אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח של רבוע כחול נתנו לבן־משה מרווח נשימה צילום: עמית שעל

מחזיקי האג"ח של רבוע כחול נתנו לבן־משה מרווח נשימה

מוטי בן־משה יצא לקרב כדי להוכיח שהוא דבק בהצעתו לרכישת אלון רבוע כחול ושכנע את הגופים המוסדיים שלא יעמידו את האג"ח לפירעון מיידי. נאמני החברה־הבת מגה יצאו נגד המתווה שלו לרכישה: "מדובר במניפולציה מטעה ובתכסיסנות"

05.04.2016, 08:32 | גולן חזני

מוטי בן־משה הצליח לשכנע את מחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחול שלא להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי ושלא לבטל את הסכם רכישת החברה על ידיו - לפחות לעת עתה. בן־משה ערך שלשום סבב טלפונים למחזיקי האג"ח, שבסופו הסכימו אלה להעניק לו ארכה של עשרה ימים לחתימת העסקה. הגופים המוסדיים המחזיקים באג"ח כבר עמדו להצביע בעניין פירעון מיידי שלהן.

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא באתי להילחם, באתי לעבוד, אבל אם מישהו רוצה להילחם - בבקשה. טועה מי שחושב שאפשר למנוע ממני לסגור את העסקה באמצעות איומים. אנחנו מחויבים לעסקה ונסגור אותה", אמר בן־משה למוסדיים. בכך הצליח בן־משה לבטל את הרושם שהוא מנסה לסגת מהעסקה לרכישת השליטה באלון רבוע כחול ולהעמיד כתנאי מתלה השגת הסכם מול נאמני מגה, החברה־הבת.

בן־משה החליט לפנות לאפיק זה לאחר שמאמציו להגיע להסכמות עם נאמני מגה מטעם בית המשפט עלו בתוהו. הנאמנים גבי טרבלסי, אהוד גינדס ואמיר ברטוב התייחסו בביטול להצעה שהגיש להם לרכישת מגה תמורת 200 מיליון שקל ו־140 מיליון שקל שיופנו לסגירת החובות בינה לבין אלון רבוע כחול.

מוטי בן משה, צילום: עמית שעל מוטי בן משה | צילום: עמית שעל מוטי בן משה, צילום: עמית שעל

במכתב תגובה שהגיע ל"כלכליסט" טענו הנאמנים: "אין במתווה אלא מניפולציה מטעה, אחיזת עיניים ותכסיסנות. המתווה אינו נתמך בערבות כלשהי, ואנחנו דוחים אותו מכל וכל. כל מטרת ההצעה הנה לפטור את רבוע כחול, את רבוע כחול נדל"ן (החברה־הבת של אלון רבוע כחול המשכירה את הסניפים למגה - ג"ח) ואת נושאי המשרה מאחריותם והתחייבותם כלפי מגה. אין במתווה ערך כלשהו עבור נושי מגה אלא ניסיון לגלגל על החברה התחייבויות נוספות של רבוע כחול ורבוע נדל"ן", כתבו הנאמנים בתגובה להצעת בן־משה. הנאמנים הוסיפו כי הוא מתחמק מאחריותו לסגירת ההסדר ברבוע כחול.

השווי של מניות אלון רבוע כחול ברבוע כחול נדל"ן (55%) עומד על 730 מיליון שקל. מחזיקי האג"ח של רבוע נדל"ן מעדיפים למצות את ההצעה של בן־משה משום שהתמורה שיקבלו במקרה של פירוק החברה תתכווץ מאוד. לפיכך זוכה בן־משה לתמיכה של חלק לא מבוטל מהמחזיקים במאבק מול הנאמנים. אחד מנציגי המחזיקים אמר ל"כלכליסט": "נאמני מגה לוקחים סיכון לא קטן ביחס שלהם לבן־משה.

נכון שהם מנסים להבריא את הרשת, אבל אי־ההתייחסות להצעה שלו היא מסוכנת. מה אם יתברר שההצעה הזו היתה הטובה ביותר ולא תהיה הצעה רצינית אחרת? הרי גם כשאזרח מגיע לסוכנות לקנות רכב, מכרכרים סביבו. כאן בא אדם שמוכן להשקיע מאות מיליונים - ולא מקבל יחס".

משמעות המהלך היא שבן משה ישלים את ההסדר לרכישת רבוע כחול וישאיר לבית המשפט את ההכרעה לגבי מגה.

מאסיפת המחזיקים שבחרה בהצעה של בן־משה חלפו 48 יום. בינתיים פורסמו דו"חות אלון רבוע כחול לשנת 2015, שעליהם התנוססה הערת עסק חי מטעם רואי החשבון. החברה סגרה את השנה עם הפסד עצום (מפעילות נמשכת ונפסקת) של 1.27 מיליארד שקל. לפיכך הציגה אלון רבוע כחול בסוף דצמבר גירעון של 268 מיליון שקל בהון העצמי. כמחצית מההפסד השנתי (613 מיליון שקל) נגרם בשל ההחלטה להעמיד למכירה את מניות השליטה בחברת תחנות הדלק דור־אלון ואת רשת נעמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות