אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציבור ממשיך להתמנף: זינוק של פי 30 בהלוואה לכל מטרה של מימון ישיר

הציבור ממשיך להתמנף: זינוק של פי 30 בהלוואה לכל מטרה של מימון ישיר

בשנת 2013 העניקה חברת האשראי הצרכני לציבור הלוואות לכל מטרה בהיקף של 10 מיליון שקל בלבד. את השנה שחלפה היא כבר סיכמה עם הלוואות בהיקף 319 מיליון שקל

21.03.2016, 08:16 | רחלי בינדמן

מימון ישיר ממשיכה לצמוח על רקע העלייה בהיקף האשראי הצרכני. במהלך 2015 העניקה מימון ישיר הלוואות לכל מטרה בהיקף של 319 מיליון שקל, עלייה של 84% לעומת 2014. היקף ההלוואות לכל מטרה ב־2013 עמד על 10 מיליון שקל, כלומר בתוך שנתיים היקף הפעילות זינק פי 30.

קראו עוד בכלכליסט

הכנסות חברת האשראי הצרכני, מקבוצת ביטוח ישיר שבשליטת משפחת שנידמן, זינקו ב־31% ועמדו על 228.4 מיליון שקל ב־2015. תיק האשראי של מימון ישיר עמד על 618 מיליון שקל, נכון לסוף 2015. סך החובות המסופקים המשוקללים מסתכמים ב־1% מתיק האשראי, בדומה ל־2014. הרווח לפני מס עמד על 68.8 מיליון שקל, עלייה של 29%. נכון לסוף 2015, רשומה מימון ישיר בספרי ביטוח ישיר לפי שווי של 260 מיליון שקל. במימון ישיר מסבירים את השיפור בפעילות האשראי בהמשך למגמת הצמיחה המואצת בפעילותה. מרבית לקוחות מימון ישיר הם לקוחות פרטיים שלהם ניתנת הלוואה אחת, כשלפי החברה, מרביתם משכבות סוציו־אקונומיות הקרובות לממוצע באוכלוסייה.

מימון ישיר מכרה הלוואות בהיקף של 1.6 מיליארד שקל ב־2015. מתוך סכום זה היא מכרה הלוואות בהיקף של 1.3 מיליארד שקל לבנקים אגוד בנק מזרחי טפחות ולגופים מוסדיים. ב־2014 מכרה החברה הלוואה בהיקף 1.3 מיליארד שקל, כש־742 מיליון שקל מתוכם נמכרו לאגוד ומזרחי טפחות.

"אין משמעות מיוחדת לכניסת מתחרה"

במימון ישיר לא מודאגים מפתיחת שוק האשראי החוץ־בנקאי לתחרות: "לאור חסמי הכניסה לתחום ומאחר שממילא עיקר השוק מצוי בידי המתחרים העיקריים, קרי המערכת הבנקאית, אין להערכת מימון ישיר משמעות מיוחדת לכניסה של מתחרה חוץ־בנקאי נוסף", נכתב בדו"ח. בנוסף ציינה החברה כי תחום ההלוואות לכל מטרה הוא שוק גדול (מעל 120 מיליארד שקל) וכי נתח גדול של אשראי זה נמצא "במשיכות יתר" במסגרות האשראי הבנקאיות. להערכת מימון ישיר, אשראי זה יקר יחסית ובעל פוטנציאל תחרות משמעותי לבנקים מצד גורמים חוץ־בנקאיים. החברה לא התייחסה לוועדת שטרום להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית בטענה כי "הנושאים שעלו בוועדה עדיין אינם נמצאים בהליכי חקיקה ממשיים והינם מהותיים לפעילות מימון ישיר".

הלוואה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק הלוואה (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק הלוואה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

מי שנהנים מפירות הצמיחה של מימון ישיר הם בעלי מניותיה שכוללים את ישיר אחזקות (החברה־האם שמוחזקת ב־100% על ידי חברת ביטוח ישיר הציבורית) המחזיקה ב־61.54% מהמניות, לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות של בנק לאומי, המחזיקה ב־19.23% מהמניות, וחברת הגמל והפנסיה של אלטשולר שחם המחזיקה ביתרה (19.23%). מימון ישיר תחלק לבעלי המניות דיבידנד של 20 מיליון שקל.

מנכ"ל מימון ישיר ערן וולף קיבל שכר בעלות של 4.7 מיליון שקל ב־2015. כ־2.2 מיליון שקל מתוך עלות השכר הוענקו כבונוס הנגזר מהרווח הנקי.

מחפשת שיתופי פעולה להגדלת מאגר הלקוחות

מימון ישיר מתייחסת ליעדים ולאסטרטגיה העסקית שלה ומציינת כי היא רוצה להגדיל את היתרון התחרותי שלה בשוק האשראי באמצעות שימוש באמצעים טכנולוגיים וסטטיסטיים ועל ידי כניסה לתחומי אשראי נוספים כמו הלוואות לעסקים קטנים. בנוסף מימון ישיר פועלת למציאת שיתופי פעולה עם גורמים חדשים לצורך הגדלת מאגר הלקוחות. כבר היום למימון ישיר יש כמה שיתופי פעולה לשיווק מוצריה באופן אינטרנטי לדוגמה עם חברת אגוגה.

למימון ישיר יש הסכם שיתוף פעולה עם לאומי קארד, חברת כרטיסי האשראי מקבוצת בנק לאומי. מימון ישיר מפנה לקוחות פוטנציאליים לקבלת הלוואה ללאומי קארד, והיא אחראית לשאת בנזקי אשראי אם יתקיימו, בעוד לאומי קארד אחראית להעמדת ההלוואות. יתרת ההלוואות שהועמדו במסגרת ההסכם, נכון לסוף 2015, היא 418 מיליון שקל.

באוקטובר חתמה מימון ישיר על הסכם דומה עם חברת כרטיסי האשראי כאל על היקף הלוואות מקסימלי של 300 מיליון שקל. כאל העמידה ההלוואות ללקוחות החל מנובמבר 2015, ועד סוף 2015 הוענקו הלוואות בגובה 29 מיליון שקל.

תגיות