אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הגרסה המצונזרת של עיריית ת"א להסכם עם "בייק אוף"

בתגובה לפנייה מתוקף חוק חופש המידע חשפו עיריית תל אביב והנהלת פארק הירקון את ההסכם עם קשת לצילומי תוכנית הריאליטי "בייק אוף" - אבל החלק שמפרט את התמורה הושחר. קראו את ההסכם המצונזר

12.04.2016, 14:01 | אלי שמעוני

תוכניות האפייה 'בייק אוף', ששידורה החל השבוע, צולמה לפני מספר חודשים בפארק הירקון תוך השחתת המדשאות. צילומי התוכנית גררו סגירה של חלקים בפארק, אלא שפארק הירקון לא קיבל תמורה במזומן, אלא פרסום בזכיינית ערוץ 2 קשת.

למרות שמדובר בשטחים ציבוריים, עיריית תל אביב והנהלת פארק הירקון לא הסכימו לחשוף את הסכם ההתקשרות המלא מול הפקת התוכנית. לאחר פניית "כלכליסט", מכוח חוק חופש המידע, הסכימו בהנהלת הפארק לחשוף את ההסכם, שאפשר את חסימת הפארק והשכרתו להפקת תוכנית ריאליטי. מההסכם עולה כי אכן התמורה תיעשה באמצעות פרסום לפארק הירקון, אך השורות שבהן מפורטים התנאים והסכומים מושחרות, ולא ניתנות לקריאה.

לצפייה במסמך לחצו: כך נראה ההסכם בין קשת לפארק הירקון לשימוש בשטח הציבורי.   

צוות המנחים בתוכנית. מה קיבלה העירייה?, צילום: פיני סילוק צוות המנחים בתוכנית. מה קיבלה העירייה? | צילום: פיני סילוק צוות המנחים בתוכנית. מה קיבלה העירייה?, צילום: פיני סילוק

שינוי גרסה: תנאים רגילים או התקשרות ייחודית?

טרם הפנייה לקבלת ההסכם, שנעשתה באמצעות עו"ד אלעד מן במסגרת בקשה על פי חוק חופש המידע, סירבו בפארק הירקון לחשוף את פרטי ההתקשרות. בתחילה טענו כי ההתקשרות נעשתה לפי "תנאים רגילים ומקובלים". בהמשך, לאחר בקשת התעריפונים לאירועים בפארק, נמסר מבאי הכוח של הפארק כי מדובר ב"התקשורת ייחודית", ולא היו התקשוריות דומות בעבר.

לפי מדיניות הנהלת גני יהושע, קיום אירועים בפארק מותר בתנאי שלא תהיה פגיעה בטבע ובתנועת מבקרים. אלא שהמדשאות במקום נפגעו בצורה ניכרת, ומבקרים בפארק שניסו לעבור בשטח המתחם נחסמו וגורשו על ידי מאבטחים של חברת ההפקה בטענה שמדובר ב"שטח סגור", ואף נאמר להם כי אסור לצלם במקום.

החוזה עם הפרטים המושחרים שהתקבל במסגרת "חוק חופש המידע" החוזה עם הפרטים המושחרים שהתקבל במסגרת "חוק חופש המידע" החוזה עם הפרטים המושחרים שהתקבל במסגרת "חוק חופש המידע"

המתחם, שהוקצה להפקת התוכנית "בייק אוף", איננו המתחם המוגדר כשטח לאירועים בפארק, אלא שטח המשמש מעבר בין שביל ישראל לגבעה המרכזית של הפארק.

כמו כן פרק הזמן שאוהל ההפקה הפריע למעברים עמד על מספר שבועות, בניגוד להופעות המתקיימות בפארק, הגוררות את סגירת המתחם לימים ספורים. בנוסף, מתחם הצילומים ושטחי שירות של ההפקה התפרסו על שטח גדול, תוך גרימת נזקים לצומח בפארק. 

 

הנזקים למדשאות הפארק. חלק מהנזקים לא תוקנו עד היום, 4 חודשים אחרי הצילומים, צילום: הילה ספאק הנזקים למדשאות הפארק. חלק מהנזקים לא תוקנו עד היום, 4 חודשים אחרי הצילומים | צילום: הילה ספאק הנזקים למדשאות הפארק. חלק מהנזקים לא תוקנו עד היום, 4 חודשים אחרי הצילומים, צילום: הילה ספאק

בכלל, חמישה חודשים אחרי סיום צילומי התוכנית הריאליטי ניכרים היטב במתחם הנזקים לדשא שטרם תוקנו. בצילומי הוידאו ניתן לראות את השטח הקירח הגדול בדיוק במקום בו עמד אוהל הצילומים. בנוסף ניכרים סימני חפירה מסביב למתחם, ככל הנראה של תעלות כבלים וחשמל שהזינו את אוהל הצילומים. לא מדובר בפגעי מזג האויר, שהרי המדשאות האחרות בפארק, בהן לא התקיימו הצילומים, ירוקות ולא סובלות מנזקים דומים. 

העירייה לא ידעה, הפארק לא אישר


פארק הירקון הוא חלק משטח העיר תל אביב, ולפי נהלי עיריית תל אביב כל צילום ברחבי העיר צריך לקבל את אישור העירייה. אלא שבמקרה זה בעיריית ת"א טענו כי צילומי התכנית התקיימו ללא אישור העירייה וללא תיאום מולה. בהנהלת חברת גני יהושע, תאגיד עירוני השייך לעירית ת"א, טענו מנגד כי הצילומים תואמו ואושרו מול העירייה.

לאחר קבלת ההסכם המושחר, ופנייה חוזרת, טענו בעירייה: "לא נעשה אישור פורמאלי, אך גורמים בעירייה ידעו. הנושא (כלומר הצילומים, א.ש) נעשה מול החברה הבת".

אלעד מן, היועץ המשפטי עמותת הצלחה, שבמסגרת בקשת חופש מידע שהגישה נחשפו המסמכים, מסר כי "ראוי כי התקשרויות של גוף ציבורי עם גורמים פרטיים יהיו גלויות, נגישות ופומביות לציבור כדי שניתן יהיה לקיים ביקורת ופיקוח אפקטיביים עליהם. גוף פרטי העושה שימוש במשאבי ציבור לצרכים מסחריים, צריך להבין כי לא אמורה להיות לו ציפייה לגיטימית להגנת סודות מסחריים למעט במקרים מועטים וחריגים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
בוא נשפוך כספים ולא נחשוב לרגע על מקורות מימון
מה הבעיה בהשכרת שטח ציבורי להפקה מסוג זאת? סה"כ זה משודר אח"כ בכל בית ומפרסם את גני יהושוע (חוסך להם בשיווק). מעבר לכך, השכרת השטח מייצרת לפארק הכנסות. כך במקום שהעירייה תשפוך כספים למימון פארק ציבורי הפארק ממן את עצמו ואף מייצר הכנסות שהעירייה יכולה לנצל לטובת התושבים או כלל הציבור. אם ההכנסות נעלמות זה סיפור אחר...לכן צריך להפריד את הנושאים: 1- האם יש לגיטימציה למהלך (מזכירה שבאחריות הנהלת הפארק לתקן את הדשא). 2- מה ראוי לעשות עם הכנסות מסוג זה.
מיכל , מרכז  |  14.04.16
לכל התגובות