אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל וילי פוד אירם גרייבר נחקר באזהרה ברשות ני"ע צילום: business.dk

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל וילי פוד אירם גרייבר נחקר באזהרה ברשות ני"ע

החקירה שנפתחה לפני כחודשיים היא במסגרת החשדות נגד בעל השליטה גרגורי גורטובוי, על הוצאת 3 מיליון דולר במרמה מקופת החברה וביצירת עיוות בדו"חות החברות בקבוצה

13.04.2016, 07:05 | תומר גנון

אירם גרייבר, מנכ"ל וילי פוד השקעות, נחקר באזהרה ברשות ני"ע במסגרת החשדות נגד בעל השליטה, גרגורי גורטובוי. גרייבר מונה בנובמבר למנכ"ל של יבואנית, יצרנית ומשווקת מוצרי המזון, אחרי שכיהן כסמנכ"ל תפעול ושרשרת אספקה בחברה־הבת ויליפוד אינטרנשיונל.

קראו עוד בכלכליסט

החקירה נגד גורטובי נפתחה בפברואר השנה, בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות דיווח כדי להטעות משקיע סביר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. יחד איתו נעצר ישראל שניאורסון, דירקטור בווילי פוד, וכאמור נחקר עם פתיחת החקירה כחשוד גם גרייבר. על פי החשד, פעלו השניים עם גורמים נוספים לאפשר משיכה שלא כדין של מיליוני דולרים מקופת חברה־בת של וילי פוד.

גורטובוי הוא בעל השליטה בישראל 18, המחזיקה בשרשור במספר חברות ציבוריות ובהן BGI, בי.אס.די קראון ווילי פוד השקעות הציבורית. עם פתיחת החקירה היו לישראל 18 חובות משוערים של כ־50 מיליון שקל לגורמים שמהם רכשה 20% ממניות בי.אס.די, ול־BGI היה חוב של 7.2 מיליון שקל למחזיקי האג"ח שמועד פירעונו קרוב.

גרגורי גורטובוי , צילום: business.dk גרגורי גורטובוי | צילום: business.dk גרגורי גורטובוי , צילום: business.dk

על פי ממצאי החקירה, פיקדונות החברה המוצגים בדו"חות הכספיים המאוחדים של BGI כנכסים שוטפים אינם נזילים. במהלך ינואר 2016 הועברו מחשבון ויליפוד אינטרנשיונל 3 מיליון דולר לטובת השקעה, לכאורה, באג"ח של חברה במדינה אירופית, בתחום שאינו קשור לתחום המזון שבו עוסקת אינטרנשיונל - בית מלון לא פעיל בצ'כיה.

מדובר, לטענת הרשות, בהשקעה חריגה בהיקפה ובמהותה מתיק ני"ע של החברה, כאשר על פי החשד השקעה זו שימשה מעין ערובה להלוואה שניתנה לצרכיו האישיים של גורטובוי.

במסגרת חשד נוסף שנחקר, יש ממצאים לכאורה ולפיהם גרם שניאורסון מ־2013 לעיוות של עשרות מיליוני דולרים בדו"חות הכספיים של בי.אס.די, וזאת בהצגת יתרת נכסים שוטפים בחו"ל שעתידים לשמש לפירעון חובות החברה, לרבות תשלום למחזיקי אג"ח.

בפועל סכומים אלה אינם זמינים לרשות החברה, ואינם מהווים נכסים שוטפים. בנוסף, השתמש שניאורסון, על פי החשד, במסמכים שאינם מקוריים לצורך זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות