אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הביטחון ממליץ לתמרץ חרדים לגיוס באמצעות הטבות בדיור צילום: יובל חן

משרד הביטחון ממליץ לתמרץ חרדים לגיוס באמצעות הטבות בדיור

ע"פ המלצות הצוות בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, ייתכן שמצוקת הדיור בציבור החרדי תעודד שירות בתמורה להטבות ברכישת דירות וקרקעות. עם זאת, הובהר כי מדובר בנושא סבוך המעלה מחלוקות משפטיות רבות

17.04.2016, 14:55 | דותן לוי

צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון הציג היום את המלצותיו לממשלה במסגרת המאמץ לעודד חרדים להתגייס לשירות בצה"ל או לשירות לאומי-אזרחי. במסגרת ההמלצות הוצע ליישם הטבות בדיור על מנת לתמרץ חרדים להתגייס לשירות. חלק מהצעדים מחייבים תיקוני חקיקה שונים.

קראו עוד בכלכליסט

מאחורי היוזמה עומדת הבנת הגורמים כי על מנת לעודד גיוס מקרב האוכלוסיה החרדית יש לעשות זאת בהליך חברתי והדרגתי וללא כפייה. במסגרת זאת המליץ הצוות מעבר על שינוי שיטת התמיכה במוסדות הלימוד התורניים, שינוי האכיפה כלפי אותם מוסדות, יצירת כלים לשילוב חרדים בתעסוקה ואף מימון מעונות עבור ילדיהם. בנוגע להיבט הדיור המליץ הצוות, כי מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בשיתוף עם משרד המשפטים, משרד האוצר ורמ"י יבחנו האפשרות להענקת הנחה משמעותית ברכישת דירה או הקלות בהקצאת שטחים לבוגרי צבא או שירות לאומי-אזרחי מקרב הציבור החרדי, ובשכונות המיועדות להם. המלצות בנושא זה יוגשו בתוך 120 ימים.

יחד עם זאת, היתכנות סעיף הדיור אינה ברורה שכן הצוות כולל נציגי משרד הכלכלה אך לא נציגים של משרד האוצר או משרד השיכון. בדוח נכתב כי "צוות הדיור התרשם כי נוכח מצוקת הדיור בקרב הציבור החרדי, הטבות משמעותיות בנושאי הדיור עשויות לשמש לקידום ועידוד השירות הצבאי והלאומי-אזרחי". עם זאת, צוין כי הטבות בקרקע ובמחיר הדירות עשוי לעורר שאלות משפטיות כבדות משקל, ולכן יש צורך בבחינה משותפת של משרד השיכון ומשרד המשפטים.

הפגנות חרדים בירושלים נגד גיוס לצה"ל. ייתכן שמצוקת הדיור בקרב הציבור החרדי תעודד גיוס לצה"ל בתמורה להטבות, צילום: גיל יוחנן הפגנות חרדים בירושלים נגד גיוס לצה"ל. ייתכן שמצוקת הדיור בקרב הציבור החרדי תעודד גיוס לצה"ל בתמורה להטבות | צילום: גיל יוחנן הפגנות חרדים בירושלים נגד גיוס לצה"ל. ייתכן שמצוקת הדיור בקרב הציבור החרדי תעודד גיוס לצה"ל בתמורה להטבות, צילום: גיל יוחנן

עליית מחירי הדיור בשנים האחרונות פגעה בכלל הציבור בישראל, אך בקרב הציבור החרדי מדובר על מכה של ממש, הן בשל קצב הצמיחה הדמוגרפית והעובדה שציבור זה מחפש להתגורר באזורים מסוימים בלבד, בהם יש אוכלוסיה חרדית אשר יכולה לספק לו מעטפת של שירותים מבלי לפגוע באורך חייו. הגורמים השונים בציבור החרדי, בו נהוג לרכוש דירה עבור זוג צעיר אשר נישא, דוגמת הגמ"חים והורי הצעירים, מתקשים מאד לעמוד בקצב השינוי במחירי הדירות וזוגות רבים נאלצים להתגורר בשכירות לעתים בתנאים קשים.

עם זאת, ניסיונות עבר לתגמל את האוכלוסיה החרדית בנושאי דיור או לסייע לה במסגרת החוק לא צלחו. כך למשל, שר השיכון לשעבר אריאל אטיאס ביקש להכשיר את העיר החדשה חריש עבור הציבור החרדי, אך נסיון זה כשל כאשר העמותות החרדיות שניגשו למכרז נפסלו על ידי ועדת המכרזים. ניסיון נוסף לתת הקלות היא בתוכנית מחיר למשתכן (בגרסתה הישנה) בה נקבעו קריטריונים שהעניקו לציבור החרדי יתרון על פני זוגות אחרים, אך גם ניסיון זה נכשל ועורר מחלוקות רבות בקרב כלל הציבור. לכן סביר שגם כעת הטבות למגזר יחיד אשר חורגות מההטבות הניתנות לכלל הציבור לא יקודמו ללא ביקורת.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
קצבאות ליוצאי צה"ל
בעבר היה עידוד למשרתים בתוספת לקצבאות הילדים של הביטו"ל, ניתן להחזיר את המצב לקדמותו ובכך לעודד שרות בלי הפליה בין המגזרים. ואגב. החרדים לא צריכים הטבות בדיור, אך גם הם וגם החילוניים רוצים שיהיו להם אזורי מגורים יחודיים. צרכיהם הקהילתיים שונים. שמירת שבת ברשות הרבים. בתי ספר דתיים, וכו'.
יצחק , תל אביב  |  18.04.16
לכל התגובות