אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוקה־קולה הורידה את טמפו מהמדפים של איקאה צילום: זהר שחר

בלעדי לכלכליסט

קוקה־קולה הורידה את טמפו מהמדפים של איקאה

טמפו, שמכרה משקאות לרשת הרהיטים מאז 2005, סירבה להמשיך למכור במחיר נמוך, וקוקה־קולה זכתה מחדש באספקה הבלעדית שהפסידה לפני עשור

05.04.2016, 07:00 | נורית קדוש

מאבק שניהלו חברות המשקאות הגדולות על אספקה לרשת איקאה הוכרע לטובת הגדולה שבהן. ל"כלכליסט" נודע כי עשר שנים אחרי שאיבדה לטמפו את ההסכם לאספקה בלעדית של משקאות לאיקאה, הצליחה החברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה ישראל) להשיב לעצמה את הבלעדיות במכירות לרשת הריהוט השבדית. עוד נודע כי ההחלטה על החלפת ספק המשקאות התקבלה בתום החוזה עם טמפו, לאחר שבמשא ומתן זו סירבה לעמוד עוד ברמת המחירים הנמוכה שאיקאה דרשה. אף על פי שייתכן שההסכם אינו משקף לה רווחיות גבוהה, הרי שמבחינת החברה המרכזית, מדובר בהישג תדמיתי משמעותי. זאת מאחר שכשאיבדה את ההסכם בשנת 2005 מנתה איקאה חנות אחת בנתניה והיקף העסקה הוערך ב־1.5 מיליון שקל, ואילו כעת מונה הרשת שלושה סניפים ברחבי הארץ ומבקרים בה מיליוני לקוחות בכל שנה שייחשפו למותג.

קראו עוד בכלכליסט

לפני שנתיים חשפה איקאה בפעם האחרונה את נתוני המכירות שלה בשתי החנויות שהפעילה (נתניה וראשון לציון), אשר הסתכמו ב־2012 בכ־770 מיליון שקל. עוד דיווחה אז הרשת כי מספר המבקרים בשתי החנויות במהלך השנה עמד על כ־3.5 מיליון.

בכל חנות איקאה פועלים מסעדה מרכזית, שבה מוכרת הרשת בין היתר כוסות משקה מוגז הניתנות למילוי חוזר, וכן מזנון סמוך לקופות היציאה שבו נמכרות לצד מזון מהיר פחיות ובקבוקי משקה. על היקפי הפעילות הגדולים של מערכי ההסעדה בסניפיה ניתן ללמוד מכך שאיקאה ציינה שתוצאות פעילות המסעדות בסניפים חיזקו את תפיסתה של החברה כמקום בילוי למשפחה בקרב הישראלים. לפי איקאה, מכירות מתחמי ההסעדה בשתי החנויות הסתכמו ב־2012 בכ־37 מיליון שקל, עלייה של 49% לעומת 2011, אז פעלה רק החנות בראשון לציון (בשל השריפה בנתניה) ושל 7% לעומת 2010, שנה שבה פעלו שתי החנויות.

התפתחותה של איקאה בישראל היתה הדרגתית וסבלה מעיכובים בלתי צפויים. באפריל 2001 נפתח הסניף הראשון של איקאה בנתניה, ורק תשע שנים לאחר מכן נפתח הסניף השני של איקאה בראשון לציון. בשנת 2012 נפתח מחדש הסניף בנתניה אחרי השריפה שפקדה את החנות שנה קודם לכן. לפני שנתיים פתחה הרשת סניף בקריית אתא.

פחיות קוקה קולה פחיות קוקה קולה פחיות קוקה קולה

איקאה נערכת בימים אלה לקראת הקמת הסניף הרביעי בישראל. במסגרת זו מנהלת החברה משא ומתן בנוגע לכמה אתרי נדל"ן פוטנציאליים בבאר שבע, שאחד מהם נמצא באזור התעשייה עמק שרה, סמוך למרכז מסחרי חוצות להב. הסניף בדרום עתיד לקום בתוך כשלוש שנים.

בקיץ 2014 העריך שוקי קובלנץ, מנכ"ל איקאה, כי ב־14 שנות פעילותה בישראל ביקרו יותר מ־45 מיליון אנשים בסניפיה וכי בזכות פתיחת הסניף בקריית אתא, אשר הביאה לקניבליזציה של 5% בלבד במכירות החנות בנתניה, תסיים הרשת את אותה שנה עם מכירות בגובה יותר ממיליארד שקל, עלייה של כ־35% במכירות לעומת 2013.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות