אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזעקת אמת צילום: צילום: טל שחר, קתרז'ינה מרקייביץ

אזעקת אמת

בשם האותנטיות והאמת האישית בקרוב יתחילו להרוג פה אנשים

31.03.2016, 09:27 | אמיר זיו
אורן חזן מזהה במדויק את הכיוון שאליו העולם צועד: "אנחנו לא נגיד יותר את הדברים בחדרי חדרים, אלא נגיד אותם מהיום והלאה ישר בפרצוף", אומר סגן יו"ר הכנסת בשיחה עם "מוסף כלכליסט". כשהוא אומר "אנחנו" הוא מתכוון לעצמו ולדונלד טראמפ. "טראמפ אומר את האמת, אני אומר את האמת. היום כל העולם הולך לכיוון הזה, כל העולם מתחיל לדבר בכנות. אומרים לי כל הזמן 'אורן חזן הוא דונלד טראמפ הישראלי'. אני רוצה להגיד לכולם שאני הייתי קודם. בלי לפגוע ובלי לזלזל בו, אני אומר זאת בעדינות: אם כבר, הוא אורן חזן האמריקאי".

טראמפ וחזן הם המייצגים הבולטים כרגע של מחנה ה"אנחנו אומרים הכל". קבוצה גדלה והולכת של קולות רועמים — פוליטיקאים, אנשי תקשורת, אנשי אקדמיה, אמנים וכוכבי ריאליטי — שמורדים בשנים של השתקה. כל משפט בוטה שלהם, גם הפוגעני ביותר, הוא מבחינתם מלחמת שחרור. קריאת תיגר על הניסיון של החברה לא להרשות להם להיות מי שהם ולמשטר את המחשבות שלהם. הם לוחמי חופש שנושאים על גופם את חגורת הנפץ של האמת.

כבר אלפי שנים שבני האדם רודפים אחר האמת. גדולי הפילוסופים, משוררים, מדענים, אנשי משפט ועיתונאים, כולם מחפשים אחר האמת. חלק מהם, מגלילאו ולורקה עד התובע הארגנטינאי אלברטו ניסמן, שילמו מחיר כבד כדי להוציא אותה לאור. אבל את האמת החדשה לא צריך לחפש. אנשי האמת החדשה קיבלו אותה כמתת אל. היא בוערת להם בבטן והם מוציאים אותה החוצה. בלי היסוס, בלי ספק, בלי צורך במסעות חיפוש או חיבוטי נפש. האמת בידיהם, ועכשיו אנחנו חייבים לשמוע אותה. פשוט מכיוון ששנים לא הסכמנו להקשיב.

גדולי הפילוסופים, האמנים והמדענים חיפשו אחר האמת. חלק מהם שילמו מחיר כבד כדי להוציאה לאור. אבל את האמת החדשה לא צריך לחפש. אנשי האמת החדשה קיבלו אותה כמתת אל. היא בוערת להם בבטן אז הם מוציאים אותה החוצה, בלי כל היסוס או ספק, צילום: טל שחר, רויטרס גדולי הפילוסופים, האמנים והמדענים חיפשו אחר האמת. חלק מהם שילמו מחיר כבד כדי להוציאה לאור. אבל את האמת החדשה לא צריך לחפש. אנשי האמת החדשה קיבלו אותה כמתת אל. היא בוערת להם בבטן אז הם מוציאים אותה החוצה, בלי כל היסוס או ספק | צילום: טל שחר, רויטרס גדולי הפילוסופים, האמנים והמדענים חיפשו אחר האמת. חלק מהם שילמו מחיר כבד כדי להוציאה לאור. אבל את האמת החדשה לא צריך לחפש. אנשי האמת החדשה קיבלו אותה כמתת אל. היא בוערת להם בבטן אז הם מוציאים אותה החוצה, בלי כל היסוס או ספק, צילום: טל שחר, רויטרס

"טראמפ מבטא קודם כל את מה שאנשים חושבים, וגם אני אומרת את מה שאנשים חושבים", אומרת ל"מוסף כלכליסט" שרת התרבות מירי רגב. "אני מסתובבת ברחוב ואנשים אומרים לי: 'את אומרת את מה שאנחנו חושבים אבל מתביישים להגיד'. אני מרגישה ממש כאב בגוף כשאני רוצה להגיד משהו ואסור לי להגיד אותו כי הסביבה חושבת הפוך. אני משלמת מחיר כי האליטות התקשורתיות, למשל, שעדיין מייצגות את הקונספט של מעונבוּת ושל להיות במסגרת, תוקפות אותי. אבל אין לי דילמה, כזאת אני".

רגב, כמו מרטירים אחרים של האמת החדשה, אינם טורחים תמיד להבחין בין אותנטיות לבין אמת. בין מה שהם אכן מרגישים וחושבים סובייקטיבית, לבין מה שאמיתי ותקף גם במציאות האובייקטיבית, זו שמלבדם מאכלסת עוד בני אנוש. האותנטיות הזאת פראית, גולמית, לא מאולפת למוסכמות חברתיות, ולכן יש לה המון כוח. "טראמפ משלב הפכים", מדגימה הסוציולוגית פרופ' אווה אילוז, "הוא גם הפרא שלא מתאים את עצמו למסורת, לפרוטוקול ולכללי הדיבור, והוא גם משתייך למשהו מאוד קונסרבטיבי. טראמפ מייצג גם את האדם הקטן השמרן שלא רוצה שינוי — ובו בזמן גם את הפראי שיוצא נגד הממסד". אבל מכיוון שהגולמיות הפראית הסוחפת הזאת אינה פרי של תהליך חקירה או מחשבה עמוקים, לרוב היא לא באמת מציעה אלטרנטיבה. לכל היותר אנרכיה או דיכוי של אחר.

בהרבה מקרים אנשי האותנטיות לפרצוף הם פשוט בוגרים נטולי מסננים. הם אומרים את כל מה שעובר להם בראש, בלי לחשוב, מתוך הנחה שמדובר באמת מוחלטת ובזכות מולדת לומר אותה. האמת שלהם נאמרת כחלק מחופש ביטוי דמוקרטי מוחלט, והיא לא שמעה על גבולות או על צורך באיזון מול חירויות אחרות. היא חופשית להיפלט מן הפה כמו שחלם ג'ון סטיוארט מיל, ובו בזמן היא פוגעת באחרים ומותירה להם חירות בסגנון הדמוקרטי שעיצב המרשל טיטו. במקרים קיצוניים, כמו של כוכב הריאליטי הנוכחי, עסקת החבילה של האמת בפרצוף כוללת גם אלימות והתפרצויות זעם בלתי נשלטות.

תומר פרסיקו: "היום להיות צבוע זה יותר גרוע מלהתגזען, לשנוא נשים או להיות אלים. מה שמגדיר את הערך שלנו הוא מה שבפנים. לכן אנחנו מעריכים את מי שמחצין את מה שבא מהלב. תומר פרסיקו: "היום להיות צבוע זה יותר גרוע מלהתגזען, לשנוא נשים או להיות אלים. מה שמגדיר את הערך שלנו הוא מה שבפנים. לכן אנחנו מעריכים את מי שמחצין את מה שבא מהלב. 'תנו לו צ'אנס, הוא שר מהלב'. גרוע, אבל מהלב" | צילום: צילום: טל שחר, קתרז'ינה מרקייביץ תומר פרסיקו: "היום להיות צבוע זה יותר גרוע מלהתגזען, לשנוא נשים או להיות אלים. מה שמגדיר את הערך שלנו הוא מה שבפנים. לכן אנחנו מעריכים את מי שמחצין את מה שבא מהלב.

"אחת הקללות הנוראיות בזמן האחרון היא 'אתה צבוע', אחד שחושב משהו בפנים אבל אומר משהו אחר בחוץ", אומר ד"ר תומר פרסיקו, עמית מחקר במכון הרטמן, המנהל האקדמי של מדרשת עלמא ואחד המתבוננים החדים בשיח הציבורי הישראלי. "היום להיות צבוע זה יותר גרוע מלהתגזען, לשנוא נשים או להיות אלים. זה קורה כי אנחנו חיים בחברה שבה כביכול כולם שווים, ואז מה שמגדיר את הערך שלנו הוא מה שבפנים. לכן אנחנו מעריכים את מי שמחצין את מה שבא כביכול מהלב. 'תנו לו צ'אנס, הוא שר מהלב'. הוא שר גרוע אבל מהלב".

מדובר בשילוב של תוכן וסגנון. הדברים מוגדרים "אמת" מעצם אמירתם באופן גולמי, לא מלוטש, נסער, לעתים עילג במפגיע. החספוס הגס סוחף את ההמונים, טוחן לייקים ומזין את עצמו. טראמפ, גזען שאינו מהסס להטיח אמירות מעליבות בכל קבוצה אתנית שעוברת לו מול העיניים ומכנה נשים פרות שמנות, כלבות וזונות, הוא כיום מועמד מוביל לנשיאות. חזן שמעליב חברות כנסת נכות הוא הגיבור הלוהט מהליכודיאדה באילת. לשי חי יש צבא משלו. רגב היא כבר כעת שרה משפיעה, והיא רק עולה כפורחת. יורם שפטל מקיא על מאזיניו את הפסיכוזות שלו וצובר עוד ועוד פופולריות והזמנות למופעים בערוץ 20. אמיר חצרוני משפיל ילדי עניים ומתגולל על אדם שהצית עצמו למוות, ונהפך למשתתף פאנלים מבוקש.

זה לא קורה במקרה. צריך להודות, האמת בפרצוף היא תגובת נגד רועמת לא רק להשתקה, אלא גם לעשורים של פוליטיקלי קורקט שיצא משליטה. קודים מחמירים והולכים של שיח שללו כל אמירה שהיתה עלולה לפגוע במישהו, גם אם היתה בה מידה מסוימת לפחות של אמת. כללי ההתנהגות הספרטניים של ה־PC החניקו כל עימות שיצר אי־נוחות, אסרו פורקן בהומור בלתי מעודן, ובמידה רבה פשוט התעלמו מקיומם של יצרים אנושיים. עכשיו היצרים האלה תובעים לעצמם דרור. כמו המקדשים המנותצים בתדמור, עידן ההתבהמות מנתץ את שרידי תקופת הפוליטיקלי קורקט.

"בארצות הברית הכל מעונב, יש פרוטוקול והכל נעשה לפי כללי הטקס", מסבירה רגב את סוד כוחו של טראמפ, ששובר את הקודים, וחזן אומר: "אחרים מנסים לייפות את הדברים, אבל אין דרך לייפות אותם. מספיק ללטש, ליטוש זה טוב למלטשות יהלומים, לא לפוליטיקה. לציבור נמאס מהממסד ומהביורוקרטיה, מההתנשאות האליטיסטית. הייתי אומר שהגיע הזמן שהמנהיגות תרד אל העם, או בדיוק ההפך — אנחנו צריכים לעלות אל העם".

"לאנשים נמאס מהמצב שבו הם צריכים להיזהר לא לפגוע ברגשותיהם של כל מיני אנשים", אומר פרסיקו. "לכן כשמגיעים כל מיני אנשים 'דוּגרים' זה שובה לב והאותנטיות והדוגריות נתפסות כאמת. לשי חי ולטראמפ אין מרחב פנימי — זה מקסים אותנו, כי זה זר לנו בתור אנשים שרגילים לחשוב על עצמנו כבעלי מרחב פנימי שבו אנחנו מסתירים הרבה דברים".

כשפילוסופים או מורים רוחניים ביקשו להוביל את קהלם אל האמת, הם מצאו את הדרך להוליך אותו לאורך קו מחשבה שיוביל את האדם למסקנות בעצמו. הדיאלוגים של אפלטון שינו כך את כל החשיבה המערבית. אנשי האמת החדשה, לעומת זאת, לא מאמינים בתהליכים מחשבתיים. הם מאמינים בלתת בראש. בללעוג לנשים, לנכים, לשחורים, לאשכנזים, להיספאנים, לסודאנים, לשמאלנים, לימנים, לחילונים, לדתיים. עצם אמירת דבר שהיה אסור לומר אותו בעבר הופכת אותו כעת לבשורה.

חלק מהדוברים האותנטיים משוכנעים שהם באים מכוונה טובה. הם רוצים לעזור למי שהושתק שנים או לשנות יחסי כוחות מעוותים, ולעתים יש בזה מידה של צדק. טראמפ אכן מציף בעיה של מאות אלפי אמריקאים שאיבדו את משרותיהם לסין, רגב בכנות רוצה להוביל שינויים שיקנו מרחב ומימון לפריפריה תרבותית גדולה ומושתקת. אלא שהם זיהו מנגנון כוח שמבוסס על התלהטות יצרים, והם מזינים אותו בו בזמן שהם נהפכים לעבדים שלו. ובעיקר, הם מתעלמים במפגיע מהסתירה הפנימית. למען שימור המשרות, לטראמפ אין בעיה לרמוס את משרותיהם של עובדים אמריקאים לבנים פחות; למען קידום אלטרנטיבה תרבותית, לרגב אין היסוס לדרוך על הייצוג התרבותי של מיעוטים פופולריים עוד פחות. אומרי האמת בפרצוף בונים את עצמם על ידי דריסה של אחרים. לא בהכרח של אחרים חזקים.

תוכניות הריאליטי משתלבות היטב במגמה, עד שקשה להפריד בין סיבה למסובב. הן הביאו לשיא את קידוש האמת האישית, מאותגר ככל שיהיה המייצג שלה. והן אפילו לא מציגות אותנטיות אמיתית, אלא מראש כזאת שמודעת למצלמה ואחר כך עוד מסונתזת ומעובדת על ידי עורכים צינים. "תקינות פוליטית בישראל זו ממש אשליה. אין באמת תקינות פוליטית, זה מיתוס", אומר פרופ' צבי טריגר מהמכללה למינהל. "מה שכן קיים זה התנהלות של אספסוף שנוצרת ברשתות החברתיות ויוצרת תופעה הפוכה. לדף הפייסבוק של יואב אליאס (הצל) יש יותר כניסות מלכל דמות מעונבת שאפשר למצוא. החזון של אנדי וורהול מתגשם: אין פרסום שהוא מזיק, הכי חשוב שיאייתו את השם שלך נכון. העיקר זו תשומת הלב, ולא משנה אם היא שלילית. היום אנשים עוברים אודישנים לריאליטי כאילו היו מועמדים לסיירת. רואים אותך שם לא מגולח, מחטט באף. בעבר לראות אותך ברגעים אינטימיים נחשב לבושה. היום זו משאת נפש".

המציאות האותנטית נטועה כה עמוק בתרבות ובשיח כיום, שאתה נדון להיות מוקע כפתטי בשל עצם הניסיון להתריע מפניה. איננו אמורים עוד להתרגש מפוסטים אלימים או מטוקבקים רוויי שנאה צרופה ומאיימת, משום שהם ה"מציאות". אמת אותנטית של כותביהם, אלימה ודוחה ככל שתהיה. עידון? דיוק? התחשבות ברגשות? שיאנסו את אמש'ך ימזדיין.

אבל חשוב לומר: אלה ימים של התבהמות. אנחנו עדים להיווצרותו של עולם כאוטי מכור לריאליטי ולפייסבוק, שבו ההבדלים בין טוב לרע, ראוי ולא ראוי, מותר ואסור, הולכים ומיטשטשים. סוד הכוח הוא כוח: אני אלים אז נמשכים אליי. הרסן שוחרר. וזה תופס. באמת.

amir.ziv@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
גם ברני סנדרס מדבר ״ דוגרי״...
...וגם ברני סנדרס משמיע דעות קיצוניות, והתוכניות שלו מופרכות ובלתי ישימות לחלוטין. אבל לעולם לא תקראו אודותיו ביקורת שכזאת, משום שמבחינת התקשורת הוא משתייך לצד הנכון של המפה הפוליטית. אגב, אני אינני אוהד את טראמפ ואינני סבור שהוא נציג אמיתי של הימין. אני רואה בו אופורטוניסט ותו לא. אבל יחסה הארסי של התקשורת כלפיו עדיין מבחיל בעיני.
אורן  |  03.04.16
29.
המציאות אף פעם לא מאוזנת, היא מתאזנת שכל קיצוניות סוחבת לכיוון מסויים
כולנו רוצים לחיות בעולם מאוזן, עם צדק חברתי, שלו ורגוע. כולנו כל הזמן מדמים תמונת מצב אוטופית שלא ניתנת להשגה. המציאות יש לה דרכים משלה, ולכן חיינו מתנהליים אחרת וכך נראים הפולטיקאים שמייצגים את הבוחרים. דונאלד טראמפ הוא בדיוק מה שארצות הברית צריכה עכשיו. ההשגות של הכותב שטראמפ "גזען שאינו מהסס להטיח אמירות מעליבות בכל קבוצה אתנית שעוברת לו מול העיניים" - רחוקה שנות אור מהמציאות. במציאות לאשורה ארצות הברית במצב נוראי. נוראי. מי שחי בארה"ב הרבה שנים (לפחות 20 ומעלה) רואה את השינוי העצום בארה"ב. זו מדינה עם עוני קשה ביותר. יותר מעולם שלישי. כי בעולם השלישי אין תלושי מזון לעניים וגם לא ביטוח בריאות לעניים ( Medicaid) אותו מקבלים 72 מליון אמריקאים, ולכן העניים את הכסף שאין להם מוציאים על סמים קשים ביותר. ארצות הברית סובלת ממקסיקו בצורה קשה, קרטלי הסמים של מקסיקו דוחפים בכוח סמים לארצות הברית וכל האוכלוסיות הקשות והנכשלות צורכות אותן עד איבוד צלם אנוש. מי שלא טייל בארצות הברית ולא היה בכל מיני עיירות או שכונות עוני לא יודע מה זו אימה אנושית של איבוד צלם אנוש. בכל עיר ובכל מדינה בארצות הברית יש את שכונות היוקרה ולמולן שכונות עוני מזעזעות. עם אוספי גרוטאות שאין באף מדינת עולם שלישי, ועם אנשים בלי שיניים (משימוש בסמים כבדים) ועם חורים בפנים (משימוש בסמים). הסמים זו מכה קשה בארה"ב, והיא ממונפת ומפומפמת על ידי קרטלי הסמים המקסיקנים. יתרה מזאת המקסיקנים והדרום אמריקאים מהגרים לא חוקית לארצות הברית בהמונים, ולכן ארצות הברית הופכת למקסיקו, כלומר מדינת עולם שלישי. יש ערים שלמות רק של מקסיקנים, ובשאר הערים הפשע פורח, עם כנופיות מקסיקניות שאליהן מתווספות כל שאר המאפיות למיניהן מכל מקום בעולם. כל התעשייה עברה לסין, להודו, למקסיקו ולשאר מדינות העולם השלישי. האזרח האמריקאי הממוצע מסתובב מתוסכל וממורמר, כי אין משרות בתחום הייצור, והחלום וההזייה שיווצרו משרות חדשות נמוג מהר מאוד. מה שנוצר זה מעמד של מולטי בליונרים שבו יש קומץ של כמה אנשים, למול אוכלוסייה של מאות מליונים (בינתייםם 320 מליון אזרחים) שעליהם נופלים עוד מליוני מהגרים לא חוקיים (בין 15 ל-30 מליון אף אחד לא יודע בדיוק) שהם נטל קשה על האמריקאי הממוצע המובטל. הביטוח הלאומי האמריקאי קורס. ולכבוד זה יש עליו עוד מעמסה של מליוני מהגרים שתופשים טרמפ על המערכת. על החוב הלאומי כבר לא מדברים כי אף אחד לא יודע לספור בחזקות של מליארדים. ואחרי כל הצרות מה אמור לעשות האמריקאי הממוצע? לדבר יפה ובשקט ובנימוס ולהסביר למהגרים שהם נורא חמודים והוא שמח שהם באים לפרק את המערכת עד טוטאל לוס .... לא פלא שקם אדם כמו דונאלד טרמאפ ואומר בקול רם את מה שכולם חושבים. מה זה פוגע במיעוטים? אומר בקול רם איך המיעוטים משמידים את ארה"ב מהר אבל בטוח? אם דונאלד טרמאפ לא יבחר לא תהיי ארצות הברית. תהיי קואליציה מקסיקנית מקיר לקיר וכך יראה העולם כולו. אוי לכזה עולם בו יצטרכו לחיות ילדינו ונכדינו. ובאשר למלל של דונאלד טראמפ, אז הנאציזם עלה בתקופה מאוד מעודנת ויפה של אירופה, של מוזיקה קלסית, נימוסים, תרבות ודרך ארץ מקסימים...נו...ומה היו התוצאות? עדיף שהאמת נאמרת בקול רם. ואין מה להשוות בין ישראל לארצות הברית כי אלו תרבויות שונות עם בעיות שונות.
מצביעה אך ורק לטראמפ  |  02.04.16
28.
כתבה מוטה נגד טראמפ
הכותב מנסה לצייר את דונלד טראמפ בליגה של אורן חזן כדי להמחיש כאילו האיש מסוכן. יש הבדל בין מחשבות לבין מעשים. לא יעזור שהתוצאה של שבירת הפוליטקלי קורקט נעשה בידי ציבור שכבר בז לעיתונאים ואליטות שמאלנים ויפי נפש צבועים ששנים משמש כמשטרת מחשבות. היום הציבור מבין את כוחו וכל היתר זה פרפורי גסיסה של אילו שאיבדו את הקשר בין הדעות שלהם לבין האחוז השולי של תומכיהם.
אבי לחמיש  |  02.04.16
לכל התגובות