אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל דלק קידוחים מבטיח: "הגז מלווייתן יגיע עד סוף 2019" צילום: נמרוד גליקמן

מנכ"ל דלק קידוחים מבטיח: "הגז מלווייתן יגיע עד סוף 2019"

לדברי יוסי אבו החברה ממשיכה לקדם את פיתוח מאגר הגז גם לאחר פסיקת בג"ץ בנושא המתווה ומחפשת בימים אלה פתרון לצורך ביציבות רגולטורית: "חזון השותפות במאגר לווייתן נותר בעינו"

04.04.2016, 16:35 | ליאור גוטמן
"גם לאחר פסיקת בג"ץ בנושא מתווה הגז אנו פועלים ביצירתיות ובנחישות – הן לקידום פיתוח מאגר לווייתן והן למציאת פתרון לצורך ביציבות רגולטורית, הדרושה לפיתוח פרוייקט בסדר הגודל של לווייתן", כך אמר היום (ב') מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו בכנס אנרגי'טק שנערך בתל אביב. אבו המשיך: "חזון השותפות במאגר לווייתן נותר בעינו והוא הזרמת גז מלווייתן עוד במהלך 2019. נצליח לעמוד בלוחות הזמנים הללו, כפי שהוגדרו בתכנית הפיתוח שהוגשה למשרד האנרגיה בחודש שעבר, ככל שיימצא פתרון מהיר לסוגיית היציבות הרגולטורית".

קראו עוד בכלכליסט

אבו הזכיר עד היום הושקעו במאגר כמיליארד דולר, כאשר הפיתוח המלא יחייב השקעה גבוהה פי 6. עוד טען כי המו"מ לייצוא גז לירדן, מצרים או טורקיה ממשיך כסדרו, לרבות תכנית להצבת צנרת הולכה באורך 500 ק"מ מלווייתן לטורקיה ובעומק של כ-2 ק"מ, וזאת על מנת לגוון את מקורות הגז למשק הטורקי, המתבסס כיום על איראן ואזרבייג'ן.

מנכ"ל משרד הגנת הסביבה, ישראל דנצינגר, קרא להגדיל את השימוש בגז טבעי על חשבון הפחם. "בכל שנה מתים בטרם עת 2,500 אנשים מזיהום. זה מספר יותר גבוה מתאונות, מפיגועים וממבצעים צבאיים. רכב שמונע בגז מזהם ב-80% פחות אך השימוש ברכבים כאלה בישראל עומד על פחות מ-1.5%. בעולם כבר קובעים תקנים ויעדים של עשרות אחוזים בניין זה. יותר מ-50% מייצור החשמל שלנו ב-2014 היה מפחם בעוד במדינות אחרות ב-OECD יש קיטון משמעותי בתחום זה. שלא יספרו לי על ביטחון אנרגטי. אין דבר בטוח יותר מרשת חשמל מבוזרת מאשר ריכוזית".

מאגר הגז לווייתן, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר   מאגר הגז לווייתן | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מאגר הגז לווייתן, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

דנציגר מתח ביקורת על הגישה המתודית של משרד האנרגיה בדבר שמירה על הפחם כחלק מהביטחון האנרגטי של ישראל ואמר שמיתוס שריפת הפחם כמשמר הביטחון האנרגטי חייב להיפסק כי זה ספין שקרי.

"יחד עם משרד האנרגיה קבענו להוריד את שריפת הפחם ב-15%. מעבר להזדמנות לשיפור הבריאות, זו הזדמנות לצמיחה כלכלית. מלבד חב' החשמל וכמה מפעלים, לא כולם מחוברים לגז הטבעי. זו תעודת עניות לכל מי שיושב בחדר הזה. אנחנו יורים לעצמנו ברגליים. הגז הוא מונופול ועל המחיר להיות מפוקח וכדאי. כיום, חוסר הכדאיות גורם למפעלים לא לרצות להשתמש בגז ותפקיד הממשלה הוא לפתור את הכשל הזה ביצירת שוק דומסטי חי ובועט. מחיר הגז שנקבע במתווה הוא האסון הסביבתי הגדול ביותר של מדינת ישראל מאז הקמתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות