אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלישע לוי יהיה שונה? לא בטוח צילום: עוז מועלם

אלישע לוי יהיה שונה? לא בטוח

מבין כל המועמדים הוא הראוי ביותר. אולם, אין לו סגנון כדורגל מובהק, היריבות במוקדמות המונדיאל קשוחות ואת הבעיות המהותיות של הכדורגל הישראלי הוא לא באמת יצליח לפתור

20.04.2016, 14:10 | אוריאל דסקל
עכשיו זה רשמי: יש מאמן חדש לנבחרת ישראל. ההתאחדות לכדורגל החליטה למנות היום (ג') את אלישע לוי לתפקיד. לוי (58), יוביל את הסגל בקמפיין מוקדמות מונדיאל 2018.

קראו עוד בכלכליסט

לוי גבר במירוץ על המועמדים האחרים לתפקיד - ניר קלינגר, אלי אוחנה, רן בן שמעון וגיא לוזון. משחקו הראשון בתפקיד יהיה מפגש הידידות בחוץ מול סרביה ב-31 במאי. "ועדת האיתור החליטה פה אחד להמליץ להנהלת ההתאחדות לכדורגל על מינוי אלישע לוי למאמן נבחרת ישראל", נכתב בהודעה הרשמית שיצאה מההתאחדות לכדורגל. המינוי הוא לשנתיים עם אופציה להארכה בשנתיים נוספות, כך שהקמפיין היחיד שמובטח כרגע לאלישע לוי הוא קמפיין מוקדמות מונדיאל בו, כזכור, הוגרלה ישראל לבית קשה במיוחד הכולל גם את ספרד ואיטליה.

״אני מבקש להודות לחברי ועדת האיתור על הבחירה בי לתפקיד המחייב, המאתגר והתובעני" מסר אלישע לוי. "לרגע אחד לא היססתי להצהיר בכנות מלאה כי תפקיד זה היה משאת נפש עבורי ובבחינת הגשמת חלום, ואין לי ספק כי הדברים אמורים לגבי כל מאמן שעושה את צעדיו הראשונים בתחום המופלא הזה".

אלישע לוי מאמן נבחרת ישראל , צילום: עוז מועלם אלישע לוי מאמן נבחרת ישראל | צילום: עוז מועלם אלישע לוי מאמן נבחרת ישראל , צילום: עוז מועלם

סיפור הצלחה

אלישע לוי הוא סיפור הצלחה ישראלי. הילד מבית שאן, ששיחק וגדל בקבוצה ואז העלה אותה מהליגה השלישית לליגה הבכירה - אותה בילה מול המצלמות של דורון צברי ורינו צרור, שבנו סביבו את הסרט "בית שאן סרט מלחמה". מאז 1995 עבר בהרבה קבוצות, זכה באליפויות עם מכבי חיפה, וכמעט תמיד נחשב לאיש נעים הליכות.

איש שצמח מלמטה ונותן השראה לשורה של מאמנים כאלו. "מאמן נוח" אומרים עליו. מערכת היחסים שלו עם השחקנים תמיד טובה, התקשורת שלו עם הקבוצה והבוסים תמיד חיובית. וגם הוא המאמן המוצלח ביותר מבין המועמדים - מבחינת אחוזי הצלחה בליגת העל ומבחינת ספירת תארים. מבין המועמדים - הוא הראוי ביותר.

הליך הבחירה

מאמנים ישראלים מתחו ביקורות על הדרך שנבחר המאמן. "זה נראה כמו תוכנית ריאלטי, לא היה דיון על כדורגל, מי ידון על כדורגל - עופר עיני, שלא מבין בכדורגל? משה דמאיו, שייצג אינטרסים שלו ושל הקבוצות? צביקה רוזן שלא אימן כבר עשורים? חיים רביבו שבעצמו אמר שהוא לא צופה בכדורגל הישראלי? מי?".

אחרים התלוננו על זה שלא דיברו על שיטות משחק או בדקו עם שחקנים לשעבר של המאמנים לגבי הטקטקיות ושיטות העבודה שלהם. בהתאחדות לכדורגל מנגד טוענים שהליך הבחירה היה יסודי וישר. עם מעט מאוד פוליטיקה והרבה מאוד כדורגל.

אז מה הכדורגל של אלישע לוי? אין לו סגנון מובהק. היריבות במוקדמות המונדיאל קשוחות. חלקן עם כדורגל מאוד מזוהה עימן. איזה כדורגל תשחק הנבחרת של אלישע לוי, האם זה כדורגל שמותאים לכדורגלן הישראלי? האם יש כאן חזון כללי לגבי איך הכדורגל בישראל צריך להיות מחוזק? גם חברי הוועדה שקיבלו את ההחלטה לא דיברו בפומבי על כדורגל אלא על זה שאלישע לוי הוא "המבוגר האחראי" ועל "החזרת האמון בנבחרת", על "מעמד הנבחרת" ועל "חוסן מנטלי".

האם אלישע לוי זה המאמן שיוביל את הנבחרת הישראלית לעתיד שונה מהעבר שלה? לא בטוח.

עופר עיני יו"ר התאחדות הכדורגל בישראל, צילום: אורן מועלם עופר עיני יו"ר התאחדות הכדורגל בישראל | צילום: אורן מועלם עופר עיני יו"ר התאחדות הכדורגל בישראל, צילום: אורן מועלם

כסף? לא גדול

על פניו לוי יחתום על חוזה לשנתיים עם אופציה לשנתיים אחרות. אין כאן חשיבה לטווח הארוך בהכרח. החוזה של לוי יהיה בשווי 750 אלף שקל ברוטו בשנה. מדובר על סכום של פחות מ-100 אלף יורו בשנה. בהשוואה למאמני נבחרות אחרים, מדובר על סכום נמוך. אנגל יורדנסקו, מאמן נבחרת רומניה, מרוויח 120 אלף יורו נטו בשנה והוא בעל השכר הנמוך ביותר מבין כל מאמני היורו.

שאר המאמנים מקבלים יותר מ-170 אלף יורו והשכר הממוצע של מאמן נבחרת ביורו עומד על 1.7 מיליון יורו. מאמנים של נבחרות בסדר גודל שלנו מקבלים בין 200 אלף יורו נטו ל-400 אלף יורו נטו. אבל לנו אין כסף להתחרות על מאמנים כאלו.

כלומר, ההתאחדות לכדורגל בחובות עתק ואין כסף להתחרות על מאמנים בכירים באמת. הבעיה היא שנבחרת ישראל מתחרה בזירה הבינלאומית, נגד המאמנים הבכירים האלה. מאמנים בכירים עם ניסיון רב יותר מאשר אלישע לוי ברמה הבינלאומית.

הבעיות הגדולות? לא אלישע יפתור

אלישע לוי הוא המאמן הנוח ביותר להתאחדות לכדורגל. הוא לא יקשה על מועדונים, הוא נעים הליכות, הוא מעורר סימפטיה. הציבור עשוי לאהוב אותו. האם הוא המאמן הנכון ביותר לנבחרת? לא בטוח.

שחקנים לשעבר אומרים שהוא מתקשה לאמן הגנה והעובדות - מספר השערים שקבוצותיו ספגו לאורך השנים - מלמדות שהוא לא ממש דייגו סימאונה. כמה הוא יצליח לייצר מערכת יחסים טובה עם שחקנים שהוא עובד איתם 20-30 יום בשנה? לא ידוע.

בהתאחדות לכדורגל טוענים שהפרזנטציה שלו היתה מרשימה מאוד - גם מבחינת כדורגל. אומרים שיש לו תוכנית וחזון ברורים לאיך הנבחרת צריכה לשחק ועם אילו שחקנים. מה שברור זה שהבעיות המהותיות של הכדורגל הישראלי - המחסור במגרשים, במועדונים, בקבוצות, בשחקנים - בהרבה מובנים, לוי הוא עוד מאמן נבחרת שבסופו של דבר ינסה להתמודד עם בעיות שלא נפתרו כבר שנים רבות. לא יפתרו על ידי אלישע לוי.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות