אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי האורז והשומשום הנמוכים העבירו את חממה סחר להפסד צילום: בועז אופנהיים

מחירי האורז והשומשום הנמוכים העבירו את חממה סחר להפסד

יבואנית המזון היבש נאלצה למחוק את ערך המלאי שלה ב־19.5 מיליון שקל ב־2015, ומאשימה את היבוא הפרטי של רשתות השיווק בשחיקת רווחיות הענף

28.03.2016, 09:33 | אלי שמעוני

ירידת מחירי הסחורות החקלאיות פגעה בתוצאות הכספיות של חברת חממה סחר. הסחורות החקלאיות רשמו בשנת 2015 ירידות של 20%–30%, ויבואנית הקטניות והמזון היבש נאלצה למחוק את ערך המלאי שלה בהיקף של 19.5 מיליון שקל כתוצאה מצניחה במחירי הגרעינים והקטניות.

קראו עוד בכלכליסט

ירידת המחירים פגעה בחממה גם בהיבט של מחירי המכירה. הכנסות החברה, המתמחה בעיקר ביבוא אורז ושומשום, התכווצו אשתקד ל־484.5 מיליון שקל — ירידה של כ־8% לעומת 2014.

מחיקת המלאי וירידת מחירי המכירה התבטאו היטב בשורת הרווח הגולמי, שהסתכם ב־6.6 מיליון שקל בלבד, ירידה של 80% לעומת 2014.

הוצאות ההנהלה והשיווק בהיקף של 17.6 מיליון שקל העבירו את החברה ברמה השנתית להפסד תפעולי של 11 מיליון שקל, לעומת רווח של 20 מיליון שקל שנה קודם לכן. בשורה התחתונה רשמה חממה ב־2015 הפסד של 15.2 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 5 מיליון שקל בשנת 2014.

גידול טבק מהונדס גנטית, צילום: YO!studios גידול טבק מהונדס גנטית | צילום: YO!studios גידול טבק מהונדס גנטית, צילום: YO!studios

היבט נוסף של תנודתיות מחירי הסחורות בא לידי ביטוי בהחלטת הנהלת החברה להקטין את היקף המלאי, בניסיון להקטין את החשיפה לשינויי המחירים. החברה הקטינה את המלאים מרמה של 226.8 מיליון שקל בסוף 2014 לרמה של 150.7 מיליון שקל בסיום 2015. ההחלטה על כך התקבלה בהדרגה במהלך השנה, והמגמה הורחבה כמה פעמים.

בסוף הרבעון הראשון החליטה ההנהלה על הקטנת שווי המלאי המרבי מ־250 מיליון שקל ל־200 מיליון שקל עד סוף הרבעון השלישי של השנה, ועל הפחתה נוספת ל־180 מיליון שקל עד סוף 2015.

אולם במהלך השנה התקבלה ההחלטה לסיים את 2015 עם מלאי בשווי של 150 מיליון שקל בלבד. הפחתת המלאי הביאה את החברה לרשום אשתקד תזרים מזומנים מפעילות שוטפת חיובי של 39 מיליון שקל, לעומת תזרים שלילי של 23 מיליון שקל ב־2014. זאת בשל העובדה שמכירת המלאי ללא קניית מלאי חדש שחררה לחברה כסף.

חממה סחר היא אחת החברות הבולטות בישראל בתחומה עם נתח שוק של כ־20%, והיא ציינה בדו"חותיה כי יבוא פרטי שמבצעות רשתות השיווק גורם לירידת מחירים ולשחיקת הרווחיות בענף.

נקודה נוספת העולה מדו"חות החברה היא ההתמודדות עם יבואנים פיראטיים, שמתחמקים מרשויות המס. "הנהלת החברה מעריכה כי הרווחיות הגולמית של החברה בכמה מוצרים, שעליהם קיימים היטלים ומסי יבוא בשיעורים גבוהים, נפגעת לאורך זמן בשל תופעה הולכת וגוברת של פיתוח שיטות התחמקות מתשלום מסים ומכסים על היבוא, דבר הפוגע ביכולתה של החברה להתחרות בצורה הוגנת בשוק".

ההתחמקות נגרמת בשל מיסוי שונה על קטניות. לדברי גורמים בענף, התחמקות ממיסוי נפוצה בתחום יבוא גרגרי חומוס (חימצה), שעליהם מוטל מס כבד יחסית של 1,030 שקל לטונה. מס זה יכול להגיע לשליש עד מחצית ממחיר הסחורה. חלק מהיבואנים ה"פיראטיים" מביאים לישראל חומוס אך מציגים אותו בפני רשויות המס כאפונה צהובה או קטנייה דומה. כיוון שקיימת בישראל חקלאות של גידול חימצה, מוטלים מכסי מגן על קטנייה זו.

בהנהלה הבכירה של חממה סחר מועסקים חמישה מבני משפחת חממה, שעלות שכרם ב־2015 הסתכמה ב־3.4 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות