אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שולם לפידות: "אלשטיין רכש את המיעוט, הוא כאן להרבה זמן" צילום: עמית שעל

שולם לפידות: "אלשטיין רכש את המיעוט, הוא כאן להרבה זמן"

מחזיקי אג"ח סדרה ט' של אי.די.בי התכנסו אתמול לאסיפה עם נציגי החברה, ובעקבותיה יכריעו בימים הקרובים אם להעמיד את החוב לפירעון מיידי. בתגובה לדברי המנכ"ל אמר נציגם: "אתם לא מביאים תוכנית סדורה אלא מתקנים נקודתית כל פעם מחדש"

13.04.2016, 08:27 | גולן חזני

מחזיקי האג"ח בסדרה ט' הארוכה של אי.די.בי התכנסו אתמול במשרדי חברת אלרון מקבוצת אי.די.בי לאסיפה שלאחריה יקיימו בימים הקרובים הצבעה אם להעמיד את החוב לפירעון מיידי. סדרה ט', בהיקף של 1.2 מיליארד שקל, אמורה להיפרע משנת 2022 (קרן), בעוד 350 מיליון שקל שיזרים בעל השליטה אדוארדו אלשטיין ישמשו לפירעון הסדרות הקצרות ז' ו־י' בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

חוששים שלא יישאר כסף

ניסיון של מחזיקי סדרה ט' לפני כחודש לא לאשר את הסדר בעלי המניות ולאפשר מחיקת אי.די.בי מהמסחר נכשל בבית המשפט, והשופט חגי ברנר איפשר למחזיקי הסדרה הארוכה לחזור אליו לאחר הזרמת הכספים של אלשטיין. המחזיקים, ובין הגדולים DK פרטנרס, פסגות, הראל וקלירמארק, טוענים כי לאחר פירעון התשלומים לסדרות הקצרות לא יישאר בקופת החברה הון לפירעון התשלומים הבאים.

במוקד האסיפה דיווחה אי.די.בי כי אחד הבנקים (הכוונה לפועלים) שינה את הקובננטים להלוואה ואיפשר לה לשעבד נכסים גדולים, כשהכוונה היא למניות כלל ביטוח ודסק"ש, לצורך נטילת הלוואות חדשות ומיחזור קיימות.

אי.די.בי מתכוונת כנראה ליטול הלוואות כאלה, והמחזיקים מתנגדים לשיעבוד המניות, כיוון שהמשמעות היא נטילת נכס פוטנציאלי שיכול לשמש לתשלום החובות לסדרה ט'. אי.די.בי חייבת לקבל הסרת קובננטים גם מלאומי והראל, ואז תוכל לקבל הלוואה תמורת שיעבוד מניות כלל (50% מתוך 55% ממניות כלל ביטוח) ודסק"ש (מרבית 76% ממניות השליטה בחברה).

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

על אי.די.בי מרחף סיכון מהותי בדמות החלטת המפקחת על הביטוח למכור מ־7 במאי, מדי ארבעה חודשים, 5% ממניות השליטה בכלל ביטוח, כשמחיר השוק נמוך במיוחד לעומת ההון העצמי. מלבד השחתת הערך בכלל ביטוח, מוטרדים מחזיקי האג"ח גם מהמשך התשלום לנושים הקצרים, דבר שלטעמם מהווה העדפת נושים, ומשיעבוד מניות כלל ודסק"ש לטובת הלוואות חדשות שמתכננת אי.די.בי לקחת.

מנכ"ל אי.די.בי שולם לפידות וסמנכ"ל הכספים גיל קוטלר סקרו את השינויים האחרונים בחברה: השלמת רכישת 100% ממניות החברה, הזרמת 515 מיליון שקל לחברה והשלמת המינויים בה, תוך איחוד מרבית המשרות הבכירות בין שתי חברות האחזקה.

הם הדגישו את השיפור שחל בחברות־הבנות, במישור התחרותי, העסקי והפיננסי, המתבטא בעליית שווי ואף בחלוקות דיבידנד. היועץ המשפטי של החברה עו"ד אהרון קאופמן ציין כי מתקיים שיח עם הפיקוח למציאת פתרון שיאפשר השארת מניות כלל בידי החברה עד למכירת מלוא גרעין השליטה.

"אלשטיין רכש את המיעוט, הוא כאן להרבה זמן", אמר לפידות באסיפה, ונציג מחזיקי סדרה ט', יואב כפיר מ־DK פרטנרס, השיב לו: "עכשיו זה נראה כשינוי נסיבות. אתם מנסים לקחת הלוואה ולשעבד נכסים. אין לנו שום סיבה להניח שמניות כלל ביטוח לא יימכרו בשוק במאי. אתם לא מביאים תוכנית סדורה אלא מתקנים נקודתית כל פעם מחדש, ולא בתוכנית אסטרטגית".

"טבעי שנהיה מודאגים"

היועץ המשפטי של אי.די.בי יריב פילוסוף אמר: "אתם רוצים לשפר את מצבכם", וכפיר השיב: "זה לגיטימי לחלוטין שמחזיקי אג"ח של 2 מיליארד שקל יבקשו מהחברה לשתף אותה בתוכניותה, וטבעי שהמחזיקים יהיו מודאגים".

בסיכום הישיבה הביעו המחזיקים תרעומת על כך שדרישותיהם לקבלת ביטחונות לא נענו בחיוב, ונציגי החברה ענו כי במהלך השנה האחרונה המחזיקים העלו דרישות חמש פעמים. בנוסף ציינו נציגי החברה כי הם נכונים להמשיך ולשבת עמם מיד לאחר החג, ללא איומים ולאחר שיתבהר מעט מנעד החלופות לטיפול בהמשך האחזקה של החברה בכלל ביטוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות