג"ח נושאות תשואה גבוהה הוא כ-19%, כשרבות מהשחקניות הן חברות בתחום הפצלים שצמחו בעת מהפכת הסדיקה ההידראולית, ורבות מהן ספגו מכה קשה בשל צניחת מחירי הנפט. עסקיהן של רבות מהן לא רווחיים, בשל מחירים נמוכים לחבית נפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות